Znaleziono 0 artykułów
22.01.2021

Kreacje inauguracyjne amerykańskich pierwszych dam

22.01.2021
(Fot. David Vo)

Od 1789 roku materiał, pochodzenie i symbolikę ubrań żon prezydentów w dniu inauguracji traktuje się jako sygnał, co będzie się działo w Białym Domu w kolejnych latach. Przypominamy inauguracyjne stylizacje pierwszych dam, które znalazły się na wystawie w National Museum of American History.

Ludzie przyglądają się stylowi pierwszej damy od czasów Marthy Washington – mówi Lisa Kathleen Graddy, kuratorka wystaw prezentujących historię amerykańskiej polityki, ruchów reformatorskich i udziału kobiet w polityce dla Smithsonian’s National Museum of American History. Od ponad stu lat instytucja pracuje na rzecz konserwacji ubrań noszonych przez pierwsze damy. National Museum of American History kusi zwiedzających wystawą inauguracyjnych sukni pierwszych dam od 1912 roku.

Ludzie zawsze lubili komentować stroje noszone przez innych. Dlaczego w ogóle nas obchodzi, w co ubiera się pierwsza dama? Bo jest uważana za pierwszą damę całego amerykańskiego społeczeństwa. Reprezentuje nas w naszym kraju i na całym świecie, więc ludzie lubią myśleć, że mają prawo wyrażać swoją opinię na jej temat – mówi Graddy. Od 1789 roku materiał, projekt, pochodzenie i symbolizm towarzyszący ubraniom, jakie miały na sobie żony prezydentów w dniu inauguracji, traktuje się jako komunikat prasowy dotyczący ich intencji wobec kolejnych czterech lat. Gdy Caroline Lavinia Scott Harrison reklamowała suknię jako wyprodukowaną w Stanach, wzmocniło to politykę America first firmowaną przez jej męża. Z kolei Jackie Kennedy zasygnalizowała plany, by w Biały Dom tchnąć wysoką kulturę, eurocentrycznymi stylizacjami. A gdy Michelle Obama założyła rękawiczki J.Crew, pokazała, że jest pierwszą damą w służbie zwykłym ludziom.

Mary Todd Lincoln

Mary Todd Lincoln, 1861 / Fot. Glasshouse Vintage/Universal History Archive/Universal Images Group via Getty Images

Podobne artykułyStylizacja Jill Biden podczas zaprzysiężenia Joe BidenaRedakcja Vogue.pl Nie mamy pewności, co dokładnie miała na sobie Mary Todd Lincoln w dniu inauguracji, ale uważa się, że była to suknia, w której jest widoczna na zdjęciu zrobionym zaraz po tym wydarzeniu. Widać na nim niezwykle wtedy modną spódnicę z krynoliną z połowy XIX wieku, zdobioną falbanami i kwiatowym wzorem. Dodatkiem były świeże kwiaty, które niczym girlanda oplatały górną część sukni, oraz które miała wplecione we włosy. Mary szczególnie często nosiła ubrania zaprojektowane przez Elizabeth Keckley —byłą niewolnicę. Projektantka poznała Mary w dniu inauguracji prezydentury jej męża i natychmiast została poproszona o pomoc przy stylizowaniu pierwszej damy.

Julia Dent Grant

Julia Dent Grant, żona prezydenta Ulyssesa S. Granta, została zapamiętana jako pierwsza dama, która rozumiała znaczenie swojej roli. Na drugą inaugurację męża w 1873 roku założyła metaliczną suknię z brokatu w kolorze kości słoniowej, ozdobioną koronką. By dodać stylizacji skromności, na ramiona nałożyła koronkową chustę, jak było to wtedy modne.

Caroline Lavinia Scott Harrison

Caroline Lavinia Scott Harrison / Fot. Library of Congress/Corbis/VCG via Getty Images

Żona prezydenta Benjamina Harrisona, Caroline, wybierała bardzo amerykańską suknię, pamiętając o polityce ekonomicznej męża – America first. Kreacja została wykonana w Nowym Jorku przez dom mody Ghormley, Robes et Manteaux, z jedwabiu produkowanego lokalnie przez Logan Silk Company. Caroline wzięła sobie do serca symbolikę, wyznaczając pochodzącą z Indiany artystkę Mary Williamson jako autorkę pokrytego brokatem jedwabnego wzoru przedstawiającego liście dębu, który stanowił hołd dla dziadka jej męża, prezydenta Williama Henry’ego Harrisona. Suknia jest bardzo zdobna – spódnica z turniurą składa się z wielu zakładek, jej brzegi obszyte są paciorkami, z kolei na jej górnej części widać koraliki, koronkę i wyszywane ozdoby. Estetyka „więcej znaczy więcej” jest typowa dla wiktoriańskiego uwielbienia dla wszystkiego co dekoracyjne.

Ida Saxton McKinley

Ida Saxton McKinley, 1900 rok / Fot. Underwood Archives/Getty Images

Życie żony Williama McKinley’a, Idy, było pełne nieszczęść. Doświadczyła utraty kilku członków rodziny, w tym dwóch małych córeczek. Zdiagnozowano u niej epilepsję, przez którą została praktycznie unieruchomiona. Prasa nie mogła zrozumieć stanu, w jakim się znajdowała i bacznie przyglądała się temu, jak wypełniała obowiązki pierwszej damy. Jednak Ida udowadniała, że nadaje się do tej roli. Podczas inauguracji pierwszej kadencji prezydentury swojego męża w 1897 roku miała na sobie wytworną kreację z szarego brokatu oraz koronkową chustę. Była kobietą, która doceniała rękodzieło – podczas podróży odkryła piękno belgijskiej koronki, którą potem przez całe życie kolekcjonowała.

Edith Kermit Carow Roosevelt

Edith Kermit Carow Roosevelt / Fot. PhotoQuest/Getty Images

Oto próba odtworzenia sukni, którą miała na sobie Edith Roosevelt podczas inauguracji drugiej kadencji prezydentury jej męża, Theodore’a Roosevelta, w 1905 roku. Zaraz po tym, jak przestała pełnić rolę pierwszej damy, Smithsonian Institute rozpoczął tworzenie kolekcji sukien należących do żon prezydentów. Niestety Edith pocięła większość swoich sukien – tkaniny stanowiły wtedy dobro luksusowe, które przerabiało się na nowe suknie w miarę ewolucji mody. W końcu muzeum zdobyło spódnicę będącą częścią jej drugiej inauguracyjnej sukni, do której dopasowano górę na podstawie zdjęć. Na brokacie spódnicy widać maleńkie ptaszki, a większe przypominające kwiaty elementy, przy bliższym przyjrzeniu się, okazują się kompozycjami z piór.

Helen Taft

Helen Taft / Fot. Congress/Corbis/VCG via Getty Images

Helen Taft należą się podziękowania za konserwację historycznych sukien inauguracyjnych. Była pierwszą prezydentową, która oddała do muzealnych zbiorów suknię, którą miała na sobie w 1909 roku. To kreacja w kolorze kości słoniowej (od tego czasu zdążyła wyblaknąć do maślanego odcienia), bogato zdobiona paciorkami. Oddając ją, stworzyła precedens, który skłonił kolejne pierwsze damy do tego samego. Zachowało się również zdjęcie z inauguracyjnej parady, na którym jest ubrana w kostium i kapelusz z dużym rondem. Choć jej mąż, William Howard Taft, nie został wybrany na kolejną kadencję, Helen miała znaczący wpływ na rzeczywistość – to dzięki niej w Waszyngtonie pojawiły się drzewa wiśniowe.

Eleanor Roosevelt / Fot. PhotoQuest/Getty Images

Eleanor Roosevelt

Eleanor Roosevelt, Vogue 1947 / Fot. Edward Steichen/Condé Nast via Getty Images

Jako pierwsza dama o najdłuższym stażu Eleanor Roosevelt organizowała kilka ceremonii inauguracyjnych. Z powodu II wojny światowej jej mąż, Franklin D. Roosevelt, był jedynym prezydentem sprawującym urząd przez cztery kadencje. Podczas pierwszej inauguracji w 1933 miała na sobie niebieską jedwabną suknię zdobioną błyszczącymi kamieniami z odczepianymi rękawami, zaprojektowaną przez amerykańską projektantkę Sally Milgrim. Na samej ceremonii miała aksamitną sukienkę i szal w odcieniach błękitu od amerykańskiego projektanta Arnolda Constable’a.

Podobne artykuły Kamala Harris w płaszczu projektu młodego amerykańskiego projektantaRedakcja Vogue.pl Wojna i kryzys gospodarczy sprawiły, że FDR odwołał oficjalne bale, mające towarzyszyć  inauguracjom jego pierwszej i drugiej kadencji (w latach 1937 i 1941). Zamiast tego odbyły się wtedy skromniejsze wydarzenia. W obu przypadkach Eleanor założyła jedwabną satynę w kolorze kości słoniowej. Podczas czwartej inauguracji miała na sobie różową suknię z wiskozy, która miała długie rękawy i koronkowe zdobienia. Jej autorem był również Constable.

Bess Truman

Bess Truman, 1945 / Fot. Central Press/Getty Images

Elizabeth Truman, znana jako Bess, starała się trzymać z dala od świateł reflektorów skierowanych zawsze na prezydencką parę, czym zdecydowanie różniła się od swojej poprzedniczki, Eleanor Roosevelt. Inauguracja pierwszej kadencji Harry’ego S. Trumana nie była planowana, miała bowiem miejsce krótko po śmierci Roosevelta w 1945 roku. W 1949 roku prezydent i pierwsza dama hucznie świętowali początek drugiej kadencji, organizując serię dopracowanych w każdym szczególe wydarzeń. Na jednym z nich Bess wystąpiła w ciemniej sukni, do której dobrała kwiecistą broszkę i futro. Córka pary prezydenckiej, Margaret, założyła wtedy prześwitującą tiulową kreację.

Mamie Eisenhower

Mamie Eisenhower, 1957 / Fot. Getty Images

Mamie Eisenhower nosiła róż, zanim zaczęła robić to Jackie. Podczas inauguracji pierwszej kadencji swojego męża, Dwighta D. Eisenhowera w 1953 roku, miała na sobie jedwabną suknię ozdobioną ponad dwoma tysiącami kryształów górskich. Została zaprojektowana przez projektantkę z Nowego Jorku, Nettie Rosenstein (Judith Leiber była autorką jej torebki, a Delman butów). W trakcie ceremonii miała futro, do którego przypięła bukiecik kwiatów.

Cztery lata później na ceremonię również założyła futro, a na bal odbywający się po niej kolejną suknię od Rosenstein. Tym razem wybrała jasnożółtą kreację z odkrytymi ramionami, obszytą perłami, kryształowymi kroplami i półprzezroczystymi koralikami. Dopełnieniem stroju była torebka z literą „M” z jednej strony i datą „1957” z drugiej. Mamie nadała roli pierwszej damy lekkości, spełniając się jako gospodyni organizowanych z rozmachem przyjęć i bawiąc się modą.

Jacqueline Kennedy

Jacqueline Kennedy / Fot. Getty Images

Choć Jackie Kennedy dość krótko była pierwszą damą, pozostawiła niezatarte wrażenie. Nigdy przedtem prezydentura nie była tak stylowa, pełna młodości i kultury. Krótko po wyborze jej męża, Johna F. Kennedy’ego, ogłosiła, że ma nadzieję, iż Biały Dom stanie się „wizytówką amerykańskiej sztuki i historii”. Nieoficjalnym doradcą modowym Jackie został Oleg Cassini, projektant uwielbiany przez gwiazdy. Na zaprzysiężenie JFK Jackie założyła sukienkę w kształcie litery A oraz płaszcz projektu urodzonego w Rosji Cassiniego. Cechą charakterystyczną stylizacji były duże guziki, toczek i mufka. Choć na zdjęciach ubranie Jackie wydawało się błękitne, tak naprawdę sukienka i toczek miały nieciekawy, beżowy odcień. Jackie brała udział w pracach nad projektem sukni na późniejszą galę. Wysłała szkic do Ethel Frankau z Bergdorf Custom Salon, która na jego podstawie stworzyła białą, posągową suknię bez rękawów z jedwabnego szyfonu, ozdobioną srebrnym haftem. To jedynie próbka wielu stylizacji, które założyła jako pierwsza dama – przyczyniły się do uzyskania przez nią tytułu, na który zasługuje niewiele osób: ikony mody.

Claudia Taylor „Biedronka” Johnson

Claudia Taylor “Biedronka” Johnson, 1965 / Fot. Getty Images

Biedronka Johnson (przezwisko z dzieciństwa, które pozostało z nią na całe życie) została pierwszą damą w 1963 roku, ale inauguracji prezydentury jej męża nie towarzyszyły huczne obchody. Chwilę wcześniej JFK został zamordowany, a świat potrzebował czasu, by otrząsnąć się z szoku.

Dwa lata później, w 1965, gdy jej mąż Lyndon B. Johnson został wybrany, można już było świętować. Na zaprzysiężenie Claudia założyła czerwoną sukienkę z wełny i pasujący do niej kapelusz. Na późniejszej gali pojawiła się w żółtym, jedwabnym płaszczu obszytym czekoladowym futrem z soboli, pod którym miała suknię z krótkim rękawem, która jedynie wydawała się prosta. Zakładki i sprytnie zbudowana górna część z dekoltem w serek dodawały charakteru gładkiej sukni zaprojektowanej przez Johna Moore’a. Biedronka miała praktyczne podejście do mody, więc wybierała ponadczasowe projekty. Miała świadomość, że jej suknię będzie można oglądać przez wiele kolejnych lat, więc wybrała taką, która będzie się dobrze starzeć. To ona, ubrana w czerwoną wełnę, jako pierwsza prezydencka żona w historii, trzymała biblię gdy jej mąż składał przysięgę. Symbolizowało to sposób, w jaki widziała swoją polityczną rolę.

Pat Nixon, 1969 / Fot. Getty Images

Pat Nixon

Pat Nixon, 1969 / Fot. Getty Images

Podobne artykułyLady Gaga w kreacji Schiaparelli Redakcja Vogue.pl Gdy Pat Nixon została pierwszą damą, miała za sobą doświadczenie bycia drugą damą w administracji Eisenhowera – wiedziała więc, z czym wiąże się to stanowisko. Jej mąż, Richard Nixon, został zaprzysiężony w 1969 roku, a na ceremonię Pat założyła dwurzędowy płaszcz w kolorze fuksji amerykańskiej marki Jay Sarnoff Custom Couture. Połączyła go z futrzaną etolą i czapką. Na bal wybrała żółtą jedwabno-satynową suknię projektu Karen Stark dla domu mody Harveya Berina. Suknia miała elegancką posągową formę, a jej talia wyszywana była paciorkami w ten sam wzór co założony na nią krótki żakiet. Na prawym bucie od Herberta Levine’a znajdował się monogram.

Cztery lata później, w 1973, na inaugurację drugiej kadencji męża, jej wybór znowu padł na płaszcz o mocnym kolorze, tym razem niebiesko-zielonym. Obszyty był futrzanym kołnierzem. Na galę założyła turkusową suknię z długimi rękawami i kryształowymi detalami projektu Adele Simpson. W miarę upływu czasu stroje Pat stawały się coraz skromniejsze.

Betty Ford

Betty Ford, 1973 / Fot. Getty Images

Betty Ford została pierwszą damą dość niespodziewanie. Jej mąż, Gerald Ford, został zaprzysiężony w 1973 roku po rezygnacji Richarda Nixona. Jego inauguracji nie towarzyszyły żadne formalne obchody, a na ceremonię zaprzysiężenia Betty założyła błękitny kostium w stylu lat 70-tych. Spódnica miała elegancką formę litery A, a dopasowany do niej żakiet był obszyty białą lamówką. Na niektórych zdjęciach widać, że jako dodatek wybrała mały bukiet kwiatów. Pierwszą damą pozostała jedynie przez trzy lata, ale zapamiętano ją za zaangażowanie w działania feministyczne oraz uświadamianie społeczeństwa na temat problemów, takich jak rak piersi, alkoholizm i uzależnienie od substancji psychoaktywnych, których sama doświadczyła.

Rosalynn Carter

Rosalynn Carter, 1977 / Fot. Ron Galella/Ron Galella Collection via Getty Images

Rosalynn Carter była pierwszą damą przez jedną kadencję. Starała się zminimalizować swoją rolę jako gospodyni Białego Domu na rzecz działań dyplomatycznych. Służyła mężowi jako doradczyni  i towarzyszyła mu w rządowych spotkaniach. Jej praktyczne podejście do życia znajdowało odzwierciedlenie w garderobie. Na bal inauguracyjny w 1977 roku założyła suknię, w której już wcześniej wystąpiła publicznie. Jej wybór media uznały za lenistwo. Wcześniej tę samą suknię miała na sobie, gdy jej mąż obejmował stanowisko gubernatora stanu w 1971 (na inaugurację jego prezydentury Rosalynn odświeżyła stylizację nowym płaszczem).

Sukienka, zaprojektowana przez Mary Matise dla Jimmae, miała rękawy z szyfonu w kolorze zimnego błękitu i haftowaną złotą nitką górną część. Płaszcz bez rękawów, który miała na nią założony, został zaprojektowany przez nowojorskiego projektanta Dominica Rompollo. Obszyty był złotym materiałem z wzorem podobnym do tego, który znajdował się na sukience. Rompollo był również autorem niebieskozielonego płaszcza, w którym Rosalynn wybrała się na ceremonię zaprzysiężenia.

Nancy Reagan

Nancy Reagan, 1981 / Fot. Dirck Halstead/Getty Images

Podobne artykułyWieczór inauguracyjny w Białym Domu Aleksandra Lewandowska Jako kobieta obyta z hollywoodzkim życiem, w momencie gdy zostawała pierwszą damą, Nancy Reagan wiedziała, jak wygląda życie osoby publicznej. Miała dobre oko do mody, co sprawiało, że wyznaczała trendy, choć jej najważniejszym projektem był program antynarkotykowy. Podczas ceremonii zaprzysiężenia Ronalda Reagana na pierwszą kadencję w 1981 roku Nancy miała na sobie płaszcz i kapelusz w kolorze, który nazwano potem czerwienią Reaganów. Strój ten został zaprojektowany przez Adolfo. Na bal założyła suknię od Jamesa Galanosa – została patronką tego amerykańskiego projektanta, który dzięki takiej ambasadorce stał się bardzo pożądanym krawcem. Wybrała suknię na jedno ramię, wyszywaną paciorkami (bardzo w stylu Galanosa), z zewnętrzną warstwą z koronki.

Cztery lata później, na drugą ceremonię zaprzysiężenia Ronalda Reagana, Nancy założyła niebieski kostium bez kołnierzyka oraz kapelusz, do którego dobrała złoty łańcuch i kolczyki. Tak jak poprzednio, autorem stroju, w którym wystąpiła na ceremonii był Adolfo, z kolei na bal znowu postawiła na Galanosa. Biało-srebrna suknia inspirowana stylem art deco wyszywana była paciorkami, a stworzenie jej wymagało ponad 300 godzin ręcznej pracy.

Barbara Bush

Barbara Bush, 1989 / Fot. CORBIS/Corbis via Getty Images

Styl następczyni Nancy Reagan, Barbary Bush, odpowiadał jej praktycznemu podejściu do życia. W czasie ceremonii inauguracyjnej prezydentury jej męża George’a H. W. Busha w 1989 roku ubrana była w turkusowy płaszcz zaprojektowany przez Billa Blassa, do którego dobrała naszyjnik z pereł. Wieczorem miała z kolei suknię w pięknym granatowym kolorze od Arnolda Scaasiego, której góra była aksamitna, a drapowana spódnica zrobiona została z satyny.

Hillary Clinton

Hilary Clinton, 1997 / Fot. Brooks Kraft LLC/Sygma via Getty Images

Zanim Hillary Clinton została sekretarzem stanu i zaczęła ubierać się w żakiety i spodnie, jako pierwsza dama częściej wybierała sukienki i spódnice. Na ceremonii zaprzysiężenia Billa Clintona w 1993 roku pojawiła się w różowym kostiumie w kratę od projektantki Connie Fails z Arkansas, u której zamówiła kilka rzeczy. Podbiła tę stylizację kapeluszem z niebieskiego weluru od Darcy Creech. Na bal inauguracyjny założyła kreację od innej projektantki pochodzącej z Arkansas, co stanowiło ukłon w stronę stanu, z którego pochodzi jej mąż. Dopasowana suknia, zaprojektowana przez Sarę Phillips, zrobiona była z fioletowej, wyszywanej paciorkami koronki. Objętości dodawała jej opalizująca, jedwabno-muślinowa wierzchnia warstwa. Cztery lata później, przed inauguracją w 1997 roku, Hillary zwróciła się do Oscara de la Renty z prośbą, by ubrał ją na tę okazję. Podczas ceremonii zaprzysiężenia miała na sobie sukienkę i płaszcz w radosnym koralowym odcieniu. Na balu wyglądała olśniewająco w zabudowanej sukni z długimi rękawami, zrobionej z tiulu haftowanego w metaliczne wzory.

Laura Welch Bush

Laura Welch Bush / Fot. Doug Mills-Pool/Getty Images

Zanim została pierwszą damą, Laura Bush pracowała jako nauczycielka, więc jedną z wielu inicjatyw przez nią zaproponowanych była walka z analfabetyzmem. Bush ze spokojem podchodziła do swojej roli, a jej dodający otuchy sposób bycia był dobrze odbierany przez społeczeństwo.

W 2001 roku Laura zwróciła się o pomoc w przygotowaniu inauguracyjnej kreacji do krawca z Dallas, Michaela Fairclotha, nieznanego szerszej publiczności. W czasie ceremonii zaprzysiężenia miała na sobie jednorzędowy niebieski płaszcz, a potem przebrała się w jedwabną wyszywaną kryształami suknię z koronki Chantilly naszytej na jedwabną żorżetę. Cztery lata później jej wybór również padł na Oscara de la Rentę. Na ceremonię zaprzysiężenia założyła elegancki zimowy płaszcz z białego kaszmiru i sukienkę z tego samego materiału. Na balu pojawiła się w sukni z długimi rękawami i dekoltem w serek, wyszywanej koralikami i austriackimi kryształami w bladoniebieskim odcieniu pasującym do koloru jej oczu.

Michelle Obama, 2009 / Fot. Doug Mills-Pool/Getty Images

Michelle Obama

Michelle Obama, 2013 / Fot. Brooks Kraft LLC/Corbis via Getty Images

Podobne artykułyMeredith Koop: Stylistka Michelle ObamyBrooke Bobb W 2009 roku Michelle Obama została pierwszą czarnoskórą pierwszą damą. Na ceremonię zaprzysiężenia męża wybrała wełnianą sukienkę i żakiet w kolorze trawy cytrynowej projektu Isabel Toledo, do których założyła oliwkowe rękawiczki J. Crew. Potem wyglądała zjawiskowo w białej jedwabnej sukni na jedno ramię, ozdobionej kwiatami z organzy, których środki wyłożone były kryształami Swarovskiego. To ta suknia sprawiła, że projektant Jason Wu stał się sławny.

Cztery lata później, w roku 2013, Michelle pokazała się jako nowoczesna kobieta w jedwabnym płaszczu i sukience od Thoma Browne’a, uszytych z jedwabnego materiału w szachownicę. Dopełnieniem stylizacji był metaliczny pasek. Suknię na inauguracyjny bal znowu zaprojektował Jason Wu. Tym razem wybrał dla niej ogniście czerwoną sukienkę bez pleców z szyfonu, która przepięknie układała się w tańcu.

Melania Trump

Melania Trump, 2017 / Fot. Aaron P. Bernstein/Getty Images

W 2017 roku miała na sobie błękitny zestaw z kaszmiru od Ralpha Laurena. Na balu inauguracyjnym ubrana była w jedwabną suknię w kolorze waniliowym z odkrytymi ramionami, przewiązaną w pasie bordową wstążką, zaprojektowaną przez Hervé Pierre’a.

Jill Biden

Jill Biden, 2021 / Fot. Alex Brandon-Pool/Getty Images

Podobne artykułyJill Biden: Pierwsza Dama, kochająca żona, kobieta niezależnaNatalia Jeziorek Na ceremonię zaprzysiężenia Joe’ego Bidena w styczniu 2021 roku Jll Biden ubrała się w niebieski płaszcz od młodej nowojorskiej marki Markarian, stworzonej przez projektantkę Alexandrę O’Neill. Płaszcz został uszyty na miarę, a blasku dodawały mu obszycia z kryształów Swarovskiego. Oczywiście w tej stylizacji pojawił się dodatek niewidziany wcześniej podczas inauguracji prezydentury, czyli maseczka. Przyszłym pokoleniom przypomni o pandemii.

Artykuł po raz pierwszy ukazał się na Vogue.com.

Lilah Ramzi
Proszę czekać..
Zamknij