Znaleziono 0 artykułów
01.05.2022

Domki na drzewie: Najciekawsze projekty z całego świata

01.05.2022
The Spiral (Treeful) w Nago, Okinawa, Japonia, zaprojektowany przez Satoru i Maha Kikugawa. / Zdjęcia dzięki uprzejmości Maha Kikugawa

Książka, która ukazała się w tym miesiącu nakładem wydawnictwa Rizzoli, analizuje 36 różnych konstrukcji umieszczonych na drzewach od Norwegii po Teksas i odpowiada na pytanie: co sprawia, że domki na drzewach cieszą się tak dużą popularnością, mimo ich stosunkowo niegościnnego charakteru?

„Domki na drzewach mogą wydawać się jednym z ostatnich wyborów, jeśli chodzi o miejsce do zamieszkania, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. W końcu ludzie nie są z natury zdolni do wspinaczki, a wysoko położone miejsca nie posiadają takich udogodnień, jak bieżąca woda czy energia elektryczna. A jednak wciąż romantyzujemy domki na drzewach jako wspomnienie z dzieciństwa” – pisze Philip Jodidio w książce „Treetop Hideaways: Treehouses for Adults”.

Domki na drzewach były wykorzystywane przez Medyceuszy w XVI w. w ich rodzinnym zamku we Florencji, przez Szwajcarską Rodzinę Robinsonów w XIX w., a także przez wiele pięciogwiazdkowych kurortów, w których dziś znajdują się bungalowy wśród gałęzi. – Domek na drzewie zmienia się w luksusowy pokój hotelowy na świeżym powietrzu – pisze Jodidio.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Rizzoli

Co sprawia, że cieszą się tak dużą popularnością, mimo stosunkowo niegościnnego charakteru? Na to pytanie próbuje znaleźć odpowiedź autor książki, która ukazała się w tym miesiącu nakładem wydawnictwa Rizzoli. Analizuje w niej 36 różnych konstrukcji umieszczonych na drzewach od Norwegii po Teksas.

Niektórych ludzi ciągnie do odległego, pozbawionego infrastruktury schronienia, aby na chwilę odetchnąć od życia uzależnionego od technologii. Inni, pragnący kontaktu z naturą, ale wahający się, czy odejść od współczesnych udogodnień, znaleźli to, co najlepsze z obu światów w ośrodkach wypoczynkowych na całym świecie. ­– W opublikowanych domkach na drzewie widać dwa różne nurty. Jeden z nich to rosnący komfort i nowoczesność, w tym bieżąca woda, dostęp do energii elektrycznej i wi-fi, a także konstrukcja oparta na zaawansowanych materiałach i wyposażeniu stosowanym w innych formach współczesnej architektury – wyjaśnia Jodidio. Jednak pomimo różnic w stylu, oba podejścia odwołują się do tego samego wewnętrznego pragnienia: zanurzenia się w dzikiej przyrodzie. Jak powiedział kiedyś architekt George Nakashima: – Drzewo to nasz najbardziej intymny kontakt z naturą. Książka jest bez wątpienia wizualną ucztą i pochwałą arborealnej formy architektonicznej, w której marzyliśmy mieszkać od wieków.

Poniżej przedstawiamy najbardziej spektakularne domki na drzewach, które pojawiły się w „Treetop Hideaways: Treehouses for Adults”.

Spiral (Treeful)

Zdjęcia dzięki uprzejmości Maha Kikugawa

Wnętrze Spiral (Treeful) w Nago, Okinawa, Japonia, zaprojektowany przez Satoru i Maha Kikugawa.

Playa Viva

Zdjęcia dzięki uprzejmości Artistree Home, Kev Steele.

Playa Vivabambusowy domek na drzewie w Zihuatanego w Meksyku, projekt wykonany przez Willa Beilharza i Artistree.

The Half Tree House 

Zdjęcia dzięki uprzejmości Rizzoli

Wnętrza domu The Half Tree House w Barryville w stanie Nowy Jork, 60 mil od Nowego Jorku. Zaprojektowane przez Jacobschang. Nieruchomość jest ogrzewana przez agregat generujący prąd i kominek opalany drewnem.

The Snake Houses

Fot. Rebelo de Andrade

​The Snake Houses, grupa domków na drzewach w Vila Pouca de Aguiar w Portugalii, autor: Rebelo de Andrade. – „The Snake Houses z pewnością przywodzą na myśl dzieciństwo i związane z nim wspomnienia. Któż z nas nie marzyl o domku na drzewie lub by nigdy się nie zestarzeć, jak Piotruś Pan?” – napisało biuro architektoniczne w oświadczeniu wydanym po ukończeniu projektów.

„Pigna”

Fot. Rizzoli

„Pigna”, projekt Claudio Beltrame, Malborghetto, Włochy. Architekt wyobrażał sobie domki na drzewie, które „reprezentowałyby las”. W związku z tym konstrukcja przypomina kształtem szyszkę.

Artykuł po raz pierwszy ukazał się na Vogue.com.

Elise Taylor
Proszę czekać..
Zamknij