Znaleziono 0 artykułów
07.08.2023

Odwodniony organizm: Po czym poznać i jak sobie z nim radzić?

07.08.2023
Getty Images

Odwodnienie kojarzy nam się z gorącym latem, gdy szczególnie chce nam się pić. Jednak to tylko jeden z symptomów. Jak rozpoznać pozostałe, a najlepiej do nich w ogóle nie dopuścić?

Odczuwasz pragnienie? Niezależnie od tego, czy to efekt tego, że właśnie jesteś na wakacjach, gdzie panują upały, czy faktu, że widzisz brak blasku na skórze po wypitych poprzedniego wieczora margaritach, odwodnienie może dopaść każdego. Statystyki z Google Trends potwierdzają, że mamy tego świadomość. W ciągu ostatnich 30 dni wielu z nas googlowało hasło „symptomy odwodnienia”, z kolei wyszukiwanie „tabletek na odwodnienie” wzrosło o 450 proc. Nasuwa się więc pytanie: Na co powinniśmy zwracać uwagę? A jeśli jesteśmy odwodnieni, jak naprawić tę sytuację? By się tego dowiedzieć, „Vogue” rozmawia z dwiema ekspertkami.

Jakie są przyczyny odwodnienia?

– Odwadniamy się, gdy tracimy więcej płynów, niż jesteśmy w stanie kompensować za pomocą napojów lub jedzenia nawadniającego organizm – wyjaśnia lekarka i dietetyczka środowiskowa, dr Federica Amati. – Płyny tracimy, gdy korzystamy z toalety, pocimy się, mówimy, a nawet gdy w nocy oddychamy przez usta. Również niektóre leki mogą pogłębiać odwodnienie, więc warto zwracać uwagę, co przypisuje nam lekarz.

Może okazać się też, że rzeczy, które regularnie spożywamy (lub robimy), również działają odwadniająco na nasz organizm. – Częstymi winowajcami są między innymi kofeina, alkohol i intensywne ćwiczenia, po których nie uzupełniamy utraconych płynów – mówi dermatolożka i dietetyczka, dr Thivi Maruthappu.

Z powodu odwodnienia może cierpieć każdy, w każdym wieku, jednak najbardziej niebezpieczne jest ono dla osób starszych i bardzo młodych. – Nasze mózgi potrzebują odpowiedniego nawodnienia, by dobrze funkcjonować, więc nawet niewielki spadek może spowodować obniżenie naszej wydolności i funkcji poznawczych – mówi dr Maruthappu. – Nie ma nic ważniejszego niż właściwe nawodnienie!

Najważniejsze oznaki odwodnienia

Po czym poznać, czy jest się odwodnionym? Po pierwsze, pojawia się pragnienie. Nie powinno dziwić, że uczucie pragnienia jest kluczową oznaką odwodnienia. Choć dla niektórych z nas jest to oczywiste odczucie, inni – szczególnie osoby starsze – mogą go nie zauważać. Po drugie, zmiana koloru moczu. – Jeśli jest ciemnożółty, pomarańczowy, a nawet jasnobrązowy, może to być oznaką odwodnienia – mówi dr Amati. Mocz powinien mieć jasnożółtą barwę. Inną oznaką może być też to, że rzadziej chodzimy do toalety. Po czwarte, bóle głowy. Po piąte, matowa skóra. – Może wyglądać na matową i ściągniętą, może też zacząć się łuszczyć – mówi dr Maruthappu.

W czasie odwodnienia mogą wystąpić również trudności z koncentracją, uczucie skołowania, zmęczenie i ogólny brak energii. – Długoterminowo odwodnienie może mieć także wpływ na stan skóry, odporność i pracę umysłu oraz zdolność organizmu do utrzymania odpowiedniego ciśnienia krwi – dodaje dr Amati.

Jak efektywnie nawadniać organizm?

Reaguj, gdy czujesz pragnienie

– Dla tych z nas, którzy nie mają żadnych schorzeń ani nie biorą leków, które mogą wpływać na poziom nawodnienia, wystarczające będzie po prostu reagowanie na odczuwane pragnienie – mówi dr Amati. Pij dużo wody, dodając do niej takie owoce i warzywa, jak ogórek, cytryna, mięta, limonka czy maliny, które zmieniają jej smak (w zdrowy sposób). Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie istnieje jedna sztywna zasada dotycząca tego, ile wody powinniśmy wszyscy pić. – To kwestia indywidualna, która zależy od tego, kim jesteś, co robisz i w jak gorącym lub suchym środowisku przebywasz – dodaje.

„Jedz” wodę

Do każdego posiłku włączaj dużo świeżych owoców i warzyw – wiele produktów spożywczych zawiera dużo wody. – Arbuzy, ogórki i pomarańcze są świetnymi przykładami jedzenia, które pomaga utrzymać odpowiedni stopień nawodnienia organizmu – wyjaśnia dr Maruthappu.

Uzupełniaj płyny po ćwiczeniach (oraz w szczególnie upalne dni)

Rozważ, czy w szczególnie gorące dni lub po forsującym treningu nie włączyć do diety elektrolitów. – Woda kokosowa jest naturalnie bogata w elektrolity, więc świetnie sprawdza się jako uzupełnienie utraconych płynów – mówi dr Maruthappu. – Jednak niektóre z nich zawierają dodatkowy cukier, więc sprawdź najpierw etykietę. Alternatywnie wypróbuj suplementy, takie jak Cellular Hydration Artah lub Watermelon Hydration Supplement Hux.

Unikaj alkoholu

– To dosyć oczywiste, ale na wszelki wypadek powiem: napoje alkoholowe nie nawadniają – mówi dr Amati. Podobnie jak kofeina alkohol jest diuretykiem, co oznacza, że przyspiesza tempo, w jakim płyny przechodzą przez nasz organizm. Jeśli pijesz alkohol, upewnij się, że jednocześnie się nawadniasz.

Polub wodę z kranu

Dr Amati nie jest fanką „luksusowych wód z dobrym marketingiem”, dlatego poleca zainwestować w dobry filtr do wody. – Mamy to szczęście, że nasza brytyjska kranówka jest absolutnie bezpieczna do picia, ale dobrym pomysłem może być pozostawienie jej w szklanym dzbanku, by umożliwić odparowanie dodanego do niej chloru.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.co.uk.

Hannah Coates
Proszę czekać..
Zamknij