Znaleziono 0 artykułów
23.12.2023

95-letnia modelka Daphne Selfe zdradza swoje sposoby na długowieczność

23.12.2023
Fot. Getty Images

Jej nieposkromiona pasja do mody sprawia, że jest dziś jedną z najbardziej rozpoznawalnych modelek, zwłaszcza od czasu swojego powrotu na wybieg w wieku 70 lat. Daphne Selfe zdradziła kilka ze swoich sekretnych sposobów na dobre i długie życie.

Brytyjska modelka Daphne Selfe skończyła 95 lat i jest rekordzistką w świecie mody. Jej wszystkie rady na temat tego, jak żyć długo i dobrze, można podsumować jednym zdaniem: „Dbajmy o samych siebie”.

Jest jedną z najdłużej pracujących modelek na świecie, wraz z pochodzącą z Włoch Carmen Dell'Orefice, z którą łączy ją ten sam urok – autentycznego piękna, ale jeszcze bardziej mądrość. Ze swoimi długimi siwymi włosami i słodkim uśmiechem Daphne Selfe dołączyła do grona modelek, które stały się ikonami, gdy powróciły na wybieg w jesieni życia, w jej przypadku w wieku 70 lat.

Kariera Daphne Selfe w świecie mody

Przyszła na świat w 1928 r. w Londynie, gdzie spędziła dzieciństwo. W czasie II wojny światowej została wysłana do szkoły z internatem. Karierę modelki rozpoczęła w wieku 21 lat od wygranej w konkursie na nową twarz okładki lokalnego magazynu. Pozowała dla artystów i znanych marek modowych, występując w setkach reklam. Postanowiła przerwać karierę, gdy wyszła za mąż za Jima Smitha, producenta teatralnego i telewizyjnego, by móc poświęcić się rodzinie i wychowaniu trójki dzieci. Po śmierci męża po długiej chorobie, w 1998 r., w wieku 70 lat, postanowiła wrócić do zawodu, pojawiając się na wybiegu w trakcie tygodnia mody w Londynie. Szybko została jedną z najstarszych i jednocześnie najbardziej olśniewających modelek. Dzięki licznym angażom pojawiła się m.in. na okładce „Voguea” i pozowała dla Dolce & Gabbana, a także podróżowała po całym świecie, uwieczniając swoje ponadczasowe piękno. W 2018 r. była również twarzą brytyjskiej marki Eyeko.

Obecnie 95-letnia Daphne Selfe wygląda na dumną z siebie, ze swojego wieku i zmarszczek, symbolu autentycznego i harmonijnego piękna, do którego dąży coraz więcej kobiet zgodnie z filozofią starzenia się z wdziękiem. Widzieliśmy to ostatnio na przykładzie Isabelli Rossellini, która wyglądała olśniewająco ze swoimi zmarszczkami na okładce wydania „Vogue Italia” z października 2023 r.

Ostatnio Daphne Selfe udzieliła wywiadu dla „The Telegraph”, w którym zdradziła swoje triki na dobre i długie życie. Długowieczność to temat, który wzbudza coraz większe zainteresowanie. Sekrety długiego życia chcemy poznawać przede wszystkim bezpośrednio od tych, którzy dożyli sędziwego wieku w doskonałym zdrowiu. Tym, co łączy większość długowiecznych osób, jest wiele nawyków związanych ze stylem życia, które w swojej prostocie mogą wiele zmienić.

6 sekretnych sposobów 95-letniej Daphe Selfe na dobre i długie życie

Tak jest również w przypadku Daphne Selfe, która uważa, że zdrowie i witalność zawdzięcza dobrym nawykom, takim jak właściwe odżywianie i ćwiczenia. Oprócz tego ma jednak również kilka sekretnych trików, które jej zdaniem pomogły jej dożyć tak cudownego wieku.

Kieliszek szampana od czasu do czasu

– Lubię wypić kieliszek szampana – powiedziała w wywiadzie dla „The Telegraph”. – Ale wyłącznie od święta, na przykład z okazji urodzin.

Jedzenie brokułów

Selfe twierdzi, że zawsze dobrze się odżywiała, choć nigdy nie stosowała restrykcyjnych diet. Dorastając w trakcie wojny, nauczyła się spontanicznie racjonować żywność, co pozwoliło jej uniknąć wszelkich diet. – Trzeba stale jeść dużo warzyw, takich jak brokuły. Mówię to, chociaż wcale za nimi szczególnie nie przepadam. W domu zawsze uprawialiśmy je w naszym ogrodzie – wyznaje Selfe. Brokuły wraz z kalafiorem i brukselką należą do roślin krzyżowych i są uważane za warzywo zdrowia ze względu na silne działanie przeciwzapalne.

Krem Nivea

Podczas wywiadu Daphne zdradziła, że do pielęgnacji skóry twarzy i ciała używa produktów Nivea ze względu na ich proste formuły, oparte głównie na działaniu nawilżającym i odżywczym. To potwierdza, że wcale nie trzeba wydawać fortuny na kosmetyki.

Fot. Materiały prasowe

Suplementowanie witaminy D przy opalaniu się

Jedną z ulubionych aktywności Daphne są spacery na świeżym powietrzu, podczas których uwielbia się opalać. Suplementowanie witaminy D jest niezbędne dla zdrowia organizmu, zwłaszcza kości i układu sercowo-naczyniowego. Zapobieganie jego niedoborom może z pewnością przynieść długofalowe korzyści.

Przebywanie w otoczeniu zwierząt

Modelka zaznaczyła, że dorastała w otoczeniu zwierząt domowych, również tych nietypowych. – Mieliśmy lisa o imieniu Vicky. I wronę, której daliśmy na imię Johnny – opowiada. Wspomniała również o dwóch wiewiórkach, Ping i Pong. – Biegały po całym domu, skakały mi po głowie i robiły różne śmieszne rzeczy.

Wygospodarowanie czasu na życie towarzyskie

Jedną z kluczowych rzeczy, o których mówią osoby zgłębiające nawyki stulatków, jest otwartość na życie towarzyskie. Jeśli chcesz mieć dobre i długie życie, prowadź życie towarzyskie, rozmawiaj i baw się z ludźmi. – Bardzo łatwo nawiązuję kontakty towarzyskie i mam dar do łączenia znajomych, nawet jeśli chodzi tylko o spotkanie przy kawie. Uwielbiam też urządzać przyjęcia w domu – przyznaje 95-letnia modelka.

Oprócz pracy w modelingu Daphne Selfe wystąpiła w kilku filmach z Jamesem Bondem i napisała autobiografię „The Way We Wore: A Life in Clothes”, w której opowiada o swojej długiej karierze.

Fot. Materiały prasowe

Artykuł ukazał sie oryginalnie na Vogue.it.

Veronica Cristino
  1. Ludzie
  2. Portrety
  3. 95-letnia modelka Daphne Selfe zdradza swoje sposoby na długowieczność
Proszę czekać..
Zamknij