Znaleziono 0 artykułów
14.11.2023

Spektakularne dzieło sztuki na fasadzie Opery Garniera w Paryżu

14.11.2023
(Fot. materiały prasowe)

W ramach drugiego aktu projektu „Retour à la caverne” francuski artysta JR stworzył spektakularne dzieło sztuki inspirowane platońską jaskinią na fasadzie Palais Garnier w Paryżu. Odsłonie pracy towarzyszył perfomans, do którego kostiumy stworzył dom mody Chanel.

JR to jeden z najciekawszych francuskich artystów, którego specjalnością są wielkoformatowe projekty fotograficzne, ilustracje i performanse. Jego prace, jak prezentowana w Warszawie inicjatywa Inside Out Project, porównywane są do dzieł innych wybitnych artystów – Christo i Jeanne-Claude. Magazyn „Time” okrzyknął nawet JR „duchowym następcą” słynnego duetu. Najnowszy projekt artysty jest tego świetnym przykładem.

Fasadę paryskiej opery pokryto płótnem

(Fot. materiały prasowe)

„Retour à la caverne” to składający się z dwóch aktów performans, w ramach którego JR okrył fasadę paryskiej opery płótnem z nadrukiem imitującym platońską jaskinię: – To podróż do źródła poznania – tłumaczy artysta. Krawędzie jaskini zwieńczyły odciski dłoni setek uczestników warsztatów „Mano Habilis” prowadzonych przez Atelier Montex w le19M. W ramach obu aktów projektu JR na placu operowym odbyły się wyjątkowe perfomanse otwarte dla szerokiej publiczności.

Dom mody Chanel stworzył kostiumy dla performerów

Druga odsłona wydarzenia odbyła się 7 listopada. Ponad 150 tancerzy z całego świata zaprezentowało choreografię Damiena Jaleta „Chiroptera”. Na czele zespołu stanęła Amandine Albisson, gwiazda Paryskiej Opery Narodowej, która wystąpiła w zjawiskowej, wyszywanej diamentami małej czarnej oraz tweedowym płaszczu z aksamitnym kołnierzem od Chanel. Francuski dom mody pomógł również w skompletowaniu kostiumów dla całego zespołu.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij