Znaleziono 0 artykułów
20.03.2020

Festiwal Filmowy w Cannes przełożony

20.03.2020
Antonio Banderas, Penelope Cruz i Pedro Almodovar na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2019 roku (Fot. Getty Images)

Festiwal Filmowy w Cannes, który miał się odbyć w dniach 12-23 maja, został przełożony na późniejszy, niesprecyzowany jeszcze termin. To kolejne duże wydarzenie nadchodzących tygodni, które zostało bezpośrednio dotknięte szalejącą pandemią koronawirusa.

Informację o tej decyzji przekazano za pośrednictwem oficjalnego konta Festiwalu na Twitterze. „Z powodu kryzysu zdrowotnego i dynamicznego rozwijania się tej sytuacji zarówno we Francji, ale też na świecie, Festiwal Filmowy w Cannes nie będzie mógł odbyć się w zaplanowanym terminie, czyli od 12 do 23 maja”. Organizatorzy jednocześnie nie podali żadnych alternatywnych dat. Ich optymistyczny scenariusz zakłada, że festiwal będzie mógł odbyć się na przełomie czerwca i lipca. Realiści uważają, że sukcesem będzie, jeśli w ogóle odbędzie się w tym roku.

Cate Blanchett, Denis Villeneuve, Chang Chen, Ava DuVernay, Lea Seydoux, Kristen Stewart, Khadja Nin, Andrey Zvyagintsev i Robert Guediguian na Festiwalu w 2018 roku (Fot. Getty Images)

Pierwsze informacje o tym, że tegoroczna edycja może zostać przesunięta, pojawiły się na początku marca, gdy francuski rząd zaczął wprowadzać zakazy zgromadzeń powyżej tysiąca osób. Z kolei w minioną sobotę francuski tygodnik „Le Point” opublikował artykuł, w którym anonimowy pracownik festiwalu zdradzał, że jego tegoroczna odsłona w ogóle się nie odbędzie. Organizatorzy szybko jednak zdementowali te informacje.

Festiwal Filmowy w Cannes jest więc jednym z kilku dużych wydarzeń nadchodzących tygodni, które bezpośrednio dotknęła pandemia koronawirusa. Wcześniej na późniejszy termin przełożono Met Galę, 19 marca ogłoszono też, że nie odbędzie się tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji oraz brytyjski festiwal Glastonbury.

Michalina Murawska
Proszę czekać..
Zamknij