Znaleziono 0 artykułów
05.10.2022

Juliette Binoche solidaryzuje się z Irankami ścinając włosy

05.10.2022
(Fot. Getty Images)

Gwiazdy francuskiego przemysłu filmowego i muzycznego, na czele z Juliette Binoche, ścinają włosy solidaryzując się z kobietami protestującymi w Iranie. Od dwóch tygodni trwają tam protesty po śmierci Mahsy Amini. 22 letnia kobieta, 13 września została aresztowana przez policję ds. moralności za niewłaściwie założony hidżab, po czym była najprawdopodobniej maltretowana w wyniku czego zmarła. To wydarzenie skłoniło Irańczyków, a przede wszystkim kobiety, do przeciwstawienia się karygodnej polityce kraju.

Juliette Binoche wraz z innymi gwiazdami, m.in.: Marion Cotillard, Isabelle Huppert, Charlotte Gainsbourg, Jane Birkin i Julie Gayet, wystąpiła w wideo opublikowanym na swoim instagramowym profilu. Na filmie widać, jak kobiety obcinają swoje włosy, okazując w ten sposób symboliczne wsparcie osobom protestującym w Iranie. W pierwszym ujęciu Juliette, zdecydowanym ruchem obcina pasmo swoich ciemnych, gęstych włosów, wypowiadając: „Za wolność!”.

Oświadczenie dołączone do nagrania, mówi o konieczności potępienia morderczego reżimu. Irańskie służby bezpieczeństwa tłumią protesty z użyciem brutalnej przemocy, z powodu której w ciągu dwóch tygodni zginęło ponad 100 osób, a liczba ta ciągle rośnie. Pomimo ogromnego ryzyka, ludzie nadal demonstrują. Są przekonani, że to jedyny sposób na obalenie rygorystycznego fundamentalizmu religijnego.

Agnieszka Brzostowska
Proszę czekać..
Zamknij