Znaleziono 0 artykułów
07.01.2020

Gwiazdy dla Australii

07.01.2020
(Fot. Wolter Peeters/The Sydney Morning Herald via Getty Images)

W obliczu pożarów, które dotknęły Australię, Chris Hemsworth, Rihanna, Anja Rubik, Nicole Kidman, Phoebe Waller-Bridge, Selena Gomez i wielu innych zaangażowało się w pomoc dla tego kraju, zachęcając jednocześnie fanów do wsparcia ofiar klęski żywiołowej. 

W trwających od października pożarach w Australii zginęły już 24 osoby, szczególnie zagrożone są rdzenne społeczności i mieszkańcy stanu Południowa Nowa Walia. Żywioł pochłonął też blisko pół miliarda zwierzęcych istnień. Niewykluczone, że kontynent bezpowrotnie stracił co najmniej kilka gatunków endemicznych. Pożary zniszczyły dwa tysiące domów i objęły swoim zasięgiem niemal pięć milionów hektarów ziemi. Ogień widoczny jest z kosmosu, a dym, który gęsto spowija kraj, utrudniając oddychanie, jest odczuwalny nawet w oddalonej o ponad dwa tysiące kilometrów Nowej Zelandii. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

I am watching what is happening in Australia and I am devastated. Ecologists from the University of Sydney estimate 480 million mammals, birds and reptiles have died due to the fires. Among these, 8000 koalas are believed to have burnt to death - nearly one third of the entire koala population in New South Wales (NSW). Summer wildfires are common in Australia, but climate change is making them worse. Spring rainfall has declined in recent decades, even as temperatures rise, extreme heat events become more common and droughts turn more severe. This is our reality!!! 🇵🇱🇵🇱🇵🇱Obserwuję, co dzieje się w Australii i jestem zdruzgotana. Ekolodzy z Uniwersytetu w Sydney szacują, że 480 milionów ssaków, ptaków i gadów zginęło z powodu pożarów. Spośród nich 8000 koali spłonęło żywcem - prawie jedna trzecia całej populacji koali w Nowej Południowej Walii (NSW). Letnie pożary są powszechne w Australii, ale zmiany klimatu pogarszają je. Wiosenne opady są mniejsze, temperatury rosną, ekstremalne zjawiska upałów stają się bardziej powszechne, a susze stają się bardziej dotkliwe. #australiafires #bushfiresaustralia

Post udostępniony przez Anja Rubik (@anja_rubik)

W obliczu klęski żywiołowej, która dotknęła Australię, wiele gwiazd zdecydowało się wesprzeć lokalne organizacje i wykorzystać swoją platformę do zwrócenia uwagi na tragedię kontynentu. Chris Hemsworth przekazał okrągłą sumę miliona dolarów na rzecz australijskiego Czerwonego Krzyża. Nicole Kidman, Keith Urban i Pink wsparli strażaków walczących z żywiołem w mniejszych miejscowościach. Gwiazdy przekazały na ten cel po 500 tysięcy dolarów.

(Fot. PETER PARKS/AFP/East News)

Pożary w Australii były również jednym z najczęściej powracających tematów podczas tegorocznej gali Złotych Globów. Cate Blanchett, Joaquin Phoenix i Patricia Arquette wykorzystali swój moment na scenie, żeby zwrócić uwagę zebranych na tragiczne wydarzenia, docenić wysiłek strażaków i ostrzec przed dalszymi skutkami kryzysu klimatycznego. 

Phoebe Waller-Bridge, która tego wieczoru zabrała do domu statuetkę w kategorii najlepsza aktorka w serialu komediowym lub musicalu, pojawiła się w garniturze Ralph & Russo. Gwiazda „Fleabag” powiedziała potem, że jej kreacja trafi na aukcję charytatywną, z której dochód zostanie przekazany na rzecz specjalnego funduszu dla Australii.

Wiele gwiazd wykorzystało swoje wielomilionowe zasięgi w mediach społecznościowych, aby zwrócić uwagę fanów na tragiczne wydarzenia i zachęcić ich do działania. Na stale rosnącej liście zaangażowanych znalazły się Rihanna, Anja Rubik, Lizzo, Margot Robbie, Selena Gomez i Kim Kardashian West. 

W sieci pojawił się również specjalny hasztag #AuthorsForFireys, pod którym artyści z całego świata wystawili swoje prace na sprzedaż. Dochód z internetowych aukcji, w którą zaangażowały się setki ilustratorów, pisarzy i muzyków, zostanie przekazany na rzecz australijskich strażaków.

Ty też możesz pomóc. Listę organizacji, które możesz wesprzeć znajdziesz tutaj

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij