Znaleziono 0 artykułów
09.09.2022

Karol III wygłosił pierwsze orędzie

09.09.2022
Fot. Getty Images

Szanowała tradycję, ale nie bała się postępu. To czyni też nas, jako naród, wspaniałym – powiedział Karol III w pierwszej oficjalnej odezwie, żegnając jednocześnie matkę, królową Elżbietę II.

Monarcha zaczął od wyrażenia smutku, po czym stwierdził: – Królowa Elżbieta II była inspiracją dla mnie i całej mojej rodziny.

Podkreślił, że doskonale wypełniła swoją misję – „dobrze przeżyła swoje życie”, czego dowodem są łzy żalu z powodu jej odejścia.

Wystąpienie Karol zakończył zwrotem do Matki: - Kochana Mamo, gdy zaczynasz swoją podróż, żeby spotkać mojego zmarłego Ojca, chciałbym ci podziękować. Niech chóry anielskie cię ukoją - mówi.

Docenił wielkie poczucie obowiązku matki i dodał: – Jak każdy członek mojej rodziny, mogę zaświadczyć, że łączyła te cechy z ciepłem, humorem i umiejętnością widzenia w ludziach tego, co najlepsze.

Potem zwrócił się do Brytyjczyków słowami: – Gdziekolwiek mieszkasz w Wielkiej Brytanii lub na całym świecie, postaram się służyć z lojalnością, szacunkiem i miłością.
Przysiągł stać na straży konstytucji.

Król dyskretnie odniósł się do spekulacji, jakoby miał przekazać koronę synowi.
Moje życie oczywiście się zmieni, gdy podejmę nowe obowiązki. To także czas zmian dla mojej rodziny – powiedział, zaznaczając, że następcą jest William. 

Wystąpienie zakończył zwrotem do matki i pożegnaniem: – Niech anioły poprowadzą cię na twój wieczny odpoczynek.

Redakcja Vogue.pl
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Karol III wygłosił pierwsze orędzie
Proszę czekać..
Zamknij