Znaleziono 0 artykułów
31.08.2018

Kawą po mapie. Pięć wyjątkowych kawiarni w Polsce

31.08.2018
Twórcy "Coffee Spots Polska" (Fot. Coffee Spots Polska)

Specjalnie dla nas autorzy „Coffee Spots Polska” Agnieszka Bukowska i Krzysztof Rzyman wybierają pięć miejsc, które warto odwiedzić jak najszybciej.

Policz, ile razy w ciągu ostatniego tygodnia słyszałeś pytanie: „A może umówimy się na kawę?”. Pewnie nie raz i pewnie nie zawsze z ust zagorzałego kawosza czy kawoszki. Choć mogłoby się wydawać, że należymy do tej części świata, którą rządzi herbata, to jednak kawa zajmuje w naszym życiu wyjątkowe miejsce. Na tyle, by to właśnie na nią wychodzić na miasto, przy niej się spotykać i omawiać mniej lub ważne sprawy.

A ostatnie lata pokazały, że coraz większą wagę przykładamy do tego, co do filiżanki na kawę trafia. Tzw. trzecia fala kawy, czyli rewolucja na rynku kawiarni dotarła do Polski. Efektem tej przemiany są specjalistyczne kawiarnie, które stawiają na wysokiej jakości ziarna.

Właśnie na ich poszukiwanie wyruszyli autorzy przewodnika „Coffee Spots Polska”. Agnieszka Bukowska oraz Krzysztof Rzyman (zawodowo związani z branżą kawową, a prywatnie miłośnicy kawy i kawiarnianej kultury) zebrali adresy kawiarni i palarni z całej Polski. Na potrzeby projektu odwiedzili 33 miasta i ponad 170 kawiarni.

– Kawa to nie tylko napój, ale i okazja do rozmowy, poznania nowych ludzi, a także odkrycia miasta od zupełnie innej, nieturystycznej strony – mówią i dodają, że właśnie z tego powodu swoją publikacje przygotowali po polsku i po angielsku. tTak, by kawolubni obcokrajowcy odwiedzający Polskę również mogli z niej korzystać.

Plakat "Coffee Spots Polska" (Fot. Coffee Spots Polska)

Prócz miejscówek z dużych miast, takich jak Warszawa, Poznań czy Kraków, w przewodniku znaleźć można lokale nawet z tych najmniejszych miejscowości, które nie ustępują metropolitalnym jakością serwowanej kawy. Są też równie klimatyczne, inspirujące i cieszące oko niebanalnym wystrojem. Jak przystało na przewodnik, przy każdym opisie zebrano garść praktycznych informacji o lokalach, ale także osobiste historie właścicieli, czy anegdoty związane z lokalami i ich powstaniem. Całość uzupełnia przygotowany przez zaprzyjaźnionych polskich i międzynarodowych ekspertów rozdział poświęcony krajom pochodzenia kawy, metodom obróbki, sposobom jej zaparzania, ale także polskiej porcelanie czy rozwiązaniom zero waste, które można wprowadzić zarówno w kawiarni, jak i w domu.

To dokąd na kawę? Premierowo publikujemy listę pięciu wyjątkowych, opisanych w „Coffee Spots Polska” kawiarni, które warto odwiedzić. Premiera przewodnika już jutro.

Więcej na stronie: https://www.facebook.com/coffeespotspolska/

Vogue Polska jest patronem medialnym wydawnictwa.

Agnieszka Bukowska (Fot. Coffee Spots Polska)

Landschaft, ul. Gimnazjalna 6, Bydgoszcz

Landschaft (Fot. Coffee Spots Polska)

Zaczęło się w 2012 roku. Wtedy Karolina Kowalska i Michał Kaliski (teraz prowadzi pracownię renowacji mebli Skos Modern) otworzyli tutaj sklep z przedmiotami w stylu vintage i rzeczami od młodych projektantów. Kawa pojawiła się kilka miesięcy później. Dziś to jedna z ikonicznych polskich kawiarni. Schody przypominają wejście do kamienicy na Manhattanie. W środku rządzi design lat 60-tych. Aż trudno uwierzyć, że wnętrze zmieniało się tutaj wiele razy. Od początku 2018 roku kawiarnia ma nowych właścicieli, ale klimat miejsca pozostał taki sam. Dbają o to Iga Kwitowska oraz Adrian Urbański, którzy dla Landschaftu wrócili z emigracji z Holandii.

Piece of Cake, ul. Św. Wojciech 27, Poznań

Piece of Cake (Fot. Coffee Spots Polska)

Ania i Kuba Markowiakowie otworzyli Piece of Cake w 2011 roku, gdy o kawie speciality mało kto jeszcze słyszał. Oboje są zwolennikami jakościowych, lokalnych produktów. Znają pochodzenie każdego ze składników używanych w kawiarni. Z kawą nie mogło być więc inaczej. Zgłębiając temat kawy, poznali Mateusza Gacę i Błażeja Stempina. Zaczęli jeździć do Berlina grupą, coraz mocniej wsiąkając w świat kawiarni typu speciality. W Piece of Cake napijecie się wspaniałej kawy, ale musicie też wiedzieć, że Ania jest niekwestionowaną mistrzynią croissantów i pain au chocolat, a Kuba sernika z płynnym karmelem. Rozsiadając się z jednym z wypieków w bujanym fotelu otoczonym dżunglą roślin, można zupełnie zapomnieć o rzeczywistości.

Krzysztof Rzyman (Fot. Coffee Spots Polska)

Migawka, ul. Opawska 70, Racibórz

Migawka (Fot. Wojtek Kamiński)

Gdy ktoś pyta nas, jaka kawiarnia w Polsce najbardziej nas zachwyciła, zgodnie odpowiadamy: Migawka. Właściciel Wojtek Kamiński jest fotografem i przez 15 lat podróżował. Mieszkał w różnych częściach świata. Sporo czasu spędził w Iranie, Brazylii, Norwegii, czy Szwecji. W Brazylii zwiedzał plantacje, a w Skandynawii zakochał się w kawiarniach i kulturze picia kawy. Po powrocie postanowił przekształcić w kawiarnię odziedziczony po ojcu, również fotografie, zakład. Nadal funkcjonuje on w wydzielonej przestrzeni, a o historii miejsca przypominają neony Kodaka, czy Leici.

Las dolnysopotpółnoc, ul. Haffnera 42, Sopot

Las dolnysopotpółnoc (Fot. Coffee Spots Polska)

Oaza spokoju w Sopocie. Kawiarnia, która nie mogłaby powstać na Monciaku, bo jest alternatywą dla wszystkich popularnych miejscówek w tym nadmorskim kurorcie. Takie właśnie było marzenie Eweliny Dobosz, która otworzyła to miejsce, gdy odeszła z pracy w korporacji w 2016 roku. Las to kawiarnia stworzona dla sąsiadów, przyjaciół i artystów. Wyjątkowe wnętrze zaprojektowała Joanna Zasłużna, która do dziś pełni funkcję dyrektora artystycznego lokalu. W menu znaleźć można wegańskie i bezglutenowe ciasta, czyli to, co Ewelina sama lubi jeść. Od samego początku korzystają z kawy z bydgoskiej palarni Audun Coffee, a w awaryjnych sytuacjach zdarzało się nawet, że dochodziła z Bydgoszczy do Trójmiasta przesyłkami konduktorskimi.

Dziarski Barista, ul. Matejki 8a, Rzeszów

Dziarski Barista (Fot. Coffee Spots Polska)

Cezary Łuniewski, Dominik Wróbel i Kuba Soja otworzyli w Rzeszowie jedną z najbardziej hipsterskich kawiarni w kraju. Zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie miejsce prosto z Instagrama lub Pinteresta, w którym trudno przestać robić zdjęcia. Macie? To teraz spójrzcie na zdjęcia z Dziarskiego. Kuba samodzielnie zaprojektował wnętrze pełne roślin i płyt winylowych, pośrodku którego znalazł się bar pokryty butelkowozielonymi kafelkami. Kawy napijecie się tu z malowanej przez Szczepana Rożka porcelany. Nie samą kawą jednak Dziarski żyje. Chłopaki organizują też miejskie targi rowerowe, vintage market i targi roślin.

Małgorzata Minta
Sortuj wg. Najnowsze
Komentarze (2)

Agnieszka Sz
Agnieszka Sz03.09.2018, 10:03
Dziarski Barista BRAWO

Wczytaj więcej
Proszę czekać..
Zamknij