Znaleziono 0 artykułów
18.05.2023

Google tworzy wirtualny przewodnik po Krakowie

18.05.2023
Pomnik Smoka Wawelskiego, Fot. Materiały prasowe

„Kraków-wow!” to pierwsza w Polsce kolekcja powstała w ramach Google Arts & Culture, poświęcona w całości promocji miasta. To doskonałe narzędzie do wirtualnych podróży albo planowania całkiem realnych wyjazdów.

Do „Damy z łasiczką” „podchodzę” bliżej niż w muzeum, powiększam tak mocno, że dostrzegam ślady pędzla na oku, czy spękania laserunku. Kontempluję obraz tak długo, jak chcę i nikt nie daje mi do zrozumienia dyskretnymi chrząknięciami, że mój czas minął, a kolejka czeka. Robię screeny fragmentom, szukam informacji o Leonardzie da Vincim, porównuje polski skarb narodowy z innymi jego obrazami, a później przechodzę do pozostałych eksponatów. Np. zbroi należącej do młodego Zygmunta Augusta, którą oglądam w 3D. Obiektów jest ponad 2 tys., zostały wyselekcjonowane przez kuratorów z 40 wystaw z 13 krakowskich instytucji od Muzeum Narodowego przez Muzeum Etnograficzne po Cricotekę. 

Muzeum Narodowe w Krakowie - S. Wyspiański „Macierzynstwo”, Fot. Materiały prasowe

Czy internet potrafi zastąpić doświadczenie w realu? Można się pewnie nad tym zastanawiać, niewątpliwie jednak rolą projektu jest pogłębienie wiedzy i dostarczenie rzetelnych informacji, które pozwalają lepiej zrozumieć otaczający świat. Poznajemy np. chłopską chatę z centrum krakowskiego Kazimierza, ciekawostki warsztatu pracy ludowych artystów malujących belki w kolorowe kwiaty, czy autentyczne stroje noszone na co dzień i od święta sprzed ponad wieku. Z drugiej strony „Kraków-wow!” przeprowadza nas przez współczesne, tętniące życiem miasto nocą. Zwraca się też do dzieci. Ważną postacią w narracji staje się Smok Wawelski, bohater średniowiecznych kronik. Możemy poznać legendę, w której występuję, prześledzić ewolucję samego symbolu, którym staje się na przestrzeni stuleci, czy odwiedzić jego jaskinię.

Małopolski Instytut Kultury - Piwnica pod Baranami - Piotr Skrzynecki, Fot. Materiały prasowe

Obok szczegółowych informacji i ciekawostek z muzeów „Kraków-wow!” dostarcza też turystycznych wrażeń. „7 rzeczy, które musisz zobaczyć w mieście królów” to wirtualny spacer po punktach składających się na zapoznawczą trasę z takimi przystankami, jak Rynek Główny, Kopalina Soli w Wieliczce, czy Kazimierz, ale też mniej oczywisty Zakrzówek, które razem dają przekrojowe spojrzenie na miasto. Bo według twórców Kraków ma wiele twarzy, może być tradycyjny, legendarny, piękny czy artystyczny. Każda z sekcji jest osobną narrację wymieniającą ważne postacie, historyczne fakty, zabytki czy tradycje, ale też pokazuje tętniące życiem współczesne miejsca. W zależności od zapotrzebowania, możemy przeglądać zdjęcia, poznać opowieści, przenieść się na zeskanowane Wzgórze Wawelskie albo do kopalni 135 m pod powierzchnią ziemi.

Fot. Materiały prasowe

Kolekcja „Kraków-wow!” staje się funkcjonalnym narzędziem do wirtualnych podróży „kursorem po mapie”, ale też planowania całkiem realnych wyjazdów.

Kolekcja „Kraków-wow!” dostępna jest na Google Arts & Culture.

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij