Znaleziono 0 artykułów
23.11.2023

Spektakl „Immersyjny Dziadek do orzechów. Zimowy cud” w Fabryce Norblina

23.11.2023
Magiczny świat „Dziadka do orzechów” w Fabryce Norblina (Fot. Materiały prasowe)

Świąteczny klimat zawitał już do Fabryki Norblina. W połowie listopada odbyła się tam europejska premiera spektaklu „Immersyjny Dziadek do orzechów. Zimowy cud”. W tym wyjątkowym widowisku połączono sztuki performatywne, scenografię oraz nowe technologie.

Opowiadanie „Dziadek do orzechów” E.T.A Hoffmanna po raz pierwszy ukazało się drukiem

w Berlinie w 1816 roku. Na język francuski przetłumaczył je Aleksander Dumas, a historię rozsławił Piotr Czajkowski, tworząc bazujący na niej utwór baletowy.

Przygody siedmioletniej Klary, która podczas nocy bożonarodzeniowej znajduje pod choinką dziadka do orzechów, od lat porusza całe pokolenia rodzin. Ta jedna z najpiękniejszych świątecznych historii pozwala przenieść się do magicznego świata, gdzie dobro zawsze wygrywa ze złem.

Twórcy Story Wall Entertainment postanowili zinterpretować tę opowieść na nowo. Tak powstał spektakl „Immersyjny Dziadek do orzechów. Zimowy cud” łączący najnowsze techniki animacji komputerowej i wrażeń dźwiękowych z bogatym systemem projekcji obrazu w technologii panoramy 360º, animacji 3D i 2D.

Magiczny świat „Dziadka do orzechów” w Fabryce Norblina (Fot. Materiały prasowe)

Europejska premiera spektaklu odbyła się w interaktywnej przestrzeni Art Box Experience w warszawskiej Fabryce Norblina. Klasycznej opowieści nadano disneyowskiego stylu, a dla najmłodszych widzów przygotowano niespodziankę.

Z okazji premiery przygotowaliśmy zabawę technologiczną, która dzięki aplikacji na smartfona pozwala odwiedzającym na interakcje z projekcjami i poszukiwanie bohaterów opowiadania w świecie AR, czyli rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality) — mówi Joanna Kowalkowska, prezes Zarządu Art Box Experience. — W przestrzeni całej wystawy ukryliśmy punkty, które po zeskanowaniu smartfonem ożywią bohaterów. Można z nimi wejść w interakcję; nagrać filmik czy zrobić sobie zdjęcie.

Zadbano również o takie szczegóły, jak kanapy do siedzenia dla dzieci w kształcie kolorowych prezentów czy projekcja na ogromnej choince.

Immersyjne widowisko to jednak nie wszystko. Organizatorzy przygotowali świąteczne atrakcje, w tym warsztaty dla rodzin. Uczestnicząc w immersyjnym pokazie „Dziadek do orzechów. Zimowy cud” dzieci dowiedzą się więcej o samym balecie i opowiadaniu, a także ich twórcach. Poznają również podstawowe figury baletowe, a w części warsztatowej przygotują ozdoby choinkowe lub stworzą własnego dziadka do orzechów.

Aleksandra Kupras
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Spektakl „Immersyjny Dziadek do orzechów. Zimowy cud” w Fabryce Norblina
Proszę czekać..
Zamknij