Znaleziono 0 artykułów
28.04.2020

Najlepsze role Penélope Cruz

28.04.2020
„Volver” (Fot. East News)

Choć od dzieciństwa tańczyła, swoją przyszłość postanowiła związać z aktorstwem. Muza Pedro Almodóvara na wielkim ekranie udowadnia, że ma widzom do zaoferowania o wiele więcej niż tylko zjawiskową urodę. Dowiodła swego talentu, odbierając w 2009 roku Oscara za rolę w filmie „Vicky Christina Barcelona”. 

„Otwórz oczy” (1997)

 

Jawa przeplata się ze snem. César (Eduardo Noriega), oskarżony o morderstwo, którego popełnienia nie pamięta, opowiada swoją historię więziennemu psychiatrze. Kiedyś miał wszystko: charyzmę, pieniądze, które odziedziczył po rodzicach, i piękne kobiety. Podczas jednego z wystawnych przyjęć poznał Sofię (Penélope Cruz). Miłość doprowadziła do tragicznego rozwoju wypadków: jego była kochanka z zazdrości powoduje wypadek samochodowy. Ona ginie na miejscu, Césarowi udaje się przeżyć, ale zostaje oszpecony. Cruz swoją zniewalającą urodą hipnotyzuje nie tylko Césara. Film w reżyserii Alejandra Amenábara doczekał się amerykańskiej wersji – „Vanilla Sky”, gdzie Penélope Cruz pojawiła się w tej samej roli, tym razem u boku Toma Cruise’a.

„Volver” (2006)

 

Raimunda (Penélope Cruz) musi radzić sobie z dorastającą córką, mężem pijakiem i siostrą, która prowadzi nielegalny zakład fryzjerski. Kiedy ich jedyna krewna, ciotka Paula, niespodziewanie umiera, okazuje się, że duch ich zmarłej matki powrócił i chce odkryć mroczny sekret z przeszłości. Ale na tym nie kończą się problemy głównej bohaterki. Gdy któregoś dnia wraca do domu, odkrywa, że córka w obronie własnej zabiła swojego ojca. Zakopuje więc ciało męża, a sąsiadkom wmawia, że ją porzucił. Jak przystało na Pedro Almodóvara, nie brakuje tu ani tragedii, ani smutku, ale także silnych więzi łączących kobiety. Film przyniósł Cruz nominację do Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

„Dziewięć” (2009)

 

Po ogromnym sukcesie musicalu „Chicago” wielu wiązało ogromne nadzieje z nową produkcją Roba Marshalla. „Dziewięć” mimo gwiazdorskiej obsady, która powinna gwarantować sukces, uznano za porażkę. W historii Guido, reżysera, który stara się uporządkować swoje nader skomplikowane życie, główną rolę odgrywają kobiety i łączące go z nimi przeróżne relacje. Luisa (Marion Cotillard) jest jego żoną, muzą – Claudia (Nicole Kidman), a kochanką – Carla (Penélope Cruz). Hiszpanka po raz kolejny pokazuje, że potrafi grać, tańczyć i śpiewać. Cruz to jasny punkt w nieudanym musicalu.

„Vicky Cristina Barcelona” (2008)

 

W komedii Woody’ego Allena na ekranie partnerują Cruz jej obecny mąż, Javier Bardem, a także Scarlett Johansson i Rebecca Hall, które wcielają się w role tytułowych przyjaciółek, przyjeżdżających ze Stanów do Barcelony na wymarzone wakacje. Przypadkiem poznają lokalnego artystę, Juana Antonia (Bardem). Obie dają się wciągnąć w romans z przystojnym i charyzmatycznym malarzem. Szybko dowiadują się jednak, że Juana łączy burzliwa relacja z jego byłą żoną, niestabilną emocjonalnie Marią Eleną (Penélope Cruz). Cruz, która za portret wybuchowej i namiętnej Marii Eleny dostała Oscara, prezentuje aktorstwo na najwyższym poziomie. W tle: pocztówka z Hiszpanii.

„Wszystko o mojej matce” (1999)

 

Jeden z najlepszych filmów Pedro Almodóvara, wyróżniony Oscarem w 2000 roku. Manuela (Cecilia Roth) po śmierci syna postanawia wyruszyć do Barcelony, aby odnaleźć jego ojca. Będzie musiała powiedzieć mu, że kiedy 18 lat wcześniej od niego odeszła, była w ciąży. W poszukiwaniach pomagają jej m.in. przyjaciółka z dawnych lat, Agrado, i ciężarna zakonnica Rosa (Cruz). Obraz Almodóvara zachwyca nie tylko scenografią i rozbudowaną fabułą, ale przede wszystkim zjawiskową grą aktorską i wspaniale nakreślonymi postaciami. Cruz z subtelnością portretuje delikatną Rosę. Ta rola zapewniła hiszpańskiej aktorce międzynarodowy rozgłos, a film na stałe wpisał się w kanon najlepszych produkcji hiszpańskojęzycznych w historii kina.

Katarzyna Pietrewicz
Proszę czekać..
Zamknij