Znaleziono 0 artykułów
22.04.2020

Najlepsze spektakle Opery Paryskiej za darmo

22.04.2020
Paryska Opera Narodowa (Fot. Andia/Universal Images Group via Getty Images)

W kwietniu i maju słynna instytucja udostępni w sieci „Carmen”, „Giselle” i „Opowieści Hoffmana”, a także sześć symfonii Piotra Czajkowskiego. Na stronie opery znajdziemy również materiały zza kulis oraz artykuły o sztuce i jej twórcach.

W czasie kwarantanny sztuka przeniosła się do sieci. Największe światowe instytucje kultury, które musiały zamknąć swoje drzwi z powodu pandemii, otworzyły się dla zwiedzających w przestrzeni wirtualnej. Internet zaroił się od najróżniejszych inicjatyw, w dużej mierze bezpłatnych. Dzięki nim możemy z domu uczyć się historii sztuki z nowojorskim MoMA, obejrzeć wystawę Andy’ego Warhola w Tate Modern, czy przespacerować się po paryskim Musée de l’Orangerie.

Do grona dostępnych wirtualnie instytucji dołączyła Paryska Opera Narodowa, która udostępniła na stronie swoje najsłynniejsze spektakle. Po hasłem „À (re)voir” (czyli do „Do (ponownego) zobaczenia”) znajdziemy, m.in. operowe klasyki („Carmen” Georgesa Bizeta i „Opowieści Hoffmana” Jacquesa Offenbacha), balety („Cendrillon” i „Giselle”) i sześć symfonii Piotra Czajkowskiego w wykonaniu Orkiestry Paryskiej Opery Narodowej pod batutą dyrektora muzycznego instytucji, Philippe’a Jordana.

Podobne artykułyNajbardziej spektakularne opery na świecieJulia WłaszczukNa stronie dostępne są również unikatowe materiały zza kulis, wybrane fragmenty spektakli oraz artykuły poświęcone słynnym twórcom i ich dziełom. Dostępny repertuar zmienia się co tydzień. Spektakle będzie można oglądać za darmo do 3 maja włącznie, jednak niewykluczone, że inicjatywa zostanie przedłużona, by zachęcić do pozostania w domach.

Francja jest jednym z państw najboleśniej dotkniętych pandemią. W kraju odnotowano blisko 160 tysięcy przypadków zachorowań, a ponad 20 tysięcy osób zmarło.

Wszystkie spektakle można oglądać bezpłatnie na stronie instytucji.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij