Znaleziono 0 artykułów
22.08.2022

Kawę podano: Najmodniejsze stoliki do wnętrz

22.08.2022
(Fot. Materiały prasowe)

„Menu” jeszcze chyba nigdy nie było tak różnorodne. Blaty okrągłe, prostokątne i nieregularne, formy geometryczne, organiczne i abstrakcyjne, z kamienia, drewna, szkła, żywicy, glinki i stali. Przedstawiamy 10 najciekawszych stolików kawowych.

Tebe: Siła kamienia

Fot. Mesmetric/Baxter. Cena: od 12 520 zł

Ponadczasowa klasyka – stoliki włoskiej marki Baxter, w których kamień i jego niezwykły rysunek stają się podstawowym nośnikiem ekspresji. Te z kolekcji Tebe występują w marmurze, kwarcycie i najbardziej zjawiskowym, różowym onyksie. Mają polerowany blat z powłoką wodoodporną, która zabezpiecza powierzchnię przed niepożądanymi plamami.

Soda: Od mistrzów Murano

Fot. Miniforms, proj. Yiannis Ghikas. Cena: od 3990 zł

Soda od Miniforms autorstwa Yiannisa Ghikasa to jeden z najbardziej nagradzanych przedmiotów zarówno przez profesjonalne jury konkursów wzorniczych, jak i publiczność. Wygląda niesamowicie lekko, a waży aż 20 kg. Każdy egzemplarz jest dmuchany przez trzech mistrzów szkła Murano. Efektem jest jedna szklana forma z trzema wypustkami tworzącymi nogi. Młotkowana powierzchnia nadaje całości nieco prymitywny sznyt. Teraz w nowym kolorze amber.

KIM: Kawa na ławę

Fot. De La Espada, proj. Luca Nichetto. Cena: 2550 euro

Alternatywa dla typowego stolika kawowego? Ławka projektu Luki Nichetta w duchu amerykańskiego wzornictwa z lat 50., ale świetnie rezonująca z trendem na obłości. Towarzyszą jej klasyczne stoliki, które razem z ławą można układać w dowolne konstelacje, a każdy z mebli broni się zarówno w grupie, jak i jako samodzielny element. KIM została wykonana z litego drewna i jest dostępna w czarnym orzechu, białym dębie lub jesionie oraz orientacji lewej lub prawej.

Dolomies: Kawa „On the rocks”

Fot. Elissa Lacoste. Cena: ok. 4755 euro

Elissa Lacoste jest francuską projektantką z dyplomem Design Academy Eindhoven w zakresie sztuk pięknych i projektowania. W zainspirowanej naturą serii mebli Dolomies wykorzystała silikon i glinkę, aby tworzyć grzbiety i wypukłości – dzięki temu stolik kawowy przypomina skałę magmową. Coś dla wielbicieli abstrakcyjnego wzornictwa i form, które uciekają od funkcji.

Candy Cubes: Kolorowe sześciany

Fot. Sabine Marcelis. Cena: od 3500 euro

Trochę cukierki, trochę kolorowe mydełka. Candy Cubes od Sabine Marcelis to przede wszystkim historia o sile materiału. Wyjątkowe, półprzezroczyste, na wysoki połysk – emanują magicznym wewnętrznym światłem. Candy Cubes są wykonane z polerowanej żywicy, stali hartowanej i stali z powłoką gradientową.

SLIT: Trochę stolik, trochę lustro

Fot. HAY. Cena: ok. 2272 zł

Kompaktowy stolik inspirowany japońską techniką składania papieru origami. Mocne geometryczne linie tworzy podstawa w kształcie litery Y, idealnie wpasowana w prostokąt lub okrąg blatu. Mebel marki HAY jest dostępny w różnych rozmiarach, kolorach i wykończeniach, w tym bardzo modnej wersji lustrzanej. Może być używany samodzielnie lub w grupach.

Guise: Opalizująca powierzchnia

Fot. Odd Matter. Cena: na życzenie

Duet Odd Matter żyje eksperymentem. Studio porusza się w szerokim spektrum technik, procesów i mediów, aby rzucić wyzwanie temu, jak patrzymy na nasze domy i przedmioty codziennego użytku. Stoliki-ławy powstały specjalnie dla Nilufar Gallery i mają tęczową powierzchnię przypominającą plamę benzyny. Meble wykonano z rzeźbionej pianki pokrytej błyszczącym lakierem samochodowym. Kolekcja Guise to spotkanie dwóch technik z różnych okresów historycznych: malarstwa scagliola (technika wytwarzania sztucznego marmuru) i malowania natryskowego.

Trampolino: W balansie

Fot. Tacchini. Cena: od 2995 funtów

Nowość, która debiutowała na targach Salone del Mobile 2022 w Mediolanie – stolik Trampolino. Zaprojektowany przez Monikę Förster, to część kolekcji Utopia marki Tacchini przeznaczonej dla rzemieślników, marzycieli, wizjonerów, dla których design staje się językiem, narzędziem zmiany. Nazwa Trampolino świetnie pasuje do charakteru mebla, w którym drewniana podstawa współgra w idealnym balansie z marmurowym blatem. Asymetryczny design ma przypominać wygląd słynnego domu Fallingwater autorstwa Franka Lloyda Wrighta. Stoły dostępne są w dwóch rozmiarach i wariantach kolorystycznych, oba z podstawą z litego jesionu.

Projekt Isamu Noguchiego: Klasyka gatunku

Fot. Vitra, proj. Isamu Noguchi. Cena: od 11 030 zł

Szukając stolika kawowego o rzeźbiarskiej formie, można sięgnąć po ikonę – dzieło Isamu Noguchiego z 1944 roku. Japoński projektant wskazywał go jako swój najlepszy wzór. Organiczne nogi o zaokrąglonych krawędziach zetknięte ze sobą w zaledwie jednym punkcie ustawił pod kątem prostym, dzięki czemu stworzył stabilną bazę pod nieregularny szklany blat. Obiekt należy do zbioru Vitra Design Museum.

Isom Oblong: Zabawa iluzją 

Fot. NeoCraft, proj. Sebastian Scherer. Cena: od 1050 eur

Stolik Isom Oblong od berlińskiej marki NeoCraft ma sześciokątny blat, który unoszą trzy elementy łączone metodą UV, eliminującą konieczność stosowania jakichkolwiek klejów czy spoin. Całość oglądana pod pewnym kątem tworzy idealny rysunek sześcianu. Mebel występuje w czterech kolorach, także mieszanych, ze szkła bezbarwnego i satynowego.

Aleksandra Krasny
Proszę czekać..
Zamknij