Znaleziono 0 artykułów
07.05.2024

Najpopularniejsze (ale niekoniecznie najlepsze) książki young adult na 2024 rok

07.05.2024
„Rzeźbiarz łez” hitem na Netflixie (Fot. materiały prasowe)

Książki young adult o dorastaniu, pierwszych miłościach i walce dobra ze złem czytają nie tylko nastolatki. Wiele autorek i autorów tego gatunku zaczęło swoje spektakularne kariery na platformie Wattpad. Dziś ich powieści czyta cały świat. Które z książek i serii okupujących pierwsze miejsca list bestsellerów naprawdę warto przeczytać?

Seria „Rodzina Monet” Weroniki Marczak: Złe wychowanie 

(Fot. materiały prasowe)

Kolejne części sagi „Rodzina Monet” trafiają do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych książek w Polsce. Weronika Marczak, która zaczynała pisać na Wattpadzie, wydała już tomy takie jak „Skarb. Rodzina Monet. Tom 1”, „Królewna. Rodzina Monet. Tom 2. Część 1”, „Królewna. Rodzina Monet. Tom 2. Część 2”, „Perełka. Rodzina Monet. Tom 3. Część 1”,  „Perełka. Rodzina Monet. Tom 3. Część 2”, „Diament. Rodzina Monet. Tom 4. Część 1”, „Diament. Rodzina Monet. Tom 4. Część 2”. Nastoletnia Hailie Monet po tragicznym wypadku, w którym ginie jej matka, wyjeżdża do Ameryki, by zamieszkać z synami ojca, którego nigdy nie znała. Każdy ze starszych braci skrywa tajemnicę, którą rozwikłać musi Hailie. Sagę Weroniki Marczak słusznie krytykowano za pochwałę patriarchatu – Hailie poddaje się woli mężczyzn, którzy niejednokrotnie stosują wobec niej przemoc psychiczną. Czy ostatecznie dziewczyna zrozumie, że jedyną drogą dla kobiety jest emancypacja? 

Seria „Flaw(less”) Marty Łabęckiej: Normalni ludzie 

(Fot. materiały prasowe)

Marta Łabęcka idzie o krok dalej – nie tylko umieszcza fabułę zagranicą, lecz także wybiera dla swoich powieści angielskie tytuły. Fabuła sagi „Flaw(less)” przypomina „Normalnych ludzi” Sally Rooney. Josie wychowuje się w dobrym domu, Chase, którego matka walczy z nałogiem, musi radzić sobie sam. Łączy ich miejsce zamieszkania – miasteczko pod Londynem, szkoła, marzenia o tym, żeby wyrwać się w świat. Czy razem uda im się przezwyciężyć ograniczenia? W skład serii weszły powieści  „Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię”, „All Of Your Flaws. Przypomnij mi naszą przeszłość”, „Despite your (im)perfections. Dotrzymaj złożonej mi obietnicy”. Autorka w tym roku wydała także powieść „September Sun”.

Seria „Moon” Weroniki Szmidt: Gwiazd naszych wina 

(Fot. materiały prasowe)

Pierwsza miłość to także temat książek „Obiecałem ci gwiazdy”, „Nie zapomnij naszych gwiazd” i „Przypomnij o nas gwiazdom”. Przyjaciele z dzieciństwa Maddy i Noah zakochują się w sobie jako nastolatkowie, lecz ich uczucie zostanie wystawione na próbę. Czy naprawdę są sobie przeznaczeni? Pisarka posługuje się dość banalnymi metaforami rodem z popowych przebojów. Z wprawą sięga natomiast po nawiązania do klasyki young adult – w jej książkach pobrzmiewają echa powieści Johna Greena. 

„Rzeźbiarz łez” Erin Doom: Oszukać przeznaczenie

(Fot. materiały prasowe)

Ekranizacja włoskiej powieści z 2022 roku bije rekordy popularności na Netflixie. Ukrywająca się pod pseudonimem autorka sprzedała we Włoszech ponad pół miliona egzemplarzy powieści. Subtelna Nica i mroczny Rigel wychowują się w sierocińcu Grave, gdzie słyszą opowieść o rzeźbiarzu łez. Jako nastolatkowie zostają adoptowani. Gdy trafiają do jednej rodziny, delikatna jak motyl dziewczyna zakochuje się w silnym jak wilk chłopcu. Zakazana miłość może zagrozić ich szczęściu. Erin Doom garściami czerpie zarówno z harlequinów, jak i sagi „Zmierzch”

Serie „Start a Fire”, „Burn the Hell” i „Extinguish the Heat” P.S. Herytiera „Pizgacz”: Wieczna walka 

(Fot. materiały prasowe)

Katarzyna Barlińska stała się jedną z najpoczytniejszych polskich pisarek. Zaczynała na Wattpadzie, publikując pod pseudonimem „pizgacz”. Jej kolejne powieści o dorastaniu nawiązują nie tylko do sprawdzonych historii o miłości, lecz także do innych gatunków – thrillera, kryminału czy horroru. Łatwo wyczuć, że Barlińska to oczytana erudytka, która „Igrzyska śmierci” czy „Harry’ego Pottera” zna na pamięć. Wybór pierwszoosobowej, pełnej emocji narracji, to także przemyślany zabieg. Grzeczna dziewczynka Victoria Joseline Clark z kalifornijskiego miasteczka wpada w sidła przystojniaka, który bierze udział w nielegalnych pojedynkach bokserskich. Rozpoczyna się opowieść w duchu „West Side Story”

Seria „Look At Me Princess” Aleksandry Nil: Romeo i Julia 

(Fot. materiały prasowe)

Do „Romea i Julii” nawiązuje saga Aleksandry Nil. Rihan Taylor i Leila Harrison przyjaźnią się na przekór swoim skonfliktowanym rodzinom. Wkrótce jednak sympatia przeradza się w coś więcej, przynajmniej dla jednej ze stron. Nieodwzajemnione uczucie rani chłopca – jego zakochanie przeradza się w nienawiść. Co będzie dalej – przyjaźń, kochanie czy walka na śmierć i życie?  

Seria „You” Izabelli Nowaczyk: Trudna miłość 

(Fot. materiały prasowe)

„Because of You”, „Thanks to you” i „Start over” tworzą kolejną historię o toksycznej miłości. Nastoletnia Leila Harris do tej pory nie zadawała się z niegrzecznymi chłopcami. Ale Oliver, jeden z czterech braci, których dziewczyna przypadkowo spotyka po imprezie, fascynuje ją swoją innością. Miłość jako poświęcenie, kobieta przymykająca oko na wady partnera, mroczne tajemnice – u Izabelli Nowaczyk, tak jak w „Rodzinie Monet”, serwuje się czytelniczkom niewłaściwe wzorce. 

Seria „Friends” Aleksandry Negrońskiej: Nowi przyjaciele  

(Fot. materiały prasowe)

Aleksandra Negrońska wydała już „Bad Friends”, „Bad Friends 2”, „True Friends”, „True Friends 2”, „New Friends”, „New Friends 2”, „Lost Friends” i „Lost Friends 2”. W przeciwieństwie do wielu innych książek gatunku YA, na kartach tych powieści pojawiają się przekleństwa. Ci „przyjaciele” naprawdę nie mają na bohaterkę dobrego wpływu. Po przeprowadzce do Londynu Kendall Walker trafia do nowej szkoły, gdzie rządzą kumple jej przybranego brata. 

„It Ends With Us” Colleen Hoover: Hollywoodzka opowieść

(Fot. materiały prasowe)

Już 9 sierpnia do polskich kin trafi ekranizacja tej powieści z Blake Lively w roli głównej. Lily Bloom zakochuje się w przystojnym lekarzu, Ryle’u. Związek okazuje się równie namiętny, co przemocowy. Prawdę o relacji dawnej przyjaciółki dostrzega Atlas. Tak nawiązuje się trójkąt miłosny, z którego nie ma łatwego wyjścia. Choć „It Ends With Us” można zaliczyć do kategorii całkiem dorosłego romansu, czerpie garściami z gatunku young adult.

„Heartstopper” Alice Oseman: Kultowy komiks

(Fot. materiały prasowe)

Na szczycie bestsellerów wciąż utrzymują się kolejne części powieści graficznej o zakochanych nastolatkach. Dzięki Charliemu Nick powoli odkrywa swoją seksualność. „Heartstopper” otworzył oczy wielu tęczowych dzieciaków, które przekonały się, że mają prawo do miłości, tak jak wszyscy ich rówieśnicy. Kolejne tomy warto podarować tym, którzy poszukują siebie, niezależnie od wieku. Trzeci sezon ekranizacji trafi na Netflixa w październiku 2024 roku. 

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij