Znaleziono 0 artykułów
13.09.2022

Nie żyje Jean-Luc Godard

13.09.2022
Fot. Getty Images

Jean-Luc Godard, jeden z najważniejszych twórców francuskiej Nowej Fali i reżyser takich filmów, jak „Do utraty tchu”, „Alphaville” czy „Pogarda”, zmarł w wieku 91 lat.

Kino umrze wraz z Jeanem-Lukiem Godardem – powtarzał Peter Greenaway. I choć brytyjski reżyser mówił to z przymrużeniem oka, to jeden z najważniejszych twórców francuskiej Nowej Fali przez dekady uchodził za „sejsmograf kina”. W swoich filmach podejmował aktualne problemy społeczne – od studenckiej rewolty 1968 roku, przez emancypację kobiet, po kryzys demokracji i zachodnich wartości. Jego kino inspirowało kolejne pokolenia twórców, zachęcając ich do eksperymentów i szukania własnego języka. To na nich, zdaniem Godarda, spoczywa ciężar przetrwania kina.

Fot. Getty Images

Co ciekawe, francuski reżyser zainteresował się kinem dopiero na studiach. Dorastał w rodzinie lekarzy, a sam miał zostać etnografem. Po latach mówił, że to doświadczenie nauczyło go widzieć i słyszeć. Po przeprowadzce z rodzinnej Lozanny do Paryża Godard dołączył do studenckiego klubu filmowego. Siedząc w pierwszym rzędzie z kolegami (rzadziej koleżankami), chłonął ruchome obrazy z całego świata. Razem z nimi dał życie radykalnej (jak na tamte czasy) wizji kina, którą z czasem zaczęto nazywać kinem Nowej Fali. Kinem ludzi młodych, którzy nie godzą się na kształt zastanego świata. Pierwsze filmy zaczął kręcić w latach 50., jednak tytuł wschodzącej gwiazdy kina zapewnił sobie filmem „Do utraty tchu” z Jean Seberg i Jeanem-Paulem Belmondo w rolach głównych.

Przez następne sześć dekad niemal bez przerwy pisał, kręcił i edytował swoje filmy. Do najważniejszych tytułów w jego dorobku należą „Chinka”, „Alphaville”, „Pogarda”, „Szalony Piotruś” i „Zdrowaś Mario”. Pracował z największymi ikonami kina – Anną Kariną (muzą, a później żoną), Jeanem-Pierre’em Léaudem i Brigitte Bardot. Zdobył Złotego Lwa, Złotą Palmę, Złotego Niedźwiedzia, a także honorowego Oscara za całokształt twórczości. Ostatni film, „Jean-Luc Godard. Imaginacje”, poświęcił historii kina, swojej największej miłości.

Jean-Luc Godard zmarł 13 września 2022 roku w wieku 91 lat w swoim domu.

Julia Właszczuk
  1. Ludzie
  2. Portrety
  3. Nie żyje Jean-Luc Godard
Proszę czekać..
Zamknij