Znaleziono 0 artykułów
15.05.2024

Nowa ceramiczna seria „Pola” projektantki Magdy Jurek

15.05.2024
Fot. Materiały prasowe

„Pola” – nową serię ceramicznych obrazów Magdy Jurek – pod koniec maja można oglądać na wystawie w Warszawie.

Magda Jurek, znana też jako Pani Jurek, to projektantka, która uznanie zdobyła dzięki kolekcji TRN. Inspirowana malarstwem Jana Tarasina seria mebli i ceramicznych lamp, które jak graficzne symbole wpisują się we przestrzeń, trafiła do modnych salonów i na ważne wystawy. Lampy-obiekty można było oglądać na London Design Weeku, czy w estońskim muzeum sztuki użytkowej.

– Każdą sytuację da się zapisać przy pomocy abstrakcji – mówiła Jurek w rozmowie z Vogue.pl, argumentując: – O przestrzeni myślę jak o obrazie. Tę perspektywę ustawiło wykształcenie – studia na wydziale malarstwa warszawskiego ASP. Teraz projektantka wraca do koncepcji tworzenia obrazy na płaszczyźnie. „Płótna” choć dwuwymiarowe, działają w trójwymiarze, reagują na światło, uruchamiają zmysły. Seria „Pola” została nagrodzona w plebiscycie Must Have 2024 organizowanym przez Łódź Design Festival.

„Pola”, czyli szukanie faktur we wnętrzu

Fot. Materiały prasowe

„Pola” to „ceramiczne obrazy dla architektury”. Płytki, które można zestawiać w regularne kształty albo poszatkowane faktury. To surowe czarno-białe, albo pulsujące kolorem formy. Lśniące, odbijające światło lub matowe, lekko chropowate faktury, których chce się dotknąć.

Projektantka powołuje się na inspiracje op-artem, ukochanym przez modernistyczną architekturę ceramicznym detalem i mozaiką. Przypomina postać Bolesława Książka, twórcy spółdzielni „Kamionka”. Ale swoją prace Magda Jurek tak naprawdę oddaje w ręce innych – kompozycje pozwala układać zgodnie z inwencją, gustem czy możliwościami wnętrza. Mówi o radości tworzenia, ośmiela do dużych formatów.

Wystawę Magdy Jurek „Pola” będzie można oglądać od 23 do 30 maja przy ulicy Warecka 8 (wejście od ul Kubusia Puchatka) w Warszawie.

Basia Czyżewska
Proszę czekać..
Zamknij