Znaleziono 0 artykułów
10.05.2022

Obraz Ewy Juszkiewicz na charytatywnej aukcji w Christie’s w Nowym Jorku

10.05.2022
Ewa Juszkiewicz (Fot. Materiały prasowe)

We wtorek 10 maja w ramach jednej z najbardziej prestiżowych aukcji organizowanych przez dom aukcyjny Christie’s w Nowym Jorku licytowany będzie obraz „Portrait of a Lady (After Louis Leopold Boilly)” polskiej artystki Ewy Juszkiewicz. Dochód ze sprzedaży dzieła zasili fundusze przeznaczone na działania statutowe Muzeum POLIN. 

Licytacja zgromadzi wyjątkowe, przełomowe dzieła sztuki wielu wybitnych współczesnych artystów, w tym: Jeana-Michela Basquiata, Christophera Woola, Jeffa Koonsa, Banksy’ego czy Helmuta Newtona. To znakomite grono zasili Ewa Juszkiewicz, która w licytowanej pracy „Portrait of a Lady (After Louis Leopold Boilly)” pozbawia portretowaną kobietę twarzy. W ten sposób Juszkiewicz przygląda się standardom kobiecego piękna, reprezentacji płci i klasy społecznej. Współczesne znaczenia mieszają się z tradycją, co pozwala na interesującą dekonstrukcję przyjętych norm. 

Aukcja inauguruje współpracę instytucji wspierających działalność Muzeum POLIN – miejsca służącego idei otwartości i dialogu wszystkich, którzy z polsko-żydowskiej historii pragną wyciągnąć wnioski na przyszłość i mierząc się ze stereotypami, stawić czoła współczesnym zagrożeniom. Praca Ewy Juszkiewicz pojawi się na aukcji dzięki współpracy American Friends of POLIN Museum i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz przy wsparciu domu aukcyjnego Christie’s i kancelarii Weil Gotshal & Manges z Nowego Jorku. Podarował ją anonimowy darczyńca.

Zuzanna Łukaszewska
Proszę czekać..
Zamknij