Znaleziono 0 artykułów
28.04.2020

Odwiedź posiadłość Fridy Kahlo

28.04.2020
Frida Kahlo (Fot. Getty Images)

Muzeum Fridy Kahlo w Meksyku postanowiło otworzyć drzwi słynnej Casa Azul, w której artystka spędziła większość życia. Spacerując po rodzinnym domu i ogrodzie malarki, można podziwiać ponad 300 jej prac, a także mebli, ubrań i pamiątek, które po sobie zostawiła.

W marcu na platformie Google Arts & Culture udostępniono ponad 800 obrazów, zdjęć i obiektów związanych z Fridą Kahlo. Wirtualna wystawa „Twarze Fridy” to wielka retrospektywa twórczości legendarnej meksykańskiej artystki. Z zaprezentowanej raz pierwszy w londyńskim Muzeum Wiktorii i Alberta w 2018 roku ekspozycji możemy poznać poglądy Kahlo na temat polityki, kobiecości i cielesności.

To jednak nie koniec niespodzianek dla fanów wybitnej malarki. Muzeum Fridy Kahlo w Meksyku postanowiło otworzyć drzwi słynnej Casa Azul, Niebieskiego Domu, czyli rodzinnej posiadłości artystki, w której się wychowała, tworzyła i spędziła niemal całe życie. Podczas wirtualnego spaceru po domu i otaczającym go ogrodzie możemy podziwiać ponad 300 obrazów Kahlo, w tym jej najsłynniejsze płótna jak „Niech żyje życie (Viva La Vida)”, „Portret mojego ojca” i nieukończone „Frida and the Caesarian Operation”.

Oprócz prac Kahlo, zwiedzając Casa Azul, możemy również przyjrzeć się z bliska meblom, ozdobom, pamiątkom i innym przedmiotom (np. protetycznej nodze, która malarka była zmuszona nosić po amputacji w 1953 roku), które należały do artystki. Podczas wirtualnego spaceru możemy również zajrzeć do jej niezwykłej szafy. Znajdziemy tu zarówno tradycyjne, meksykańskie suknie,  ręcznie dziergane topy, kolorowe spódnice, męskie garnitury i oryginalną biżuterię. W ogrodzie można podziwiać niezwykłą zabudowę, żywe kolory posiadłości  i bujną roślinność.

Frida Kahlo w Casa Azul  (Fot. Frida Kahlo & Diego Rivera Archive, Bank of Mexico, Fiduciary in the Diego Rivera and Frida Kahlo Museum Trust)

Frida Kahlo to jedna z najważniejszych artystek XX wieku. Jej sława wykracza daleko poza świat sztuki. Kolejne pokolenia inspiruje nie tylko jej malarstwo, ale także burzliwy życiorys i wyprzedzające jej czasy poglądy. W 2002 roku w rolę Meksykanki wcieliła się na dużym ekranie jej rodaczka, Salma Hayek. „Fridę” można oglądać na HBO GO.

Wirtualny spacer po Niebieskim Domu artystki można odbyć tutaj.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij