Znaleziono 0 artykułów
15.05.2020

Oglądaj najlepszy dokument roku w HBO

15.05.2020
(Fot. Materiały prasowe)

Colectiv” w reżyserii wielokrotnie nagradzanego Alexandra Nanaua pojawi się na platformie HBO i HBO GO już 4 czerwca. Przybliży śledztwo dziennikarskie w sprawie korupcji w rumuńskiej służbie zdrowia.

Nowy film dokumentalny okrzyknięto rewelacją festiwali w Wenecji, Toronto, i Sundance. Magazyn „Rolling Stone” nazwał go „arcydziełem o władzy, korupcji i kłamstwach”, a „Variety” napisał, że „otwiera oczy i łamie serce”.

„Colectiv” opowiada o wydarzeniach po pożarze z 2015 roku w Bukareszcie. Dziennikarze śledczy odkryli wtedy masowe oszustwa w rumuńskim systemie opieki zdrowotnej. Pożar, w którym zginęło 27 osób, a 180 zostało rannych, był ogólnonarodową tragedią. Niedługo po tragicznym zdarzeniu, kolejne ofiary poparzeń zaczęły umierać w szpitalach od ran, które wcale nie zagrażały ich życiu. Jeden z lekarzy od razu zaalarmował zespół dziennikarzy śledczych. Zaczęli odkrywać kolejne oszustwa, które skrywa lokalna służba zdrowia. Twórcy dokumentu towarzyszyli przedstawicielom władz i dziennikarzom podczas dochodzenia.

(Fot. Materiały prasowe)

„Colectiv” to wstrząsająca konfrontacja człowieka z systemem, zderzenie prawdy z manipulacją. Twórcom cechuje odwaga, by zadawać trudne pytania w sprawie interesu publicznego. Reżyserem dokumentu jest niemiecko-rumuński reżyser Alexander Nanau, znany z nagrodzonego w 2010 roku Emmy „Świata według Iona B.”. Jego kolejna produkcja, „Toto i jego siostry” otrzymała także nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w 2015 roku. Za produkcję odpowiedzialna jest wytwórnia reżysera, Alexander Nanau Production, a także HBO Europe i Samsa Film.

Obraz pokazano premierowo podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2019 roku. Zakwalifikowano go wtedy do oficjalnej selekcji w sekcji pokazów pozakonkursowych. Produkcja zdobyła także nagrodę dla najlepszego dokumentu podczas 15. edycji festiwalu filmowego w Zurychu. Pokazano go także na festiwalu filmowym Sundance w sekcji Spotlight.

Premiera „Colectiv” odbędzie się 4 czerwca w HBO i HBO GO. W serwisie film będzie dostępny od rana, a premiera na antenie HBO odbędzie się o godzinie 21:45.

Kamila Wojtkiewicz
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. Oglądaj najlepszy dokument roku w HBO
Proszę czekać..
Zamknij