Znaleziono 0 artykułów
25.05.2019

„Gisaengchung” („Parasite”) z Korei Południowej triumfuje w Cannes

25.05.2019
Triumfator Cannes (Fot. Getty Images)

To był wieczór zaskoczeń. Wiele nagród zdobyły filmy, które w trakcie trwania festiwalu nie zebrały przychylnych recenzji. Przepadł natomiast faworyt – ulubieniec Cannes, Quentin Tarantino, który tym razem przyjechał na Lazurowe Wybrzeże z „Pewnego razu... w Hollywood”.

Nagrody przyznało jury w składzie: Robin Campillo, Giorgios Lanthimos, Paweł Pawlikowski, Alice Rohrwacher, Kelly Reichardt, Enki Bilal, Maimouna N’Diaye i Elle Fanning. Przewodniczącym był Alejandro González Iñárritu.

KONKURS GŁÓWNY

Złota Palma – „Gisaengchung” – „Parasite” reżysera Bong Joon-Ho z Korei Południowej, twórcy netfliksowej „Okji”. Jego zwycięski film to thriller z komentarzem na temat klas społecznych w tle.
Grand Prix – Atlantique w reżyserii Mati Diop. Faworyt recenzentów o budowlańcach z przedmieść Dakaru, którzy opuszczają swój kraj w poszukiwaniu lepszego jutra.
Nagroda Jury – Les Misérables (reż. Ladj Ly) o napięciach społecznych w Paryżu oraz Bacurau (reż. Juliano Dornelles, Kleber Mendonça Filho) o filmowcu zapuszczającym się w głąb Brazylii.
Najlepszy reżyser – bracia Dardenne za „Young Ahmed” o belgijskim nastolatku, który postanawia zabić swojego nauczyciela. 
Najlepszy aktor – Antonio Banderas za „Pain and Glory” Pedro Almodovara o reżyserze wspominającym swoją przeszłość.
Najlepsza aktorka  – Emily Beecham za Little Joe – film science fiction o naukowczyni, która wymyśla sposób na szczęście.
Najlepszy scenariusz – Celine Sciamma za „Portrait of a Lady on Fire” – opowieść o malarce z końca XVIII wieku zatrudnionej do uwiecznienia pięknej panny młodej. 
Camera D'Or dla pierwszego filmu – César Diaz za „Nuestras Madres” o konsekwencjach wojny domowej w Gwatemali

KONKURS NA NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY

Złota Palma – „The Distance Between Us and the Sky” Vasilisa Kekatosa

Konkurs UN CERTAIN REGARD

Najlepszy film – A VIDA INVISÍVEL DE EURÍDICE GUSMÃO (THE INVISIBLE LIFE OF EURÍDICE GUSMÃO) Karima Aïnouza
Nagroda jury – O QUE ARDE (FIRE WILL COME) Olivera Laxe'a
Najlepszy reżyser – KANTEMIR BALAGOV za BEANPOLE 
Najlepszy aktor – CHIARA MASTROIANNI za CHAMBRE 212 (ON A MAGICAL NIGHT) Christophe'a Honoré
Specjalna nagroda jury – LIBERTÉ Alberta Serry

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij