Znaleziono 0 artykułów
28.02.2022

Polscy artyści dla Ukrainy

28.02.2022
Fot. Getty Images

W obliczu wojny za wschodnią granicą Polki i Polacy wykazali się niezwykłą mobilizacją i solidarnością. W pomoc zaangażowali się również artyści i artystki.

Trwa wojna w Ukrainie, od której zależy przyszłość kraju. W tym trudnym czasie nie brakuje gestów solidarności. Na całym świecie odbyły się protesty przeciwko rosyjskiej agresji, wiele marek zdecydowało się przekazać dochód ze sprzedaży na rzecz walczących Ukraińców, a cenione osobistości świata kultury, mody i sztuki wyraziły poparcie dla naszych sąsiadów. Niezwykłą mobilizacją wykazali się również Polacy. Wśród zaangażowanych nie mogło zabraknąć artystów i artystek.

Wielu z nich jako wolontariusze pojechało na granicę pomóc w przyjęciu uchodźców, inni wyrazili swoje wsparcie dla Ukrainek i Ukraińców poprzez sztukę. „Niech żyje wolna Ukraina. Przyjaciele, jesteśmy z Wami!” – napisała na Instagramie Ola Jasionowska, autorka zaangażowanych społecznie plakatów. „Nigdy więcej wojny” – wtórował jej Mateusz Król. Wsparcie dla walczących wyrazili także m.in. Matylda Damięcka, Gosia Herba i Magda Danaj, a lista wciąż się wydłuża. 

W ramach oddolnej inicjatywy na Facebooku wystartowała również specjalna grupa „Aukcje sztuki dla Ukrainy”, która w ciągu zaledwie kilku dni zgromadziła blisko 10 tysięcy członków. Malarze, graficy, rzeźbiarze, twórcy kolaży i animacji codziennie wrzucają tam swoje prace. Dochód z ich sprzedaży jest przekazywany na rzecz wybranych organizacji, które wspierają ukraińską armię i cywilów, którzy zostali w Ukrainie, a także tych, którym udało się uciec.

Wielu artystów organizuje również indywidualne aukcje w swoich mediach społecznościowych. Do działania przyłączają się także kolejne galerie sztuki i instytucje kultury.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij