Znaleziono 0 artykułów
03.04.2023

Szapocznikow, Abakanowicz i Dali na wystawie w DESA Unicum

03.04.2023
Alina Szapocznikow_Lampe-bouche I (Usta iluminowane I), 1967, Fot. Materiały prasowe

W kontrze do mody na malarstwo, które od lat należy do najbardziej poszukiwanych i kupowanych dzieł, DESA Unicum prowadzi cykl „Rzeźba i formy przestrzenne”, podczas którego prezentuje jedne z najciekawszych obiektów rynku sztuki. Na przedaukcyjnej wystawie w Warszawie zobaczyć można prace m.in. Aliny Szapocznikow, Magdaleny Abakanowicz i Salvadora Dalego.

Tak jak podczas poprzednich edycji cyklu szczególną uwagę zwróciła instalacja Magdaleny Abakanowicz „Caminando” (która została sprzedana za 8 mln złotych w 2019 r.), tak teraz oczy nie tylko kolekcjonerów zwrócone są na „Lampe-bouche I (Usta iluminowane I)” Aliny Szapocznikow. To niewielki, bo mierzący 45 cm, eksperymentalny obiekt z kolorowej żywicy, wyposażony w żarówkę i kabel, dzięki czemu staje się też lampką. Szapocznikow planowała produkować go seryjne, przełamując granice między przedmiotem codziennego użytku a dziełem sztuki. Obiekt wzbudza emocje, bo po raz pierwszy w historii pojawi się na aukcji w Polsce. Eksperci szacują, że może osiągnąć cenę 1,6–2 mln złotych.

Alina Szapocznikow, Lampe-bouche I (Usta iluminowane I), 1967, Fot. Materiały prasowe

Zaprezentowana praca to niezwykła rzadkość na rynku aukcyjnym. Alina Szapocznikow jest uznawana za jedną z najwybitniejszych oraz najoryginalniejszych współczesnych rzeźbiarek. W swojej twórczości poruszała wątki związane z doświadczeniem wieloletniej walki z nieuleczalną chorobą, ograniczeniami i słabościami ciała oraz afirmacją życia. Do warsztatu rzeźbiarskiego wprowadziła nowe materiały, z którymi śmiało eksperymentowała i które odznaczały się niespotykaną siłą ekspresji – mówią twórcy wystawy.

Salvador Dali, Gabinet antropomorficzny, Fot. Materiały prasowe

Wśród innych interesujących prac na wystawie i aukcji znajdują się „Kabinet antropomorficzny” Salvadora Dalego, „Tancerka” Chany Orloff czy dzieła Magdaleny Abakanowicz i Igora Mitoraja. A także szeroka reprezentacja artystów z okresu międzywojennego, m.in. twórczość Zbigniewa Pronaszko, Augusta Zamoyskiego i Olgi Niewskiej.

Wystawę można oglądać do 13 kwietnia 2023 r. w domu aukcyjnym DESA Unicum ul. Piękna 1a, Warszawa

 

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij