Znaleziono 0 artykułów
12.09.2022

Sąsiedzi, czyli my: Projekt „Neighbours” na pomoc dzieciom z Ukrainy

12.09.2022
Płakat, Aleksandra Morawiak (Fot. Materiały prasowe)

Drukarnia Drukomat i ilustrator Patryk Hardziej zrzeszyli ponad setkę artystek i artystów z Polski, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Rumunii, Mołdawii i Białorusi, by stworzyć międzynarodowy, charytatywny projekt „Neighbours”. Cały dochód ze sprzedaży wydawnictwa oraz towarzyszących mu plakatów zostanie przekazany fundacji Unaweza Martyny Wojciechowskiej, by pomóc dzieciom z Ukrainy.

Międzynarodowe środowisko artystyczne jednoczy siły, by za pomocą swojego talentu i warsztatu, wyrazić sprzeciw wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Dyrekcję nad poligraficznym manifestem w postaci albumu „Neighbours” objął Patryk Hardziej – działający międzynarodowo, multidyscyplinarny ilustrator, projektant grafik oraz researcher i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. 114 artystek i artystów z Ukrainy oraz krajów sąsiadujących stworzyło wyjątkowe prace, z przesłaniem sprzeciwiającym się trwającej wojnie. Na ponad 140 stronach, znajdziemy dzieła z Ukrainy, Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii, Mołdawii i Białorusi.

Album "Art Against War" (Fot. Materiały prasowe)

Za „Sąsiadami” stoi konkretny cel: pomóc najmłodszym Ukrainkom i Ukraińcom, dzieciom, które uciekają przed okrucieństwem wojny. Jak informuje ONZ, od 24 lutego Ukrainę opuściło ponad 9 milionów osób. W Europie przebywa obecnie ok. 6 milionów uchodźców z Ukrainy, a większość z nich to kobiety i dzieci. Liczba ofiar cywilnych wciąż rośnie.  

 – Sąsiedztwo jest relacją wynikającą z bliskości, niestety, życie w tej odległości nie zawsze niesie za sobą pokój. Stworzyliśmy projekt „Neighbours”, bo świat artystyczny nie jest obojętny na wojenne zbrodnie Rosji. „Neighbours” to my i nasz znak empatii, tożsamy z wartościami życia w bezkrwawej bliskości mówi Magda Rejman z drukomat.pl, inicjatorka międzynarodowego przedsięwzięcia.

Płakat, Gosia Herba (Fot. Materiały prasowe)

W projekcie biorą udział Beata Śliwińska (Barrakuz), Bolesław Chromry, Zbiok, Paweł Jońca, Bartosz Kosowski, Andrzej Pągowski, Gosia Herba, Hanna Kmieć a zagraniczną reprezentację zasilili Loreta Isac, Kristína Uhráková i Maks Graur. Ukraińskich twórców reprezentują natomiast Anna Sarvira, Mari Kinovych, Sashko Danylenko, Alexey Kondakov, Masha Reva, Neivanmade, Oleksandr Grekhov, Anton Logov. 

Ilustracje i projekty graficzne, które wypełnią album, są wydane w dwóch wersjach: wersji kolekcjonerskiej (oprawa szwajcarska, każdy egzemplarz numerowany, limitowany nakład 500 sztuk) oraz w wersji standard (oprawa miękka szyto-klejona).

Płakat, Masha Reva (Fot. Materiały prasowe)

Dodatkową odsłoną „Neighbours” jest kolekcja plakatów z wybranymi pracami, powiększonymi do formatu B2 lub 48 x 48 cm. Albumy i postery są dostępne w sprzedaży za pośrednictwem dedykowanej platformy online. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany fundacji Unaweza Martyny Wojciechowskiej, aby bezpośrednio pomóc ukraińskim dzieciom z domów dziecka i dzieciom z rodzin zastępczych.

Aleksandra Kupras
  1. Kultura
  2. Książki
  3. Sąsiedzi, czyli my: Projekt „Neighbours” na pomoc dzieciom z Ukrainy
Proszę czekać..
Zamknij