Znaleziono 0 artykułów
10.08.2023

Paula Rydel zwyciężczynią konkursu „Projekt Łazienki 2023”

10.08.2023
„Projekt Łazienki 2023”: Wyniki 25. edycji konkursu Geberit (Fot. Bartek Barczyk)

Jury 25. edycji konkursu Geberit „Projekt Łazienki 2023” przyznało główną nagrodę Pauli Rydel. Jej minimalistyczna i prosta pod względem architektonicznym praca została doceniona za odważne i progresywne rozwiązania.

25. edycja konkursu Geberit „Projekt Łazienki 2023” skierowana była do studentów kierunków architektonicznych oraz młodych architektów, którzy mieli za zadanie zaprojektowanie mobilnej toalety publicznej w ogrodzie Pałacu Zamoyskich w Warszawie. Laureatką Grand Prix konkursu została Paula Rydel, której praca „pod kątem społecznym i ekologicznym jest odważna i progresywna, dzięki czemu ma szansę na rozwinięcie kultury sanitacyjnej, a nawet szerszej refleksji na temat architektury cyrkularnej o wiele lat do przodu, stając się kierunkowskazem dla przyszłego rozwoju architektury publicznej w większej skali” – jak napisano w uzasadnieniu werdyktu.

Zwyciężczyni konkursu do stworzenia nazwy projektu wykorzystała grę słowną, która stała się hasłem przewodnim i jednocześnie zawierała w sobie kluczowe założenia. – Projekt opiera się na trzech filarach: MASZ | ROOM jako „Masz pokój. Dla siebie. Dla wszystkich” – kryje się za tym przestrzeń szacunku, bezpieczeństwa i równości, bez wprowadzania segregacji, oraz postulat włączenia przestrzeni queerowych do zagadnień projektowania uniwersalnego – mówi Paula i wyjaśnia dwa kolejne: – MASHROOM jako „Grzyby. Grzybnia. Biomateriały” – założenie dające szansę na cyrkularność procesu i wykorzystanie bioodpadów przez relacje z grzybnią, a także poruszenie tematu tworzenia materiałów lokalnie i wykorzystania potencjału natury – tłumaczy. Trzeci filar, MASZ | ROOM jako „Masz pokój. Mamy wspólnotę”, oznacza potraktowanie architektury jako przestrzeni integracji między gatunkami.

„Projekt Łazienki 2023”: Wyniki 25. edycji konkursu Geberit (Fot. Materiały prasowe)

Zaprojektowane przez Paulę Rydel moduły toalet charakteryzują się minimalistyczną formą i wielofunkcyjnymi właściwościami, które powstały z myślą też o dzieciach, osobach starszych i o osobach o szczególnych potrzebach, a także o naturze. W ramach konceptu toaleta została wyposażona w naturalne i organiczne ściany i dachy, tworząc przyjazne środowisko dla owadów i małych organizmów.

Julia Goljan
Proszę czekać..
Zamknij