Znaleziono 0 artykułów
27.08.2018

Publikujemy fragment książki „#SEXEDPL”

27.08.2018
(Fot. Zuza Krajewska)

„#SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o miłości i seksie”, czyli podręcznik edukacji seksualnej przygotowany przez Anję ze sztabem ekspertów trafi do sprzedaży 19 września. Książka budzi gorące emocje. Ilość zamówień już teraz pozycjonuje ją na liście bestsellerów. Czekając z niecierpliwością na dzień premiery, w Vogue.pl publikujemy fragment książki. Oto słowo wstępu autorki.

Kilka słów na początek

Wiecie, co to absurd? Coś, co jest pozbawio- ne sensu i nielogiczne. To dobrze, że w szkole uczymy się twierdzenia Pitagorasa. Na pewno rozwija nasz mózg. Ale czy tę wiedzę o trój- kątach prostokątnych wykorzystamy w życiu? Większość z nas raczej nie. Za to wiedza, jak prawidłowo założyć prezerwatywę, będzie potrzebna prawie każ- demu i może nawet uratować nam życie. Ale w polskiej szkole jej nie znajdziemy.

Moje pierwsze doświadczenia w seksie, mimo że miały miejsce dość późno, w wie- ku 18 lat, zamiast być piękne, stały się stresujące. Nie wiedziałam, jak go poprosić o założenie prezerwatywy. Jeszcze bardziej przerażała mnie myśl, że on może mnie o to poprosić, zresztą nawet jej przy sobie nie miałam. Nie miałam również pojęcia o STI ani czego mogę się spodziewać...

(Fot. Zuza Krajewska)

Podobne artykuły Anja Rubik i Vogue Polska ogłaszają konkurs dla młodych fotografówBasia CzyżewskaW tym ważnym momencie życia brak edukacji seksualnej pokazał całą niepraktyczność szkolnej wiedzy.

Dorastałam w Polsce, tak jak teraz wy. W kraju, w którym seks był i jest tematem tabu, a edukacja seksualna nie istnieje. Większość nastolatków w szkole słyszy jedynie nieprawdziwe informacje. Takie, że na przykład: masturbacja jest grzechem i wyrazem niedojrzałości, że istnieje tylko jedna orientacja seksualna, że kalendarzyk jest metodą antykoncepcyjną... Czyż to właśnie nie jest absurdalne? Cały świat mówi o konieczności i potędze edukacji. Ale rzadko rozmawiamy o edukacji seksualnej.

A przecież seks to coś, co dotyczy każdego z nas. To integralna część naszego życia.

Seksu nie da się tłumić albo połykać, szybko... jak niedobrą tabletkę. Seks ma wielkie znaczenie dla naszego samopoczucia, naszej kondycji, zdrowia i psychiki. Stan wiedzy o seksie jest tragiczny, a statystyki związane z HIV i infekcjami przekazywanymi drogą płciową są przerażające, dlatego pomyślałam sobie, że nie mogę tego tak zostawić.

Mam głos i mogę coś z tym zrobić.

W 2017 roku stworzyłam kampanię edukacyjną pod nazwą #sexedpl. Składała się z czternastu 60-sekundowych filmów dotyczących głównych tematów edukacji seksualnej, publikowanych na platformach internetowych i mediach społecznościo- wych. Hasło kampanii brzmiało: „Cała Polska zacznie mówić o seksie”. Oddźwięk i siła tej akcji przeszły moje wyobrażenia. To było ponad 10 000 000 kliknięć w internecie. Dostałam też setki listów. Były bar- dzo osobiste i opisywały, w jaki sposób #SEXEDPL wpłynęło na życie ich auto- rów. Usłyszałam historie nastolatków, którzy wreszcie poczuli, że mogą powie- dzieć rodzicom, że są gejami, kobiet, które zdobyły się na odwagę, aby opuścić agresywnego partnera, i rodzin, które zaczęły rozmawiać na temat seksu. Dzień po wyemitowaniu filmu zachęcającego do zrobienia testu na wirusa HIV, laboratoria pełne były ludzi.

Właśnie w tym momencie zdałam sobie sprawę, że #sexedpl musi mieć kontynuację.

Zrobiłam kolejny krok – postanowiłam stworzyć coś dla was. Podręcznik, który po- prowadzi przez najtrudniejsze, ale też i naj- ważniejsze momenty dorastania. Pokaże wam, jak być bezpiecznymi, nauczy otwar- tości, da praktyczną wiedzę i siłę. To taka książka, którą chce się czytać od deski do deski.

Do jej stworzenia zaprosiłam najlepszych profesjonalistów w Polsce – edukatorów, tera-peutów, lekarzy, aktywistów.

Kobiety i mężczyzn, którzy są głosem dynamicznej, rozwijającej się, mądrej Pol- ski. Rozmawialiśmy o seksualności, dojrzewaniu, dorastaniu, bezpiecznym seksie i prawach nastolatków.Ta książka jest projektem non-profit. Każdy z nas po- stanowił poświęcić swój czas na #sexedpl, po to, żeby uczynić podręcznik prawdziwym i ciekawym. A także graficznie pięknym. Chciałbym serdecznie podzięko- wać wszystkim za ich odwagę, niezależność i za wspieranie tej kampanii. Właśnie taką książkę chciałabym przeczytać 20 lat temu, ale gdy ja dorastałam, takiego podręcznika nie było. Wy za to macie szansę. Skorzy- stajcie z niej, trzymajcie tę książkę pod po- duszką i nie pomińcie żadnego rozdziału. :)

Rozpocznijcie swoje życie seksualne z #sexedpl.

Anja Rubik

(Fot. Zuza Krajewska)

 

SEXED.PL pod patronatem Vogue.pl ogłasza konkurs fotograficzny dla młodych twórców, który trwa jeszcze tylko do 31 sierpnia. Więcej szczegółów można znaleźć pod linkiem.
 

Basia Czyżewska
Proszę czekać..
Zamknij