Znaleziono 0 artykułów
15.03.2021

Redakcja poleca: Audioteka, HBO GO i polskie marki

15.03.2021
(Fot. materiały prasowe)

Widmo lockdownu zatrzymuje nas w domach, więc sięgamy po kulturę i drobne przyjemności – dobrą książkę, słuchowisko, czy piękny sweter.

Dodatek: Bransoletka Lui

(Luistore, Cena 219 zł)

Naturalne perły, różowy jadeit i paciorki to przepis na wakacyjną bransoletkę. Luiza Kubis, właścicielka butików Lui, od kilku miesięcy tworzy   ręcznie biżuterię, która jest na tyle bezpretensjonalna, że z powodzeniem pasuje do dżinsów i bluzy albo w bardziej wyrafinowanej wersji przełamuje złoty zegarek. Ma w sobie coś lekkiego i dziewczyńskiego. 

Telewizja: „Malowanie z Johnem”, HBO GO

 

John Lurie był prawdziwą osobowością Nowego Jorku lat 70 i 80. Występował w filmach Jima Jarmuscha i tworzył do nich muzykę. Założył zespół jazzowy The Lounge Lizards, z którym objeżdżał świat. Jego temperament pokochała kamera. W latach 90. pod pretekstem wędkowania w różnych egzotycznych miejscach na świecie Lori gawędził ze znanymi przyjaciółmi, m.in. Tomem Waitsem, Willemem Dafoe, czy Mattem Dillonem, tworząc popularny program. Ostatnio poświęcił się malarstwu – w 2015 roku jego prace można było oglądać, m.in. w warszawskiej Zachęcie. Teraz artysta maluje akwarele przed kamerą, opowiadając o minionym życiu i sprawach, które zajmują mu głowę. 20-minutowe spotkania z Luriem to osobista podróż, pełna specyficznego humoru i wrażliwości na przyrodę.

Moda: Sweter 303 Avenue​

(303 Avenue, cena 750 zł)

Mieszanka angory i poliamidu jest ciepła, lekka i szlachetna w dotyku. Sweterek z dekoltem w kształcie litery „V” odsłania szyje i wizualnie odciąża sylwetkę, a energetyczny melanż różu i czerwieni przyciąga wzrok. To jedna z tych praktycznych rzeczy w szafie, którą można nosić na co dzień, przez większość roku zestawiając z koszulami, spódnicami, czy jedwabnymi sukienkami na wiosnę.

Książka: „Hłasko. Proletariacki książę” Radosława Młynarczyka, wyd. Czarne

(Fot. Materiały prasowe)

Nie miał pokory, żeby chodzić do szkoły, więc od 16 roku życia zarabiał na utrzymanie jako kierowca ciężarówki. Za dnia wywoził gruz z powojennej Warszawy, a wieczorami pisał opowiadania na maszynie. Zamiast biurka wystarczyła mu deska do prasowania. Wielki talent szybko odkryło środowisko literatów, którzy namaścili go na powieściopisarza. Hłasko był przede wszystkim bezkompromisowym outsiderem, który łamał zasady – wywoływał bójki, uwodził kobiety i nie uginał się pod naciskiem władzy. Radosław Młynarczyk odtwarza zawiłe losy Hłaski od czasów dzieciństwa aż do tajemniczej śmierci.

Słuchowisko: „Bóg mordu” Yasminy Rezy

 

Sztuka Yasminy Rezy rozpisana na dwie pary, które spotykają się pewnego dnia na kolacji, odniosła światowy sukces. Roman Polański oparł na tekście film „Rzeź”, wystawiały ją chętnie sceny na całym świecie od Berliner Ensemble po Broadway. W Polsce adaptację można było oglądać w Teatrze 6. piętro. Teraz we wspaniałej interpretacji Agaty Kuleszy, Mai Ostaszewskiej, Rafała Więckiewicza i Macieja Stuhra można wysłuchać jej w Audiotece.

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij