Znaleziono 0 artykułów
15.02.2021

Redakcja poleca: „Ted Lasso”, Therese Bohman i Veoli Botanica

15.02.2021
„Little Fish” (Fot. materiały prasowe)

W najkrótszym miesiącu w roku chcemy zdążyć zobaczyć, posłuchać i przeczytać jak najwięcej, a na randki po walentynkach dresy wreszcie zamieniamy na małe czarne.

Film: „Little Fish”

To nie „Contagion – Epidemia strachu”, „Epidemia” ani „World War Z”. Na ekranie nie oglądamy konających ludzi, zamieszek na ulicach ani rozpaczliwych ucieczek. O tym, że trwa pandemia, świadczą czołgi, które raz czy dwa widać z boku kadru, kolejki do kliniki, nerwowe doniesienia medialne. A jednak film Chada Hartigana na podstawie króciutkiego opowiadania Aji Gabel mrozi krew w żyłach. Ludzie – niezależnie od wieku, rasy i płci – zapadają na tajemniczą chorobę przypominającą alzheimera. Zaczynają zapominać, aż w końcu całkowicie tracą tożsamość. Zakochani małżonkowie – Emma (Olivia Cooke) i Jude (Jack O’Connell) starają się żyć normalnie, dopóki jednego z nich nie dotknie zaraza. Potem za wszelką cenę starają się zebrać skrawki dawnego życia, by nie stać się dla siebie obcy. Ale może dopiero w obcości jest wyzwolenie, a happy endem początek nowej historii? Love story na miarę naszych czasów.

Film dokumentalny: „Malta w czasie zarazy”

(Fot. materiały prasowe)

W niedzielę, 21 lutego, o godz. 20:00 na kanale Malty na YouTubie odbędzie się premiera filmu w reżyserii Agnieszki Nawrockiej o kulisach jubileuszowej edycji festiwalu z 2020 roku. – Film pełen jest kulturalnych wydarzeń a przede wszystkim pełen emocji, emocji widzów, emocji artystów i emocji organizatorów, którzy podjęli się wyjątkowego wyzwania stworzenia festiwalu podczas pandemii. To historia obaw, historia odpowiedzialności i historia radości i wielkiej tęsknoty za żywym kontaktem z kulturą – zapowiada reżyserka.

Serial: „Ted Lasso”

(Fot. materiały prasowe)

Gdybym miała wymienić dwa gatunki filmowe, które ubóstwiam, pewnie wskazałabym na produkcje o muzyce i sporcie. Moja prababcia miała rację, gdy mówiła, że słoń mi nadepnął na ucho, więc nigdy nie grałam na żadnym instrumencie. Regularnie ćwiczyłam ostatnio w podstawówce. Może właśnie dlatego oglądanie na ekranie zmagań z dźwiękami i piłkami serwuje mi odpowiednią dawkę eskapizmu. Serial Jasona Sudeikisa o trenerze futbolu amerykańskiego, który ma trenować drużynę piłkarską w Londynie, krytycy zachwalają jako „ciepły”. I rzeczywiście, z każdej sceny biją empatia, optymizm i wrażliwość. Wśród ekscentrycznych, ironicznych, kampowych postaci, które zaludniają ostatnio telewizję, to Ted Lasso jest dziwakiem. Ma proste, ale nie prostackie rady dla każdego, wierzy w to, że ludzie są dobrzy, nigdy się nie poddaje. Takiego bohatera potrzebujemy w 2021 r.

Książka: Therese Bohman, „Ta druga” i „O zmierzchu”

(Fot. materiały prasowe)

Szwedzka pisarka pisze o kobietach – niezbyt szczęśliwych, nieoczywistych, trochę grzesznych. „Tę drugą” i „O zmierzchu” przeczytałam niemal naraz, więc zlały mi się w całość, choć jedna opowiada o młodej dziewczynie, która wdaje się w romans z żonatym lekarzem, a druga o profesorce w średnim wieku. Obie nie mają szczęścia w miłości. Obie też będą ranić innych, dopóki nie uświadomią sobie, czego naprawdę pragną. Bohman ich nie osądza, ale i nie usprawiedliwia. Łagodnie podszczypuje bohaterki i czytelniczki, pytając, jak one zachowałyby się na ich miejscu.

wydawnictwo Pauza, tłum. Justyna Czechowska

Płyta: Celeste, „Not Your Muse”

(Fot. materiały prasowe)

Singiel „Love is Back” brzmi jak połączenie Billie Holiday z Amy Winehouse, a cała płyta to r’n’b z duszą. Brytyjkę jeszcze przed debiutem płytowym wyróżniono nagrodą BBC Sound of…, która wróży wielką karierę. Wcześniej laureatami zostali HAIM, Sam Smith czy Years & Years.

Moda: Sukienka Margot projektu Natalii Siebuły

(Fot. materiały prasowe)

Mała czarna zawsze się przyda, zwłaszcza tak urocza (te bufki! te groszki! ta kokardka!), jak z kolekcji Natalii Siebuły. Polska projektantka wszystko szyje w krótkich seriach, można więc liczyć na to, że nie spotkamy nikogo w podobnej. Nawet jeśli na randki umawiamy się we własnym domu, nie zaszkodzi się wystroić. A przy okazji otwarcia kin i teatrów, możemy wrócić do rytuału wielkich wyjść.

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij