Znaleziono 0 artykułów
07.01.2022

Wystawa „Remembering Krzysztof”: Krzysztof Kieślowski w obiektywie Piotra Jaxy

07.01.2022
Fot. Materiały prasowe

Od 6 stycznia w warszawskim KinoGram w Fabryce Norblina można oglądać wystawę „Remembering Krzysztof” autorstwa Piotra Jaxy. Na wielkoformatowych fotografiach uwieczniono proces powstawania trylogii „Trzy kolory” Krzysztofa Kieślowskiego. Zdjęcia będą eksponowane do 1 marca 2022 roku.

Fotografie Piotra Jaxy pokazane na wystawie „Remembering Krzysztof” powstawały na planie „Trzech kolorów” codziennie przez dziewięć miesięcy.

Miałem unikalną okazję obserwowania z bliska Krzysztofa, jego współpracowników i aktorów w trakcie fascynującego procesu powstania fantastycznego filmowego tryptyku. (…) Jest tak wiele historii do opowiedzenia o Krzysztofie Kieślowskim – o reżyserze, człowieku, przyjacielu... Jego styl, jego filozofia filmowania, sztuki, życia w ogóle wraz z jego stylem bycia, poczuciem humoru, ciepłem... Powstało o nim wiele książek i artykułów. Jako osoba komunikująca się obrazem, chciałem opowiedzieć o Krzysztofie fotografią – mówi Piotr Jaxa, który prywatnie był przyjacielem Kieślowskiego.

Krótko po zakończeniu zdjęć do „Trzech kolorów” Piotr Jaxa zaprezentował wystawę „Kolory Kieślowskiego”, którą pokazywano we Francji, w Szwajcarii i Polsce. Stała się ona bazą do stworzenia „Remembering Krzysztof”, podróżującej po świecie od 1994 roku. W Polsce można zobaczyć ją ponownie w Warszawie w przestrzeniach foyer całego budynku KinoGramu od 6 stycznia.

Piotr Jaxa jest operatorem filmowym i fotografem, absolwentem Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Nakręcił kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i fabularnych zrealizowanych na całym świecie – jego prace były pokazywane i zdobywały nagrody m.in. na festiwalach w Cannes, Mannheim, Krakowie, Los Angeles i Berlinie. Jest również autorem wielu albumów fotograficznych, w tym ostatnio wydanego „Cinematographers”, swoistego hołdu oddanego największym operatorom filmowym na świecie.

Krzysztof Kieślowski to polski reżyser światowej sławy. Uznanie zdobył takimi filmami, jak „Krótki film o zabijaniu”, „Podwójne życie Weroniki”, „Krótki film o miłości”. Jest także autorem nagradzanej trylogii „Trzy kolory”.

Aleksandra Kupras
Proszę czekać..
Zamknij