Znaleziono 0 artykułów
29.12.2020

Rok 2020 w muzyce

Billie Eilish (Fot. Getty Images)

Platforma Spotify podsumowała ostatnie 12 miesięcy, wyłaniając najciekawsze trendy muzyczne w Polsce i na świecie. Równie chętnie słuchaliśmy ukochanych kawałków, co nowości. Częściej niż wcześniej sięgaliśmy po podcasty i słuchowiska.

Dobre, bo polskie

 

Choć na światowych listach przebojów królowali Billie Eilish, The Weeknd, Ariana Grande, Harry Styles czy Taylor Swift, polscy słuchacze znacznie chętniej słuchali rodzimych gwiazd, na czele z Taco Hemingwayem, który od trzech lat niezmiennie okupuje szczyt listy. Zaraz za nim uplasowali się Quebonafide, Lanek i Bedoes. Pierwszą piątkę zamknął debiutujący na liście Mata.

W rytmie hip-hopu

 

Podobnie jak w ubiegłym roku, najpopularniejszym gatunkiem muzycznym w Polsce był hip-hop. Raperzy okupowali nie tylko top listę artystów, ale również zestawienia najgorętszych utworów tego roku. Pierwsze miejsce zapewnił sobie Quebonafide utworem „Bubbletea” nagranym w duecie z Darią Zawiałow. W zestawieniu znalazła się również „Impreza” Sobela, „Polskie Tango” Taco Hemingwaya i Lanka oraz „100 dni do matury” Maty. Światową listę niemal bezustannie od premiery płyty „After Hours” okupował The Weeknd i jego „Blinding Lights” (miejsce 2. w Polsce). Na podium znalazło się również „Dance Monkey” Tones and I, które stało się tiktokowym wiralem, a także Dua Lipa z jej „Don’t Start No”.

Quebonafide i Taco Hemingway (Fot. PAWEL SKRABA/REPORTER)

Nowa krew

 

Wśród debiutantów, którzy szturmem wzięli wszystkie muzyczne zestawienia, znalazła się sanah. Piosenkarkę okrzyknięto objawieniem polskiego popu, a jej album „Królowa dram”, na czele z singlem „Szampan” zapewniły sobie wysokie miejsce w branżowych rankingach. Od premiery wiralowej „Patointeligencji” z list przebojów nie zniknął również Mata. Jego debiutancki album „100 dni do matury” uplasował się nawet na pierwszym miejscu najpopularniejszych krążków w kraju.

Renesans słuchowisk

 

Podobne artykułyOkuniewska: Każdy się czasem głupio zakochujeBasia CzyżewskaZ roku na rok podcasty cieszą się coraz większą popularnością. Wirtualne słuchowiska obejmują porady ekspertów, prawdziwe historie czy netfliksowe produkcje w gwiazdorskiej obsadzie. Polską top listę otworzyło w tym roku „Kryminatorium”, w którym Marcin Myszka rozpracowuje najbardziej tajemnicze śledztwa i zagadki. Zaraz za nim uplasowały się zeszłoroczne hity – „Ja i moje przyjaciółki idiotki” i „Tu Okuniewska” Asi Okuniewskiej oraz „Dwóch Typów Podcast”. Pierwszą piątkę zamknął „Kwadrans na angielski”, który zyskał szczególną popularność w czasie pandemii. Na świecie z kolei na podium uplasowały się takie słuchowiska jak „The Michelle Obama Podcast” czy humorystyczne „Call Her Daddy”.

Muzyka z czterech stron świata

 

Choć na szczytach list przebojów nadal dominują amerykańscy i brytyjscy artyści, coraz większą popularnością cieszą się również muzyka latynoska i K-pop. Najpopularniejszym albumem minionego roku został „YHLQMDLG” Portorykańczyka Bad Bunny’ego. W zestawieniu top artystów ponownie pojawił się Kolumbijczyk J Balvin. W świecie K-popu niezmiennie królowały dwa zespoły – BTS i Blackpink. W kręgach bardziej awangardowych renesans przeżywał afrykański jazz (szczególnie etiopski, na czele z muzyką Mulatu Astatkego) i alternatywne klimaty prosto ze Skandynawii z ich patronką Björk na czele.

Pełne zestawienia Spotify Wrapped dla Polski i świata:

Polska:

Najpopularniejsi artyści
1.    Taco Hemingway
2.   Quebonafide
3.   Lanek
4.   Bedoes
5.   Mata

Najpopularniejsze utwory
1.    Quebonafide, Daria Zawiałow, Duit – Bubbletea
2.   The Weeknd – Blinding Lights
3.   Sobel – Impreza
4.   Taco Hemingway, Lanek – Polskie Tango
5.   Mata – 100 dni do matury

Najpopularniejsze albumy
1.    Mata – 100 dni do matury
2.   Quebonafide – Romantic Psycho
3.   Bedoes – Opowieści z Doliny Smoków
4.   sanah – Królowa dram
5.   Białas – H8M5

Najpopularniejsze podcasty
1.    Kryminatorium
2.   Ja i moje przyjaciółki idiotki
3.   Dwóch Typów Podcast
4.   Tu Okuniewska
5.   Kwadrans na angielski

Świat:

Najpopularniejsi artyści
1.    Bad Bunny
2.   Drake
3.   J Balvin
4.   Juice WRLD
5.   The Weeknd

Najpopularniejsze artystki
1.    Billie Eilish
2.   Taylor Swift
3.   Ariana Grande
4.   Dua Lipa
5.   Halsey

Najpopularniejsze utwory
1.    The Weeknd – Blinding Lights
2.   Tones and I – Dance Monkey
3.   Roddy Ricch – The Box
4.   Imanbek and SAINt JHN – Roses – Imanbek Remix
5.   Dua Lipa – Don’t Start No

Najpopularniejsze albumy
1.    Bad Bunny – YHLQMDLG
2.   The Weeknd – After Hours
3.   Post Malone – Hollywood’s Bleeding
4.   Harry Styles – Fine Line
5.   Dua Lipa – Future Nostalgia

Najpopularniejsze podcasty
1.    The Joe Rogan Experience
2.   TED Talks Daily
3.   The Daily
4.   The Michelle Obama Podcast
5.   Call Her Daddy

Julia Właszczuk
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Rok 2020 w muzyce
Proszę czekać..
Zamknij