Znaleziono 0 artykułów
29.12.2020

Rok 2020 w muzyce

29.12.2020
Billie Eilish (Fot. Getty Images)

Platforma Spotify podsumowała ostatnie 12 miesięcy, wyłaniając najciekawsze trendy muzyczne w Polsce i na świecie. Równie chętnie słuchaliśmy ukochanych kawałków, co nowości. Częściej niż wcześniej sięgaliśmy po podcasty i słuchowiska.

Dobre, bo polskie

 

Choć na światowych listach przebojów królowali Billie Eilish, The Weeknd, Ariana Grande, Harry Styles czy Taylor Swift, polscy słuchacze znacznie chętniej słuchali rodzimych gwiazd, na czele z Taco Hemingwayem, który od trzech lat niezmiennie okupuje szczyt listy. Zaraz za nim uplasowali się Quebonafide, Lanek i Bedoes. Pierwszą piątkę zamknął debiutujący na liście Mata.

W rytmie hip-hopu

 

Podobnie jak w ubiegłym roku, najpopularniejszym gatunkiem muzycznym w Polsce był hip-hop. Raperzy okupowali nie tylko top listę artystów, ale również zestawienia najgorętszych utworów tego roku. Pierwsze miejsce zapewnił sobie Quebonafide utworem „Bubbletea” nagranym w duecie z Darią Zawiałow. W zestawieniu znalazła się również „Impreza” Sobela, „Polskie Tango” Taco Hemingwaya i Lanka oraz „100 dni do matury” Maty. Światową listę niemal bezustannie od premiery płyty „After Hours” okupował The Weeknd i jego „Blinding Lights” (miejsce 2. w Polsce). Na podium znalazło się również „Dance Monkey” Tones and I, które stało się tiktokowym wiralem, a także Dua Lipa z jej „Don’t Start No”.

Quebonafide i Taco Hemingway (Fot. PAWEL SKRABA/REPORTER)

Nowa krew

 

Wśród debiutantów, którzy szturmem wzięli wszystkie muzyczne zestawienia, znalazła się sanah. Piosenkarkę okrzyknięto objawieniem polskiego popu, a jej album „Królowa dram”, na czele z singlem „Szampan” zapewniły sobie wysokie miejsce w branżowych rankingach. Od premiery wiralowej „Patointeligencji” z list przebojów nie zniknął również Mata. Jego debiutancki album „100 dni do matury” uplasował się nawet na pierwszym miejscu najpopularniejszych krążków w kraju.

Renesans słuchowisk

 

Podobne artykułyOkuniewska: Każdy się czasem głupio zakochujeBasia CzyżewskaZ roku na rok podcasty cieszą się coraz większą popularnością. Wirtualne słuchowiska obejmują porady ekspertów, prawdziwe historie czy netfliksowe produkcje w gwiazdorskiej obsadzie. Polską top listę otworzyło w tym roku „Kryminatorium”, w którym Marcin Myszka rozpracowuje najbardziej tajemnicze śledztwa i zagadki. Zaraz za nim uplasowały się zeszłoroczne hity – „Ja i moje przyjaciółki idiotki” i „Tu Okuniewska” Asi Okuniewskiej oraz „Dwóch Typów Podcast”. Pierwszą piątkę zamknął „Kwadrans na angielski”, który zyskał szczególną popularność w czasie pandemii. Na świecie z kolei na podium uplasowały się takie słuchowiska jak „The Michelle Obama Podcast” czy humorystyczne „Call Her Daddy”.

Muzyka z czterech stron świata

 

Choć na szczytach list przebojów nadal dominują amerykańscy i brytyjscy artyści, coraz większą popularnością cieszą się również muzyka latynoska i K-pop. Najpopularniejszym albumem minionego roku został „YHLQMDLG” Portorykańczyka Bad Bunny’ego. W zestawieniu top artystów ponownie pojawił się Kolumbijczyk J Balvin. W świecie K-popu niezmiennie królowały dwa zespoły – BTS i Blackpink. W kręgach bardziej awangardowych renesans przeżywał afrykański jazz (szczególnie etiopski, na czele z muzyką Mulatu Astatkego) i alternatywne klimaty prosto ze Skandynawii z ich patronką Björk na czele.

Pełne zestawienia Spotify Wrapped dla Polski i świata:

Polska:

Najpopularniejsi artyści
1.    Taco Hemingway
2.   Quebonafide
3.   Lanek
4.   Bedoes
5.   Mata

Najpopularniejsze utwory
1.    Quebonafide, Daria Zawiałow, Duit – Bubbletea
2.   The Weeknd – Blinding Lights
3.   Sobel – Impreza
4.   Taco Hemingway, Lanek – Polskie Tango
5.   Mata – 100 dni do matury

Najpopularniejsze albumy
1.    Mata – 100 dni do matury
2.   Quebonafide – Romantic Psycho
3.   Bedoes – Opowieści z Doliny Smoków
4.   sanah – Królowa dram
5.   Białas – H8M5

Najpopularniejsze podcasty
1.    Kryminatorium
2.   Ja i moje przyjaciółki idiotki
3.   Dwóch Typów Podcast
4.   Tu Okuniewska
5.   Kwadrans na angielski

Świat:

Najpopularniejsi artyści
1.    Bad Bunny
2.   Drake
3.   J Balvin
4.   Juice WRLD
5.   The Weeknd

Najpopularniejsze artystki
1.    Billie Eilish
2.   Taylor Swift
3.   Ariana Grande
4.   Dua Lipa
5.   Halsey

Najpopularniejsze utwory
1.    The Weeknd – Blinding Lights
2.   Tones and I – Dance Monkey
3.   Roddy Ricch – The Box
4.   Imanbek and SAINt JHN – Roses – Imanbek Remix
5.   Dua Lipa – Don’t Start No

Najpopularniejsze albumy
1.    Bad Bunny – YHLQMDLG
2.   The Weeknd – After Hours
3.   Post Malone – Hollywood’s Bleeding
4.   Harry Styles – Fine Line
5.   Dua Lipa – Future Nostalgia

Najpopularniejsze podcasty
1.    The Joe Rogan Experience
2.   TED Talks Daily
3.   The Daily
4.   The Michelle Obama Podcast
5.   Call Her Daddy

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij