Znaleziono 0 artykułów
19.09.2018

„#SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o seksie” już w sprzedaży

19.09.2018
(Fot. Materiały prasowe)

Na 287 stronach podręcznika edukacji seksualnej zawarto najważniejsze zagadnienia - od nauki samoakceptacji, przez antykoncepcję, określenie orientacji seksualnej, aż po kwestie molestowania i przemocy seksualnej. Książka, która powstała jako projekt non profit, kosztuje tylko 19,90 zł.

Pomysł na to, że trzeba wreszcie stworzyć nowoczesną książkę o seksie stanowiącą drogowskaz dla wszystkich, którzy nie mają z kim sensownie porozmawiać o swoim ciele i seksualności, pojawił się w głowie Anji Rubik podczas Czarnych Marszy. Angażując się w protesty kobiet przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej, Anja zdała sobie sprawę, że edukacji seksualnej w Polsce brakuje. W szkole nie ma rozwiązań systemowych, bo temat został zawłaszczony przez polityków, a rodzice często są bezradni, bo z nimi też „nikt nigdy” o „tych tematach” nie rozmawiał. Brakuje więc wiedzy i wzorców.

(Fot. Materiały prasowe)

Żeby przerwać stan bierności, Anja wykorzystała swoje nazwisko i popiularność. Zwróciła się bezpośrednio do wybranych ekspertów i zaprosiła ich do zupełnie abstrakcyjnego, jak mogło się wtedy wydawać projektu, stworzenia nowoczesnego podręcznika edukacji seksualnej. Nikt nie odmówił, bo wszyscy wiedzieli, że biorą udział w działaniu misyjnym.

Tak bez wielkiego budżetu, w oparciu o wolontariat, powstała książka, która kosztuje tylko 19,90 zł. Na 287 stronach w 20 rozdziałach zawarto najważniejsze zagadnienia – od nauki samoakceptacji przez antykoncepcję, określenie orientacji seksualnej, aż po kwestie molestowania i przemocy seksualnej.

W lekkiej formule rozmów podręcznik opowiada o bezpieczeństwie w sieci, sextingu, czy prawach przysługującym nastolatkom.

(Fot. Materiały prasowe)

Dużym atutem wydawnictwa jest też strona wizualna – komiksy i duże fotografie sprawiają, że jest nowoczesne i lekkie. Książkę przegląda się jak dobry magazyn. Zdjęcia Zuzy Krajewskiej powstały specjalnie na potrzeby projektu. Zostały zrealizowane z dzieciakami, które odpowiedziały na instagramowe zaproszenie Anji Rubik. Spośród chętnych do udziału w zdjęciach fotografka wybrała 56 osób, które reprezentowały różne grupy, wpisując się w szeroką tematykę książki – nastoletnie pary, krągłe dziewczyny, społeczność LGBTQ, pary mierzące się z niepełnosprawnością itd.

W trakcie konferencji prasowej Rubik zapowiedziała, że 1000 sztuk „#Sexed” roześle do 1000 szkół w całej Polsce, a jeden dodatkowy egzemplarz adresuje też do ministry edukacji Anny Zalewskiej. To symboliczny gest. Ale nie ulega wątpliwości, że TA książka powinna znaleźć się w każdej bibliotece i w każdym domu.

Basia Czyżewska
Proszę czekać..
Zamknij