Znaleziono 0 artykułów
29.09.2021

Sharon Stone o sytuacji osób LGBTQ+ w Polsce

29.09.2021
Sharon Stone na Festiwalu Filmowym w Zurychu (Fot. Getty Images)

W Szwajcarii trwa Festiwal Filmowy w Zurychu. Na wydarzeniu pojawiła się Sharon Stone, która została uhonorowana nagrodą Golden Icon za całokształt twórczości. Podczas konferencji prasowej gwiazda wypowiedziała się na temat sytuacji osób LGBTQ+ żyjących w Polsce.

Artysta i aktywista Lapinus Morgan, wraz z londyńską galerią sztuki Zebra One Gallery, zorganizują 5 października wystawę „Miłość nie jest ideologią”, której cały zysk zostanie przekazany Federacji Znaki Równości. Do akcji przyłączyła się Sharon Stone, która na konferencji prasowej w Zurychu została zapytana przez dziennikarza Artura Zaborskiego, dlaczego zainteresowała się sytuacją osób LGBTQ+ w Polsce.

Nie musiałam się jakoś specjalnie angażować w tę sprawę. Uważam, że nikt nie powinien być traktowany inaczej niż pozostali. Jakakolwiek próba segregacji jest bzdurą. (…) Dlaczego osoby homoseksualne mają komukolwiek mówić, z kim sypiają i jak uprawiają seks? (…) Uważam, że pytanie kogoś o to jest przemocowe i niestosowne. (…) To niczyja sprawa. (…) Obraźliwe jest ocenianie ludzi poprzez ich seksualność, religię, kolor skóry albo rasę. (…) To kolejny sposób, by kogoś pozbawić miłości i obecności. (…) To nie ma nic wspólnego z etnicznością, płcią czy seksualnością, tylko z tym, by pozbawić kogoś prawa do pokazania się i bycia obecnym” - powiedziała aktorka.

Blisko 70% nastolatków LGBTQ+ mieszkających w Polsce ma myśli samobójcze. Polska jest na drugim miejscu w Europie pod względem samobójstw nieletnich. W 2021, po raz drugi z rzędu, Polska została ogłoszona najbardziej homofobicznym krajem Unii Europejskiej. Na polskich drogach można zobaczyć furgonetki Fundacji Pro - Prawo do Życia z przekreśloną tęczową flagą oraz homofobicznymi hasłami o treści: „stop pedofilii” czy „zobacz związek pedofilii z seksedukacją”. Tęczowa flaga palona jest na marszach nacjonalistów, a na banerach zestawiona z symbolem faszyzmu i komunizmu. Prezydent Polski Andrzej Duda ubiegając się o reelekcję w 2020 roku nazwał osoby LGBTQ+ „ideologią”.

Aleksandra Kupras
Proszę czekać..
Zamknij