Znaleziono 0 artykułów
01.08.2022

#SitLikeAGirl: Ukrainki w obronie Ołeny Zełenskiej

01.08.2022
Pierwsza dama Ołena Zełenska sfotografowana w Kijowie w lipcu 2022 roku. – Nie wątpimy w zwycięstwo. (Fot. Annie Leibovitz, „Vogue US” październik 2022 rok)

W odpowiedzi na kontrowersje wokół okładki „Vogue’a” z pierwszą damą Ukrainy, jej rodaczki postanowiły przypomnieć krytykom o tym, co w tym momencie najważniejsze – wojnie, która wciąż trwa.

Gdy pod koniec lipca Ołena Zełenska zagościła na digitalowej okładce „Vogue’a”, sesja wykonana przez fotografkę Annie Leibovitz wywołała dyskusję w mediach i sieci. Jedni chwalili inicjatywę, której celem było przypomnienie o trwającej ponad 150 dni wojnie w Ukrainie. Inni twierdzili jednak, że sesja dla luksusowego magazynu jest w tym kontekście nie na miejscu. Wielu internautów krytykowało pierwszą damę również za jej… męską postawę. „Skoro już musi robić sobie zdjęcia, to niech przynajmniej usiądzie jak dama”, pisali.

W odpowiedzi na te zarzuty dziennikarka Zoya Zvynyatskivska opublikowała zdjęcie, na którym siedzi w podobnej pozie jak Zełenska na zdjęciu Leibovitz i opatrzyła je hashtagiem #SitLikeAGirl, czyli „siedź jak dziewczyna”. „Pokażmy im, jak siedzą dziewczyny”, napisała, zachęcając Ukrainki i Ukraińców do okazania wsparcia pierwszej damie. „Patriarchat nie śpi nawet w czasie wojny”, pisały jej rodaczki wrzucając własne zdjęcia. Do akcji przyłączyły się tysiące internautek – aktywistek, prawniczek, policjantek, żołnierek, medyczek i przedstawicielek wielu innych zawodów, które codziennie angażują się w walkę o wolną Ukrainę. „Jeżeli zdjęcie naszej pierwszej damy porusza was bardziej niż dokumentacja zbrodni w Buczy, to zalecamy terapię”, odpowiadają.

Akcja #SitLikeAGirl wciąż trwa. Codziennie do sieci trafiają nowe zdjęcia Ukrainek, często opatrzone osobistymi wyznaniami. „To nasza szansa, by zwrócić uwagę świata na trwającą wojnę, a zarazem pokazać, że nikt nie będzie nam mówił, jak mamy przy tym wyglądać”, piszą.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Сільпо (@silpoua)

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jamala (@jamalajaaa)

 

Cały wywiad z Oleną Zełenską przeczytacie pod linkiem

Julia Właszczuk
  1. Ludzie
  2. Opinie
  3. #SitLikeAGirl: Ukrainki w obronie Ołeny Zełenskiej
Proszę czekać..
Zamknij