Znaleziono 0 artykułów
21.06.2020

Sprawdzone sposoby na praktykę jogi

21.06.2020
(Fot. Getty Images)

Międzynarodowy Dzień Jogi, obchodzony 21 czerwca, to idealna okazja, by zagłębić się w intensywną Vinyasę Flow czy uspokajające, długie pozycje Yin Jogi. Jeżeli nudzą was ćwiczenia na siłowni czy bieganie, joga może okazać się idealnym rozwiązaniem. Od jogi online aż po praktykę na szarfach – wybraliśmy pięć sposobów na cieszenie się z tej formy ruchu.

Joga w szkole

Jeżeli lubicie porządek i strukturę, zajęcia w szkole jogi mogą pomóc wam w regularnej praktyce. Dzięki zaufanym nauczycielom i różnorodności akcesoriów praktyka stacjonarna może przynieść spektakularne efekty. W warszawskim Stanie Skupienia możecie zapisać się na ośmiotygodniowy kurs „Joga dla Spinaczy”, który poprawi gibkość ciała. Poranna „Espresso Joga” obudzi z kolei najbardziej zaspanych. Dla praktykujących jogę Iyengara z akcesoriami takimi jak klocki czy paski idealnie sprawdzą się zajęcia w Jodze Foksal. Kameralną atmosferę zapewni nieco ukryte Joga Studio Saska Kępa. 

Zajęcia w szkole jogi to przede wszystkim gwarancja, że wykonacie asany poprawnie. Ale też bardzo pomogą utrzymać regularność.

Joga na powietrzu

Wraz z latem nadchodzą upały. Warto zainteresować się (często bezpłatną) jogą w parkach. W praskim parku Skaryszewskim co czwartek odbywa się praktyka z Emmą w Ruchu. By wziąć udział w zajęciach, wystarczą mata lub ręcznik i 10 zł. 

Na mieszkających po lewej stronie Wisły na Polu Mokotowskim czeka Joga Rytm. Jeżeli nie przekonują was asany w naturze, warto zainteresować się jogą na Dachu Towarzyskim. Styl kameralnych zajęć na warszawskim Foksalu zmienia się każdego dnia, a koszt to 45 zł. 

Joga online

(Fot. Getty Images)

Dla zabieganych strzałem w dziesiątkę mogą być zajęcia w sieci. PortalYogi.pl to wirtualne studio łączące wszystkie możliwe style jogi. Za 29 zł miesięcznie subskrybenci mogą korzystać z zasobów portalu przez całą dobę. 

Dobrym rozwiązaniem są też bezpłatne treningi na YouTubie. Na kanale Yoga By Eli znajdziecie różnorodne praktyki – od spokojnej Yin Jogi aż po powitanie słońca czy jogę na radzenie sobie ze stresem. 

Na Instagramie warto szukać zajęć live, podczas których można nie tylko poćwiczyć, ale także zadać pytania. Jedną z takich inicjatyw jest praktyka z Małgorzatą Kłaniecką i Gerardem Szymańskim, założycielami katowickiej szkoły Joga Życia. Na Instagramie „Vogue Polska” już dziś o godz. 18:00 będziecie mogli dołączyć do wspólnych zajęć. 

Joga na wyjeździe

(Fot. Getty Images)
(Fot. Getty Images)

Tygodniowy czy weekendowy wyjazd za miasto pozwala w pełni zanurzyć się w filozofii życia, jaką jest joga. Bo chodzi w niej nie tylko o codzienne asany, ale też na przykład o dietę według zasad ajurwedy i Kuchni Pięciu Przemian. Na wyjazdach z jogą możemy także liczyć na medytacje i praktyki wdzięczności. 

Podczas wyjazdów organizowanych przez Nomad Yoga Retreats można się spodziewać sezonowej lekkiej kuchni – w Prastarej odpowiada za nią Małgorzata Minta, a w Kwietnych Łąkach – Jarzynova. Wyjazdy z Kasią Bem „Happy Detoks” pozwolą oczyścić organizm i zrelaksować się za pomocą łagodnego ruchu. 

Joga dla poszukujących wyzwań

Fot. Materiały prasowe

Jeżeli tradycyjna joga nie dostarcza wam wystarczających wrażeń, zabierzcie partnera czy partnerkę na Acroyogę. Ta forma ruchu połączy elementy konwencjonalnych asanów z akrobatycznymi figurami, bazującymi na balansie i sile całego ciała. Pozwoli rozbudować ogólną koordynację i równowagę, jednocześnie ucząc zaufania do partnera i skutecznej komunikacji. W każdy wtorek i czwartek możecie skorzystać z zajęć Acroyogi w Rickard Fitness & Fight Club.

Jeżeli wolicie ćwiczenia w pojedynkę, sprawdźcie zajęcia z aerial jogi. To połączenie jogi z elementami tańca, fitnessu i stretchingu. Do ćwiczeń wykorzystywany jest nylonowy hamak zawieszony kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią. Uczestnicy zajęć pracują z ciężarem własnego ciała, często w zaawansowanych pozycjach odwróconych, pogłębiając zakres ruchu dużo skuteczniej niż w tradycyjnej jodze. Zajęcia z aerial jogi odbywają się na przykład w klubie Fitology na warszawskiej Woli. 

Kamila Wojtkiewicz
Proszę czekać..
Zamknij