Znaleziono 0 artykułów
01.12.2020

Obraz Tamary Łempickiej na aukcji w Polsce

01.12.2020
(Fot. materiały prasowe)

To niekwestionowane wydarzenie roku na rodzimym rynku sztuki. Po raz pierwszy w historii portret autorstwa Tamary Łempickiej, najdroższej polskiej artystki, zostanie wystawiony na aukcji w Warszawie. Do tej pory dzieła tej klasy nie były w kraju pokazywane. 

Historia zapamiętała Tamarę Łempicką jako charyzmatyczną królową art déco. Do dziś jest najdrożej sprzedawanym polskim artystą (rekordowa kwota za obraz na aukcji w Christie’s wyniosła 82 mln zł!), a jej dzieła są uwielbiane przez, m.in. Madonnę i Jacka Nicholsona. W grudniu w warszawskim domu aukcyjnym DESA Unicum zaprezentowany zostanie krypto-autoportret Łempickiej – „Czytająca” stworzony około 1951 roku. Wartość obrazu szacowana jest nawet na 6 mln zł.

Podobne artykułyArcydzieła Muzeum Narodowego w WarszawieRedakcja Vogue.pl Będzie można zobaczyć także najcenniejszy obraz Tadeusza Makowskiego „Dzieci i zwierzęta”, „Boże Narodzenie w Łowiczu” Bolesława Cybisa oraz dwie wybitne prace, uważane przez dekady za zaginione – „Walkę” Artura Grottgera z 1864 roku i cykl rysunków Juliusza Kossaka, które stały się pierwszymi ilustracjami do książki „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza. Wielbicieli sztuki ucieszy także widok dzieł Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Mojżesza Kislinga, Józefa Brandta, Meli Muter czy Henryka Haydena. 10 grudnia o 19:00 zostaną one wystawione na aukcję organizowaną przez DESA Unicum. Licytacja odbędzie się w wersji online, telefonicznie, przez aplikację oraz zlecenia stałe. Całość będzie transmitowana na żywo w mediach społecznościowych DESA Unicum.

17 grudnia odbędzie się II sesja aukcji Sztuka Dawna. Zaprezentowanych zostanie ponad 80 wybitnych prac najważniejszych twórców sztuki. 

Wszystkie informacje dla osób zainteresowanych aukcją znajdują się na stronie desa.pl.

 

Aleksandra Lewandowska
Proszę czekać..
Zamknij