Znaleziono 0 artykułów
06.06.2024
Artykuł partnerski

Urban Plant Care marki Fiskars: Nowa linia narzędzi do dbania o miejskie ogródki

06.06.2024
Fot. Materiały prasowe

Od innowacyjnej konewki, przez łopatkę ze zmiotką i opryskiwacz tworzący wyjątkową mgiełkę – oto wielofunkcyjne narzędzia, które usprawnią pielęgnację roślin i wyniosą twoje ogrodnictwo na nowy poziom. Przyglądamy się nowej linii Urban Plant Care, opracowanej przez fińską markę Fiskars.

Urban gardening, czyli miejskie uprawianie roślin na balkonach, dachach, skwerach, w każdej przestrzeni z dostępem do naturalnego światła i wolnego powietrza, trudno nazwać nowym trendem. Po pierwsze dlatego, że jego historia sięga starożytności. Już w 3500 roku p.n.e. w Mezopotamii powstała koncepcja wiszących ogrodów, które w Babilonie przyjęły tak spektakularną formę, że dziś uznajemy je za jeden z cudów świata. Po drugie dlatego, że potrzeba otaczania się zielenią i adaptowanie pod uprawy każdej wolnej „szczeliny w betonowej dżungli” nie jest już dziś ekstrawagancją, ale ważnym nurtem projektowania. 

Fot. Materiały prasowe

Zieleń w mieście, czyli jak stworzyć ogródek na balkonie albo tarasie

Badania wykazują jednoznacznie – w salach szpitalnych z widokiem na park pacjenci są mniej zestresowani, regenerują się szybciej, a leczenie przebiega efektywniej. W przestrzeniach biurowych zielone dziedzińce są licznie odwiedzane, sprzyjają regeneracji i wyciszeniu.
Zieleń w miastach wpływa nie tylko na psychikę, ale też realnie zmienia warunki, w których żyjemy – rośliny zatrzymują wilgoć, stabilizują wachania temperatur, łagodzą upały. Są siedliskiem życia dla zwierząt, w tym kluczowych dla ekosystemów pszczół.
Z tych wszystkich powodów design biofiliczny – czyli taki, który wplata naturę w kreowaną przez człowieka przestrzeń – to jeden z najważniejszych zwrotów w rozwoju współczesnej architektury. 

Fot. Materiały prasowe

O zieleń trzeba dbać. Na pięć najważniejszych aspektów pielęgnacji roślin składają się: odpowiednie nawadnianie, zapewnienie właściwego światła i podłoża, regularne nawożenie i oczyszczanie roślin. 
I choć wymienione czynności nie są trudne, a dla miejskich ogrodników oznaczają raczej relaks niż obowiązek, to jednak wymagają odpowiedniego sprzętu, który jest poręczny i zapewnia precyzję działania. Znana i ceniona fińska firma Fiskars opracowała sześcioczęściowy zestaw Urban Plant Care, który właśnie trafił do sprzedaży.

Urban Plant Care: sześć przedmiotów, które pozwolą fachowo troszczyć się o zieleń

Założenie jest proste: te ładne i ergonomiczne narzędzia i gadżety przydadzą się w każdym domu, a jednocześnie zmieszczą się w standardowej szafce. Są tak lekkie, że mogą być wykorzystywane bez problemu również przez dzieci i osoby starsze. A w dodatku wyprodukowano je w możliwie ekologiczny sposób z materiałów z recyklingu (od 20 do 30 proc.).

Fot. Materiały prasowe

W zestawie Urban Plant Care uwagę od razu przykuwa wyprofilowana łopatka. Odpowiednie wygięcie i lekko zaostrzony kształt jednym ruchem pozwalają podważyć ziemię i wykopać sadzonkę, minimalnie ingerując w bryłę korzeniową. Narzędzie sprawdzi się też przy przekopywaniu ziemi czy rozdzielaniu bryły korzeniowej. 
Inny wariant łopatki został połączony ze szczoteczką – idealnie sprawdza się w wąskich przestrzeniach, pozwala szybko i efektywnie wymieść piasek, żwir czy ziemię na łopatkę, która może pełnić też rolę szufelki. Codzienna pielęgnacja roślinności to również podlewanie. Fiskars proponuje innowacyjną konewkę, której długi dziubek pozwala precyzyjnie kierować strumień wody pod liście, przy czym nie marnuje się ani kropli. Każdy, kto używa tradycyjnych konewek, zna problem rozlewania wody po liściach, a czasem nawet po powierzchni tarasu albo balkonu. Przezroczysta szyjka konewki Fiskars sprawia, że widzimy wodę, kontrolujemy jej ilość, dzięki czemu nie przelewamy roślin. Wyprofilowane zakończenie gwarantuje, że woda nie kapie z konewki. 

Fot. Materiały prasowe

Ważnym zabiegiem jest też zraszanie i przemywanie liści. Poręczny opryskiwacz wytwarza rozproszoną mgiełkę, która delikatnie otula roślinę, wytwarzając specyficzny mikroklimat. Opryskiwacz świetnie sprawdzi się też do oczyszczania dużych liści – udrożnienie aparatów szparkowych zapewni roślinom lepsze oddychanie i korzystnie wpłynie na ich rozwój.
W zestawie Urban Plant Care znajdziemy też matę z szerokim brzegiem zapinanym na zatrzaski. Ta idealna podkładka o zmywalnej powierzchni przyda się podczas przesadzania, dzielenia roślin czy usuwania martwych korzeni. Wysoki rant ułatwi zachowanie porządku, składana konstrukcja pozwoli na łatwe przechowywanie.
Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem kompletu jest prostokątny lekki pojemnik, który świetnie sprawdza się jako pudełko na przechowywanie narzędzi, ale również jako wiaderko do podlewania, namaczania, zbierania czy przenoszenia. Dzięki świetnie wyprofilowanej rączce można chwycić pojemnik zarówno jedną dłonią, jak i oburącz.

Basia Czyżewska
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Urban Plant Care marki Fiskars: Nowa linia narzędzi do dbania o miejskie ogródki
Proszę czekać..
Zamknij