Znaleziono 0 artykułów
08.09.2020

50 pionierów z całego świata o nadziei na przyszłość

08.09.2020
Jakub Ziolkowski, 18, student, Warszawa, Polska   

W ramach akcji Vogue’s Global Youth Project, poprosiliśmy młodych twórców i aktywistów, by dali się sfotografować w miastach od Seulu i Szanghaju po Berlin i Londyn oraz podzielili się towarzyszącymi im dziś nadziejami.

„Młodzi ludzie są gotowi na zmianę i głośno o tym mówią” – zauważa 27-letnia modelka, fotografka  i działaczka społeczna Nella Ngingo. Fotografka Clotilde Petrosino, która żyje w Mediolanie i tam zrobiła zdjęcia młodych twórców, dodaje: „Młodzież, którą sfotografowałam, jest świetnym przykładem tego, co każdy może zrobić by świat stał się lepszy”. Amerykański fotograf Mark Clennon, który w ramach projektu uchwycił swoim obiektywem aktywistów w Nowym Jorku, mówi: „Pokazują światu, jaka może być przyszłość, tworząc w nim przestrzenie dla siebie i innych”.

Nialah Edari, 25 (z lewej) i Chelsea Miller, 23 (z prawej), inicjatorki Freedom March NYC, Nowy Jork, USA

NE: „Czuję motywację płynącą od ludzi, którzy biorą udział w akcjach przeciwko rasizmowi systemowemu i brutalności policji na całym świecie. To pierwszy raz, gdy ruch na rzecz praw człowieka działa w czasie pandemii. Wiem, że ryzykuję za każdym razem, gdy idę na protest lub akcję, ale jak powiedziała aktywistka Black Panther, Assata Shakur: >>Walka o wolność jest naszym obowiązkiem, naszym obowiązkiem jest wygrana. Musimy się kochać i wspierać. Poza okowami naszych ograniczeń nie mamy nic do stracenia<<”.

CM: „Jako czarnoskóra kobieta żyjąca w Ameryce, dążę do zmiany, by przyszłe pokolenia nie tylko miały szansę na przetrwanie, lecz także by rozkwitały w lepszym świecie. Robiąc to, czuję się silna i pełna nadziei. Najbardziej liczę na globalną zmianę w rozumieniu tego, jaką moc ma wspólny głos”.

Yomi Adegoke, 28, dziennikarka i pisarka, Londyn, Wielka Brytania

„Jestem pełna nadziei na przyszłość. Nowe pokolenie ma zdolność do wprowadzania ważnych zmian w każdej sferze życia, nawet nie wychodząc ze swoich pokojów. Codziennie dochodzi do poluzowania ograniczeń w branżach kreatywnych, a ludzie są w stanie opowiadać własne historie, na swoich warunkach”. 

Maggie Menghan Chen, 21, artystka, Pekin, Chiny

„Czuję ekscytację na myśl o tym, że świat uczy się coraz więcej o sile ducha i umysłu. Ludzie zaczynają zaglądać do wewnątrz zamiast ciągle szukać uznania na zewnątrz. Wszyscy dążymy do samopoznania, a aby osiągnąć satysfakcję, należy szukać w samym sobie”.

Mikka Byarugaba, 23, artysta sztuk wizualnych i model, Wellington, Nowa Zelandia

„Mam nadzieję, że prawdziwa zmiana zacznie się w naszym pokoleniu. Przy odrobinie szczęścia będziemy świadkami reformy prawnej, która zakwestionuje istniejące struktury władzy, a co za tym idzie, zwiększy się odpowiedzialność rządzących. Ale wierzę też, że prawdziwa zmiana zaczyna się wewnątrz nas”.

Eni Subair, 27, dziennikarka, Londyn, Wielka Brytania

„Największe nadzieje wiążę z pokoleniem, które nadejdzie po mnie. Obserwuję akty odwagi i zmiany zachodzące w obrębie rodzin oraz w sieci. Chciałabym też wierzyć, że panująca obecnie atmosfera spowoduje trwałą zmianę, o ile podejmowane będą odpowiednie działania, a ludzie będą chcieli pracować”.

YiHao, 20, artysta drag, makijażysta i stylista, Szanghaj, Chiny

„Mam nadzieję, że twórcy kultury odłożą na bok ideologiczne uprzedzenia i będą w stanie szczerze się komunikować i współpracować ze sobą. Jako przedstawiciel pokolenia milenialsów jestem świadomy, że kiedy ludzie separują się od innych, tracą wiele pięknych doświadczeń, omijają ich szczere uczucia. Mam też nadzieję, że niedługo zostaną wynalezione szczepionki na koronawirusa i AIDS”.

Napasorn Setasartitt, 20, tancerka, Bangkok, Tajlandia 

„Liczę na ludzką życzliwość i więcej świadomości tego, co dzieje się na świecie. W końcu polegamy na sobie nawzajem”.

Kiara Williams (z lewej) i Livia Rose Johnson (z prawej), 20, założycielki kolektywu Warriors in the Garden, Nowy Jork, USA

KW: „Mam nadzieję na świat, w którym wszystkie społeczeństwa są tak samo odpowiedzialne, dostają te same szanse i równe wsparcie od państwa”.

LRJ: „Nasze pokolenie umie się komunikować, edukować i rozpowszechniać świadomość w tempie, które nigdy wcześniej nie było możliwe. Dlatego mamy niespotykaną moc, by zmieniać ludzkie umysły i obyczaje”.

Se Rim Lee (na górze) i Se Yeon Lee (na dole), 24, założycielki marki Chunky, Seul, Korea Południowa 

„Pandemia uświadomiła nam, że ludzie nie mogą żyć w samotności, ponieważ wpływamy na siebie nawzajem. Wierzymy, że bycie wrażliwym na innych pomoże nam przejść przez ten trudny czas i zaprowadzi nas ku lepszej przyszłości”.

Goom Heo, 29, projektantka, Londyn, Wielka Brytania

„To wspaniała okazja, by docenić to, co mamy, i to wszystko, co możemy zrobić. To my jesteśmy nadzieją na przyszłość. Możemy być bardziej optymistyczni i doceniać rzeczy, o których wcześniej nawet nie myśleliśmy”.

Bianca Saunders, 27, projektantka mody męskiej, Londyn, Wielka Brytania

„Moje najbardziej pozytywne działania na przyszłość to wykorzystanie tego, że jestem widzialna i wyrażanie swojej opinii, by zmieniać brytyjską modę. Zauważyłam znaczenie tego, że jestem dostrzegana, i jako kobieta projektująca dla mężczyzn, i jako czarnoskóra kobieta będąca projektantką luksusowych ubrań”.

Esther Oruche, 19, studentka i modelka, Bangkok, Tajlandia 

„Nie powinniśmy dusić w sobie stresu, który towarzyszy nam na co dzień. Musimy iść do przodu, bo codziennie spotykamy się z nowymi wyzwaniami. Powinniśmy skupiać się na teraźniejszości, a nie na przeszłości czy przyszłości, której możemy się obawiać. Gdy to zrobimy, będziemy mogli wynieść to, co najlepsze, z chwili, w której teraz żyjemy”.

Lia Lia, 21, muzyk, Berlin, Niemcy

„Chociaż trudno nam teraz utrzymywać ze sobą kontakty, doświadczamy tego, co się dzieje razem, jako społeczność. Mając mniej rzeczy, które nas rozpraszają, musimy zmierzyć się z tym, jacy naprawdę jesteśmy i walczyć ze swoimi demonami. Mam nadzieję, że potem będziemy w stanie nawiązać głębsze relacje oraz rozumieć się nawzajem z większą empatią”.

Janek Marek, 21, model, Warszawa, Polska

„Mam nadzieję, że kontynuowane będą zmiany w kierunku zero waste, etycznych i zielonych rozwiązań w biznesie oraz redukcji konsumpcji mięsa. Wierzę też, że coraz więcej ludzi będzie się przekonywać do umiaru w nieuzasadnionej produkcji ubrań i ograniczeń używania plastiku. To tak naprawdę kwestia przetrwania – nie tylko naszego, lecz także naszych dzieci i wnuków, oraz milionów innych istnień, z którymi dzielimy Ziemię”.

Nyaluak M Leth, 23, modelka, poetka, studentka i aktywistka, Brisbane, Australia

„Pokładam nadzieję w kolejnym pokoleniu i w tych, które nadejdą po nim. Dla mnie, osoby pochodzącej z Sudanu Południowego – kraju, który dopiero staje na własne nogi, ważne jest, by zobaczyć następne pokolenie Sudańczyków aspirujących do bycia najlepszymi w wybranej przez nich dziedzinie pracy lub edukacji”.

Aisha Salaudeen, 25, dziennikarka, Lagos, Nigeria 

„Mam nadzieję na społeczeństwo nastawione na kobiety. Naprawdę wierzę w to, że możemy stworzyć przestrzeń, w której kobiety mogą odnosić sukcesy w różnych dziedzinach. To dla mnie bardzo osobista sprawa, ponieważ wiem, jak to jest być mniejszością w społeczeństwie zdominowanym przez mężczyzn. Wystarczy pomyśleć o polityce w Afryce, a nawet na całym świecie – większość stanowią mężczyźni”.

Haru, 25, redaktorka czasopisma, Tokio, Japonia

„W Japonii rozmawianie o polityce i innych problemach staje się powoli normą. Wiem, że w porównaniu z innymi krajami to niewielka zmiana, ale dla Japończyków to znaczący krok naprzód. Widzę nadzieję w małych społecznościach młodych ludzi, którzy zaczynają działać, by świat stał się lepszy”.

Moufidatou Moumouni, 19, influencerka, Mediolan, Włochy

„W społeczeństwie, w którym żyję, nie widać wielu muzułmanek noszących hidżab, pracujących w modzie i branży beauty. Mam nadzieję, że będę jedną z wielu, którym uda się odnieść sukces w tych dziedzinach, bez bycia ocenianą przez pryzmat tego, że zakrywam włosy”. 

Amity Miyabi, 18, modelka, ilustratorka i studentka, Tokio, Japonia

„Chcę przyszłości, w której dzieciaki LGBTQ+ będą mogły dorastać bez ukrywania tego, kim są. Chcę dawać przykład, będąc otwartą w kwestii mojej queerowej tożsamości, pokazując Japończykom, jak pozytywnym i wyzwalającym doświadczeniem może to być – nawet jeśli w obecnym świecie nie jest to łatwe”.

Haya Abdullah, 24, stylistka i dyrektor kreatywna, Rijad, Arabia Saudyjska

„Tak wiele rzeczy dzieje się teraz na świecie, że trudno jest mi przymykać oczy na otaczające nas problemy. Wierzę w Boga i z nadzieją patrzę na młodzież. Moje pokolenie zaznacza swoją obecność i ma wpływ na problemy społeczne”. 

Nella Ngingo, 27, modelka, fotografka i działaczka społeczna, Amsterdam, Niderlandy

„Przechodzimy transformację jako społeczeństwo. W końcu widzimy, że ruchy, takie jak Black Lives Matter, nabierają rozpędu. Młodzież jest gotowa na zmiany i głośno o tym mówi. Przed nami daleka droga, ale czuję, że teraz jest właściwy moment”.

Suzie Wadee, 25, gospodyni domowa i matka, Bangkok, Tajlandia

„Chciałabym, by każde społeczeństwo na świecie było bardziej tolerancyjne, by dawało szansę różnym ludziom. Wierzę, że to może prowadzić do lepszej przyszłości”.

Memu Conteh, 24, modelka i pisarka, Sydney, Australia

„Największe nadzieje wiążę z tym, jaką lekcją będzie dla nas rok 2020. Wierzę, że szkoły wymienią wybielone podręczniki do historii i zaczną przedstawiać fakty oraz że reprezentacja czarnoskórych ludzi nie będzie tylko trendem w mediach społecznościowych. Mam nadzieję, że w kulturze i życiu społecznym uznana zostanie ich obecność, żeby czarnoskóre dzieci, patrząc na siebie, widziały wielkość”.

Yawen Deng, 25, dyrektor kreatywna i stylistka, Szanghaj, Chiny

„W tym roku świat zwolnił, a ludzie zaczęli zastanawiać się nad tym, co zrobili ze środowiskiem naturalnym i społecznościami, w których żyją. Chociaż nadal dzieje się wiele złego, technologia się rozwija, a ja widzę wielu odważnych ludzi walczących z dyskryminacją”.

Dasom-Park, 26, modelka i projektantka, Seul, Korea Południowa

„Zamiast kłócić się o to, co już się wydarzyło, powinniśmy skupić się na pomaganiu, by wszyscy pracowali na rzecz lepszej przyszłości. To czas na współpracę i zjednoczenie”.

Yadichinma Ukoha-Kalu, 25, artystka i graficzka, Lagos, Nigeria 

„Liczę na możliwości konstruktywnego działania. Dużo myślę o naszym wewnętrznym potencjale – potencjale, dzięki któremu wymyślone światy stają się rzeczywistością. Naprawdę wierzę w jego moc”.

Pia, 23, studentka prawa, Madryt, Hiszpania 

„Mam wielką nadzieję na zmianę perspektywy – na to, by towarzyszyła nam większa życzliwość i wyrozumiałość. W trudnych czasach doceniamy to, co mamy, również małe gesty, na przykład to, jak się traktujemy i jak postrzegamy innych. Wierzę, że z czasem przestaniemy się bać tego, jak oceniają nas inni, a zamiast tego zjednoczymy się, pomimo różnic, jakie nas dzielą”.

Achiraya Vaidhayakarn, 25, twórczyni kontentu, Bangkok, Tajlandia

„Każdy z nas ma swój własny głos, ale na tym świecie żyjemy razem. Uważam, że powinniśmy dzielić się opiniami i stać po stronie tego, co dla nas ważne, traktując się nawzajem z szacunkiem i próbując zrozumieć różne punkty widzenia”.

Danielle Vitalis, 29, aktorka i artystka, Londyn, Wielka Brytania

„Mam nadzieję, że jako cała ludzkość możemy być bardziej empatyczni, a także że ludzie będą działać na rzecz sprawiedliwego traktowania, nawet gdy nie są bezpośrednio dotykani dyskryminacją. Empatia i działanie to rzeczy niezbędne dla rozwoju”.

Joon Park, 24, strateg, Nowy Jork, USA

„Jako kolorowa osoba trans, która ma problem, by nabrać powietrza za każdym razem, gdy widzi nagłówek mówiący o tym, jak zbędni są tacy ludzie jak ja, często działam w trybie nastawionym na przetrwanie. Jednak w świetle transformacji, jaka zachodzi w naszym kraju, zauważyłem/am, że kolektywizm jest niezbędny dla przetrwania. Ludzie zauważają, że aby przeżyć, musimy na sobie polegać”.

Henriqueta Mendes, 24, modelka i studentka, Mediolan, Włochy

„Mam nadzieję na więcej różnorodności i mniej hipokryzji na świecie. Liczę na to, że ludzie będą się nawzajem szanować, wspierać i współdziałać w walce z rasizmem i problemami społecznymi.  Różnorodność jest piękna, więc mam nadzieję na większą inkluzywność”.

Gabriela Puchalska, 19, studentka uczelni artystycznej, Warszawa, Polska

„Jestem pełna nadziei. Izolacja społeczna odegrała wielką rolę w uświadomieniu ludziom, z jakimi problemami mierzy się współczesne społeczeństwo. Czuję, że dzięki protestom i innym wydarzeniom, które mają miejsce na świecie,  po raz pierwszy zatrzymaliśmy się, by pomyśleć o tym, co dzieje się wokół nas”.

Angelina, 24, aktorka, Moskwa, Rosja

„Zawsze staram się trzymać zasady, że jeżeli chcesz coś zmienić, powinieneś zacząć od siebie. Gdy zatroszczymy się o siebie nawzajem, pozbędziemy się uprzedzeń, poczujemy wolność, miłość i wsparcie – świat stanie się lepszy”.

Lena Dąbska, 18, studentka, Warszawa, Polska

„Zawsze, gdy widzę, jak ktoś przechodzi pozytywną zmianę, zaczyna myśleć i bardziej troszczyć się o klimat, innych ludzi i samego siebie, czuję szczęście i większą nadzieję dla świata. Innego nie mamy i musimy o niego dbać!”.

Xiao Jie, 24, redaktorka, Szanghaj, Chiny

„Przyszłość zmierza w kierunku miłości i jedności. Pod wpływem katastrofy, jaką jest pandemia COVID-19, uwidoczniły się negatywne aspekty ludzkiej natury. To sprawiło, że chcemy zmiany”.

Andrea Vandall, 28, DJ-ka i organizatorka wydarzeń, Madryt, Hiszpania

„Mam nadzieję, że stworzymy lepszy świat, w którym będziemy bardziej świadomi ekologicznie i bardziej będziemy zwracać uwagę na to, jak się nawzajem traktujemy. Narzędziem, które daje największą moc jest edukacja”.

Timur, 20, modelka, Moskwa, Rosja

„Obserwuję nowe pokolenie twórców, którzy starają się, by świat stał się prostszy i bardziej sprawiedliwy, którzy pomogą nam żyć bez lęków i uprzedzeń. Nasza teraźniejszość wpływa na to, jaka będzie nasza przyszłość. Najważniejsze, to dojść do tego, co mamy robić dla siebie teraz”.

Kurt Johnson, 27, stylista i dyrektor artystyczny, Sydney, Australia

„Wiemy, że rewolucja jest nie tylko możliwa – ona jest nieunikniona. Stoimy na progu nowego świata, w którym kwestionowane są takie opresyjne systemy, jak kolonializm i patriarchat. Zastanawiamy się, jak przekształcić świat, by był równy i sprawiedliwy. Musimy szanować każdego człowieka i walczyć o dobro wszystkich”.

Matilda Kindima Bah, 23, modelka i studentka, Berlin, Niemcy

„Według mnie przyszłość będzie opierać się na wspólnocie. Wyzwania, z jakimi spotkaliśmy się w tym roku, wymogły na ludziach wspólne działanie na protestach, w pomocy przy dostarczaniu jedzenia i innych zapasów. Musimy się starać, by pozostać przy zdrowych zmysłach – nawet jeśli sposobem na to są tylko rozmowy wideo”.

Jakub Ziolkowski, 18, student, Warszawa, Polska   

„Mam nadzieję, że społeczeństwo stanie się bardziej otwarte i że każdy będzie traktowany z należnym szacunkiem. Nie chcę żyć w strachu, oddychając zanieczyszczonym powietrzem. Liczę na to, że ludzie zaczną troszczyć się o naszą planetę”.

Iza Moreira, 19, modelka i aktorka, São Paulo, Brazylia 

„Chciałabym, by ludzie stali się bardziej empatyczni, tolerancyjni oraz by traktowali się z szacunkiem i byli bardziej świadomi tego, jak wygląda nasza rzeczywistość”.

Bysanz Baisen Zhou, 23, projektantka mody, stylistka i graficzka komputerowa, Szanghaj, Chiny 

„Pracując z domu w czasie pandemii, zdałam sobie sprawę, że nie musimy koniecznie pracować tak, jak wcześniej. Od początku sytuacji spowodowanej przez COVID-19 zwracam większą uwagę na skutki produkcji przemysłowej. Kiedy projektuję jakiś produkt i rozmawiam z producentem, proszę go, by wprowadził procesy zmniejszające zanieczyszczenie środowiska”.

Tonatihu Saguila, 24, tancerz, Mexico City, Meksyk

„Moja nadzieja na przyszłość wiąże się z większą empatią wśród ludzi i otwarciem na nową rzeczywistość. Wiem, że jest to możliwe, ponieważ w mediach społecznościowych możemy zaobserwować nowe podejście – ludzi występujących przeciwko rasizmowi, zanieczyszczeniu naszej planety i gwałceniu praw człowieka. Pozytywna zmiana jest realna, dla świata i dla nas samych”.

Sylo, 20, model i projektant, Szanghaj, Chiny

„Wierzę w kreatywność ludzi w przyszłości. Nowa gospodarka wytwórcza będzie wiązała się z większą twórczością. Kreatywność zawsze jest zaletą, której w przyszłości będziemy mieć coraz więcej”.

Fahd Bello, 22, artysta i skateboarder, Lagos, Nigeria 

„Mam nadzieję, że moja sztuka w końcu dotrze do większej rzeszy odbiorców. Wraz z przyjaciółmi stworzyliśmy kolektyw, który nazwaliśmy ITER [podróż], mający pomagać młodym twórcom. Chcemy zmienić postrzeganie Afryki przez resztę świata, wykorzystując do tego sztukę, a przy okazji dobrze się bawiąc”.

Anna Slonikova, 25, stylistka i dyrektor artystyczna, Moskwa, Rosja

„Chcę, byśmy byli lepszymi mieszkańcami naszej planety niż teraz, ale także byśmy nadal dawali sobie prawo do popełniania błędów. Na to liczę najbardziej”.

Carmen Serratos, 26, artystka sztuk wizualnych, Mexico City, Meksyk

„Mam nadzieję, że wykorzystamy ten czas na refleksję, zastanowienie się nad tym, co jest ważne, i na odnowienie naszych serc i umysłów. Liczę na to, że zaczniemy widzieć siebie jako połączoną z innymi całość. Jesteśmy przyzwyczajeni do uważania siebie za indywidualistów, odrębnych ludzi. Jednak pandemia uświadomiła nam, że by zatroszczyć się o siebie, konieczne jest zatroszczenie się o innych i w drugą stronę – dbając o innych, dbamy o siebie”.

(Fot. Marcin Kempski)

Więcej rozmów z ludźmi, którzy dają nadzieję – we wrześniowym numerze „Vogue Polska”. Do kupienia w salonach prasowych i na Vogue.pl.

Redakcja „Vogue”
Proszę czekać..
Zamknij