Znaleziono 0 artykułów
02.09.2020

Welon: najważniejszy dodatek dla panny młodej

02.09.2020
Welon kalpiczny (Fot. Getty Images)

Suknia to ozdoba ślubu, a welon – panny młodej. Bez tego najromantyczniejszego z dodatków trudno wyobrazić sobie najpiękniejszy dzień w życiu. Przedstawiamy typy welonów, inspiracje z pokazów i porady dla narzeczonych.

Jesteś ostatnią z angielskich róż. Kiedy on podniesie welon, zobaczy całą ciebie, także twoją szaloną przeszłość – szepnął John Galliano do Kate Moss przed jej ślubem z Jamiem Hincem. Welon też ma „szaloną przeszłość”. Kiedyś miał symbolizować dziewictwo panny młodej, chronić ją przed złymi duchami i uniemożliwić przyszłemu mężowi ucieczkę. Dziś dla większości panien młodych jest po prostu dodatkiem do sukni ślubnej.

(Fot. materialy prasowe Elie Saab)

Suknia jest ozdobą ślubu, ale to welon ozdabia pannę młodą – tłumaczy Alison Miller, dyrektor kreatywna marki Monvieve, której welony z koronki szampańskiej i w kolorze kości słoniowej wyprzedały się podczas targów na platformie Moda Operandi. – Gdy kobiety zakładają welon, zdają sobie sprawę, że są przyszłymi pannami młodymi. Miller ubierała brytyjską modelkę, i DJ-ką, Harley Vierę-Newton, na jej ślub z DJ-em Rossem Schwartzmanem. Na głowę włożyła wykonany na zamówienie welon do ziemi, który zestawiła z klasyczną suknią Valentino. – Kiedy twoja mama, siostra lub druhna wkłada ci welon na głowę, wiesz, że wydarzy się coś wielkiego. Gdy twój narzeczony go podnosi, goście wybuchają płaczem. Wtedy też powstają najpiękniejsze zdjęcia.

Zgadza się z tym Timothy Long, kurator mody w Museum of London. – Bez welonu panna młoda mogłaby wystąpić w dowolnej sukience. To on sprawia, że strój staje się wyjątkowy – mówi. – Zawsze projektuję welon w komplecie z sukienką – mówi projektantka ślubna Reem Acra. Couturier Paolo Sebastian dodaje: – Każda panna młoda jest inna – w niektórych przypadkach welon po prostu dopełnia kreację, a w innym jest punktem wyjścia do planowania.

Ten jedyny

Podczas tygodnia mody ślubnej wiosną 2019 roku projektanci, tacy jak Temperley London, Elie Saab i Zuhair Murad, pokazali tiulowe welony, welony Viktor & Rolf zostały ułożone warstwami, podczas gdy te od Reem Acra rozkwitały jedwabnymi kwiatami lotosu. Indywidualistki mogą spojrzeć na szyte na miarę szykowne nakrycie głowy i welon Bianki Jagger od YSL, a tradycjonalistki na długi welon od Chanel couture Poppy Delevingne albo Amal Clooney od Oscara de la Renty. Przymierz kilka welonów – nie powinien konkurować z sukienką. Nie zapomnij też zabrać welonu na próbną fryzurę.

Typy welonów

Birdcage

Birdcage (Fot. materiały prasowe BHLDN Weddings)

Najkrótszy z welonów o długości około 10–20 cm zyskał popularność w latach 40. i 50. XX wieku, gdy tiul przymocowywano do toczka. Prosta, lekka i łatwa w obsłudze opcja.

Księzna Diana w welonie typu blusher (Fot. Getty Images)

Blusher

Blusher (Fot. materiały prasowe Zuhair Murad)

Warstwa tiulu, którą panna młoda zarzuca do przodu na twarz, gdy idzie do ołtarza. Zwykle ma 70 cm długości, a rozmiar i kształt różnią się w zależności od umieszczenia.

Juliet cap

Juliet cap (Fot. Fot. Erica Elizabeth Designs)

Najczęściej jest ażurowy lub wykonany na szydełku, z dwóch warstw zebranych po obu stronach, aby utworzyć na głowie coś na kształt czapki. Często zdobiony perłami, kwiatami lub biżuterią.

Księżna Kate w welonie typu fingertip veil (Fot. Getty Images)

Fingertip veil

Fingertip veil (Fot. Materiały prasowe Debra Moreland)

Bardzo formalny, zyskał sławę dzięki Kate Middleton, zaprojektowany tak, aby unosił się wokół panny młodej na ruch palca.

Welon walcowy

Welon walcowy (Fot. materiały prasowe)

Romantyczna opcja – w przeciwieństwie do tych sięgających do ziemi panna młoda może nadal w nim tańczyć. Opada między kolano a kostkę.

Mantilla

Mantilla (Fot. materiały prasowe Monvieve)

Welon w stylu hiszpańskim o owalnym kształcie i z koronkową lamówką, opadający na głowę i ramiona, dodaje artystycznego looku.

Grace Kelly w welonie katedralnym / (Fot. Getty Images)

Welon kapliczny

Sięgający aż do ziemi, bardzo romantyczny, elegancki i tradycyjny.

Welon katedralny

Welon katedralny (Fot. materiały prasowe Tania Maras)

Najbardziej formalny ze wszystkich welonów, zazwyczaj zarezerwowany dla ceremonii królewskich (Grace Kelly albo Lady Di). Jego minimalna długość to 2,5 m, a często jest dłuższy niż sama suknia.

Divya Bala
Proszę czekać..
Zamknij