Znaleziono 0 artykułów
16.03.2020

Wirtualne spotkania z polskimi pisarzami i pisarkami

16.03.2020
Magdalena Grzebałska (Fot. Łukasz Głowala) i Filip Springer (Fot. Dawid Tatarkiewicz/East News)

W związku z epidemią w sieci pojawiły się różne inicjatywy, w ramach których znani twórcy będą czytali swoje książki, opowiadali o swojej pracy, a także odpowiadali na pytania czytelników. 

W ciągu ostatnich kilku dni w mediach społecznościowych pojawiły się setki inicjatyw, które mają pomóc nam odnaleźć się w nowej sytuacji związanej z epidemią. Znajdziemy tu grupy samopomocowe, kluby książkowe i filmowe, a także webinary, treningi online i zdalne kursy kulinarne oraz oprowadzania po muzeach. 

W odpowiedzi na stan zagrożenia epidemiologicznego, w społeczną mobilizację postanowili zaangażować się również polscy pisarze i pisarki. Z inicjatywy agencji autorskiej „Opowieści” powstały „Opowieści w czasach zarazy”. Gośćmi wirtualnych spotkań będą rodzimi twórcy, którzy opowiedzą o literaturze i swojej pracy. Seria będzie udostępniana na Facebooku agencji od poniedziałku do piątku o godz. 19:00. W tym tygodniu gośćmi serii będą Filip Springer, Wojciech Szot, Ilona Wiśniewska, Justyna Bargielska i Patrycja Dołowy. Więcej o inicjatywie „Opowieści w czasach zarazy” znajdziecie pod linkiem.

Podobną inicjatywę przygotowała również Unia Literacka. W ramach akcji „UL z książkami” codziennie o 18:00 będą udostępniane 45-minutowe odcinki, w których pisarze i pisarki będą czytali swoje teksty, również te wcześniej niepublikowane, opowiadali o ulubionych powieściach, a także odpowiadali na pytania czytelników. Formuła będzie zależała od koncepcji bohaterka lub bohaterki. W tym tygodniu gośćmi serii zostali Zygmunt Miłoszewski, Magdalena Grzebałkowska, Jacek Dehnel, Urszula Zajączkowska i Michał Rusinek.

W mediach społecznościowych pojawiły się hasztagi #KulturaWCzasachPandemii oraz #kulturaonline, pod którymi można znaleźć wydarzenia i inicjatywy tworzone przez artystów i artystki w Polsce i za granicą. Lista stale się wydłuża, dlatego warto śledzić ją na bieżąco i wykorzystać czas w domu na nadrobienie zaległości w literaturze, filmie czy teatrze.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij