Znaleziono 0 artykułów
01.07.2022

Wszystko, co wiemy o piątym sezonie „Stranger Things”

01.07.2022
Fot. Materiały prasowe

Historia o Jedenastce i ekipie z Hawkins stała się popkulturowym fenomenem. 1 lipca 2022 roku na Netfliksie premierę miały odcinki drugiej części czwartego sezonu serialu. Wiadomo jednak, że to nie definitywny koniec produkcji. Oto co wiadomo o piątym sezonie „Stranger Things”.

Pomimo apokaliptycznej atmosfery czwartego sezonu „Stranger Things” na zakończenie historii Jedenastki i jej przyjaciół przyjdzie nam poczekać. Bracia Duffer, twórcy serialu, już w lutym 2022 roku ujawnili, że Netlifx przedłużył serial do pięciu sezonów. – Siedem lat temu zaplanowaliśmy pełną fabułę „Stranger Things” – podali w lutym Matt i Ross Dufferowie. – W tamtym czasie przewidywaliśmy, że historia potrwa od czterech do pięciu sezonów. Okazało się jednak, że snucie tej opowieści zajmie nam więcej niż cztery sezony, ale – jak sami zobaczycie – zbliżamy się do końca. Sezon czwarty będzie przedostatni; sezon piąty będzie finałem.

Fot. Materiały prasowe

Bracia Duffer przyznali, że planowali nakręcić sezon piąty zaraz po czwartym, jednak pandemia pokrzyżowała im plany. Netflix nie podał jeszcze oficjalnej daty premiery sezonu, jednak fani spekulują, że z powodu opóźnień na planie nowy sezon nie pojawi się aż do połowy 2023 lub nawet 2024 roku.

Fabuła i obsada piątego sezonu „Stranger Things”

Bracia Duffer uchylili też już rąbka tajemnicy na temat definitywnego końca serii. W wywiadzie z „Variety” twórcy serialu stwierdzili, że w sezonie czwartym rozjaśni się wiele tajemnic z poprzednich sezonów – to może być okazja, by poznać odpowiedzi na pytania, które pojawiały się już od początku „Stranger Things”, np. dlaczego Demogorgon porwał Willa. Twórcy serialu ogłosili także, że większość kwestii odnoszących się do Drugiej Strony poznamy dopiero w ostatnim sezonie. Z rozmowy Rossa Duffera z magazynem „TV Line” wiadomo także, że prawdopodobnie fabuła piątego sezonu będzie rozpięta pomiędzy dwoma planami czasowymi.

Fot. Materiały prasowe

Nie wiadomo jeszcze, czy obsada zmieni się pomiędzy sezonami. Gwiazdy takie jak Millie Bobby Brown, Sadie Sink, Finn Wolfhard czy też Winona Ryder są jednym z najjaśniejszych elementów serialu, dlatego informacja twórców, że w finale zginie wiele osób, poruszyła fanów.

Format odcinków „Stranger Things”

Netflix zwykle publikuje cały sezon serialu w jednym dniu, lub jak w przypadku czwartego sezonu, podzielony na dwie części. Jak na razie platforma nie poinformowała o żadnych zmianach w formie dystrybucji. – Fani „Stranger Things” oglądali w ten sposób cały serial. Uważam, że zmienianie tego spowodowałoby rozczarowanie. Odebrać im to, na co byli przygotowani – to, że „Stranger Things” jest doświadczeniem opartym na całym sezonie – moim zdaniem byłoby zbyt gwałtowną zmianą – mówił w czerwcu 2022 roku Peter Friedlander z Netflixa na panelu „Variety”.

Fot. Materiały prasowe

Potencjalne spin-offy serialu braci Duffer

Braciom Duffer udało się wykreować unikatowy świat: reinterpretację lat 80., która miesza się z horrorem. Czy istnieje szansa na rozszerzenie uniwersum „Stranger Things” na nowe historie? Twórcy serialu w lutym ujawnili, że jest to prawdopodobne. – Nadal jest wiele ekscytujących historii do opowiedzenia w świecie „Stranger Things” – są nowe zagadki, nowe przygody, nowi zaskakujący bohaterowie – stwierdzili bracia Duffer, co fani interpretują jako zapowiedź potencjalnych spin-offów. – Ale najpierw chcielibyśmy, żebyście zostali z nami, gdy opowiadamy koniec historii o silnej dziewczynce o imieniu Jedenastka i o jej odważnych przyjaciołach, o złamanym szeryfie i nieugiętej matce, o małym miasteczku Hawkins i paralelnym świecie znanym jako Druga Strona. Jesteśmy wdzięczni za cierpliwość i wsparcie – dodali.

Iga Trydulska
Proszę czekać..
Zamknij