Znaleziono 0 artykułów
08.05.2023

Wszystko, co wiemy o piątym sezonie „Stranger Things”

08.05.2023
(Fot. materiały prasowe)

Historia Jedenastki i jej przyjaciół z Hawkins stała się popkulturowym fenomenem. Nic więc dziwnego, że każda informacja dotycząca serialu jest na wagę złota. Podczas wydarzenia specjalnego Netflix Tudum platforma uchyliła rąbek tajemnicy, zdradzając, kto dołączy do gwiazdorskiej obsady serii. Oto wszystko, co wiemy o finałowym, piątym sezonie „Stranger Things”.

Jaka będzie fabuła piątego sezonu serialu?

Pomimo apokaliptycznej atmosfery czwartego sezonu „Stranger Things” to jeszcze nie koniec historii Jedenastki i jej przyjaciół. – Siedem lat temu zaplanowaliśmy pełną fabułę „Stranger Things” – mówili twórcy serialu Matt i Ross Dufferowie. – W tamtym czasie przewidywaliśmy, że historia potrwa od czterech do pięciu sezonów. Okazało się jednak, że snucie tej opowieści zajmie nam więcej niż cztery sezony, ale – jak sami zobaczycie – zbliżamy się do końca. Sezon czwarty będzie przedostatni; sezon piąty będzie finałem.

Choć fabuła piątego sezonu pozostaje ścisłą tajemnicą, w wywiadzie z „Variety” bracia Duffer obiecali, że finałowa odsłona serii odpowie na wiele nurtujących pytań z poprzednich sezonów, jak np. dlaczego Demogorgon porwał właśnie Willa albo co stało się z Siódemką. Twórcy zapowiedzieli również, że fabuła piątego sezonu będzie rozpięta pomiędzy dwoma planami czasowymi. 

(Fot. materiały prasowe)

Czy oryginalna obsada powróci w finałowej odsłonie serii?

Na ten moment nie znamy jeszcze pełnej obsady piątego sezonu serialu, ale pewne jest, że na ekranie ponownie zobaczymy ulubieńców fanów, z Millie Bobby Brown, Winoną Ryder, Davidem Harbourem, Sadie Sink i Mayą Hawke na czele. Wiele fanowskich teorii zakłada, że z pomocą nadprzyrodzonych sił do historii powróci Eddy Munson grany przez Josepha Quinna. Jak będzie naprawdę, przekonamy się już niebawem.

Podczas wydarzenia specjalnego Netflix Tudum ujawniono, że do obsady superprodukcji dołączy sama Linda Hamilton, czyli Sarah Connor z sagi o „Terminatorze”. To kolejna gwiazda lat 80. i 90., po Winonie Ryder, Matthew Modinie i Seanie Astinie, która zasili szeregi serialu. Na informację, kogo zagra aktorka, przyjdzie nam jednak jeszcze zaczekać 

 

Czy piąty sezon także będzie podzielony na dwie części?

Netflix zwykle publikuje cały sezon serialu w jednym dniu, lub jak w przypadku czwartego sezonu, podzielony na dwie części. Wszystko wskazuje na to, że w piątym sezonie platforma powróci do poprzedniej formuły: – Fani „Stranger Things” oglądali w ten sposób cały serial. Odebrać im to, na co byli przygotowani – to, że „Stranger Things” jest doświadczeniem opartym na całym sezonie – moim zdaniem było zbyt gwałtowną zmianą – mówił w czerwcu 2022 roku Peter Friedlander z Netflixa na panelu „Variety”.

Czy znamy już datę premiery finałowej odsłony „Stranger Things”?

Bracia Duffer przyznali, że planowali nakręcić sezon piąty zaraz po czwartym, jednak pandemia pokrzyżowała im plany. Wedle zapowiedzi zdjęcia do finałowej odsłony serii miały ruszyć latem tego roku, jednak prace nieoczekiwanie wstrzymano. Powodem jest strajk Writers' Guild of America, związku zawodowego zrzeszającego amerykańskich scenarzystów. Po tygodniach bezowocnych negocjacji członkowie gildii rozpoczęli protest, domagając się godnych płac i poprawy warunków pracy. Podobny strajk miał miejsce w 2007 roku. Wtedy również wstrzymano wiele produkcji. Wiele gwiazd wyraziło wsparcie dla protestujących. Wśród nich znaleźli się bracia Dufferowie, którzy zapowiedzieli, że „nie wrócą do pracy nad serialem bez swoich scenarzystów”.   

(Fot. materiały prasowe)

Potencjalne spin-offy serialu

Braciom Duffer udało się wykreować unikatowy świat: reinterpretację lat 80., która miesza się z horrorem. Czy istnieje szansa na rozszerzenie uniwersum „Stranger Things” na nowe historie? Twórcy serialu w lutym ujawnili, że jest to prawdopodobne. – Nadal jest wiele ekscytujących historii do opowiedzenia w świecie „Stranger Things” – są nowe zagadki, nowe przygody, nowi zaskakujący bohaterowie – stwierdzili bracia Duffer, co fani interpretują jako zapowiedź potencjalnych spin-offów. – Ale najpierw chcielibyśmy, żebyście zostali z nami, gdy opowiadamy koniec historii o silnej dziewczynce o imieniu Jedenastka i o jej odważnych przyjaciołach, o złamanym szeryfie i nieugiętej matce, o małym miasteczku Hawkins i paralelnym świecie znanym jako Druga Strona. Jesteśmy wdzięczni za cierpliwość i wsparcie – dodali.

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij