Znaleziono 0 artykułów
28.09.2022

Maya Hawke: Zwyczajna gwiazda

28.09.2022
Maya Hawke w 2022 roku (Fot. Getty Images)

Rola Robin Buckley w „Stranger Things” zapewniła jej status ulubienicy widowni, Quentin Tarantino chce ją obsadzić w „Kill Bill: Vol. 3”, a teraz podbija również świat mody. Maya Hawke to nowa gwiazda wielkiego formatu.

Artystyczne zacięcie ma we krwi. Prapradziadkiem aktorki był pisarz Tennessee William, a prababcią modelka, baronowa Nena von Schlebrügge. Gdy była mała, Maya marzyła, by podążyć jej śladem, dlatego wybłagała rodziców, żeby zapisali ją do agencji modelek. Zadebiutowała w kampanii brytyjskiej marki All Saints, potem reklamowała Calvina Kleina w spocie w reżyserii Sofii Coppoli. Gdy pierwszy raz stanęła przed kamerą, zrozumiała, że chce grać w filmach.

Maya Hawke z bratem Roanem i ojcem Ethanem Hawkiem, 2013 rok / Fot. Getty Images

Na małym i dużym ekranie

Coppola zaproponowała Mayi rolę w filmowej adaptacji „Małej syrenki”. Produkcja nie doszła do skutku, ale wsparcie reżyserki zapewniło jej angaż w serialu „Małe kobietki”. Rola buntowniczej Jo March została doceniona przez krytyków. Zaraz potem Quentin Tarantino obsadził ją w „Pewnego razu w… Hollywood” w drugoplanowej roli Lindy Kasabian z sekty Mansona.

(Fot. materiały prasowe)

Tak usłyszeli o niej bracia Duffer, którzy pracowali właśnie nad scenariuszem do trzeciego sezonu „Stranger Things”. Rola Robin Buckley  zapewniła jej status ikony generacji zoomersów i ulubienicy widowni. Później Hawke mogliśmy oglądać w „The Good Lord Bird”, gdzie wystąpiła u boku ojca, Ethana Hawke, w eksperymentalnej produkcji Gii Coppolii „Mainstream” i horrorze Netfliksa „Ulica Strachu”

Ostatnio aktorkę mogliśmy oglądać w netfliksowym przeboju „Zróbmy zemstę”. Zanim zobaczymy Hawke w piątym sezonie „Stranger Things”, na ekrany trafią trzy kolejne produkcje z jej udziałem – „Asteroid City” Wesa Andersona, „The Kill Room”, w którym wystąpi u boku mamy, Umy Thurman, oraz „Maestro”, biografii Leonarda Bernsteina w reżyserii Bradleya Coopera. Niedawno ruszyły także zdjęcia do filmu „Revolver”. Aktorce będzie tym razem asystował tata, Ethan Hawke. 

Pasja do muzyki

W 2019 r. do sieci trafiły jej pierwsze dwa single – „To Love a Boy” i „Stay Open”. Hawke pasję do muzyki odziedziczyła po tacie. To on wyreżyserował teledysk do „By Myself”, nastrojowego utworu zapowiadającego jej debiutancki album „Blush”. Płyta zebrała mieszane recenzje, ale nie zraziło to Hawke: – Wiem, że muszę się jeszcze wiele nauczyć, ale wiem też, że to jest to, co chcę robić – mówi z przekonaniem.

 

O tym, jak duże zrobiła postępy, najlepiej świadczy drugi album artystyki "Moss", który ukazał się we wrześniu 2022 roku. Wydawnictwo promuje singiel "Thérèse" wraz ze zmysłowym teledyskiem w reżyserii Brady'ego Corbeta. Premiera klipu odbyła się w jednym z historycznych kin z zabytkowym rzutnikiem na taśmę filmową.

(Fot. Getty Images)

Dziewczyna z innej epoki

Hawke korzysta z mediów społecznościowych tylko przy okazji premier. Do założenia profilu na Instagramie przekonał ją tata. Sama o sobie mówi, że jest dziewczyną z innych czasów. – Zawsze czułam się inna – powiedziała w rozmowie z magazynem „W”. Uwielbia lata 60. i 70., kolekcjonuje winyle, najważniejszym elementem jej garderoby są dżinsowe dzwony i wyciągnięte T-shirty ze starymi zespołami, a włosy obcina sama. Unika branżowych imprez, wyjątkiem są pokazy Diora, jej ukochanej marki. Kariera Hawke zatoczyła koło, gdy aktorka została twarzą nowej kampanii Calvina Kleina. Świat mody wydaje się oczarowany młodą aktorką, a projektanci podziwiają jej talent, urodę i charyzmę. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Calvin Klein (@calvinklein)

Mimo to Maya większość czasu spędza z przyjaciółmi, w studiu albo na łonie natury. Nauczona doświadczeniem rodziców, którzy zapłacili wysoką cenę za popularność w Hollywood, wcale nie marzy o sławie. Choć ta wydaje się jej pisana. 

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij