Znaleziono 0 artykułów
14.07.2023

Scenarzyści i aktorzy strajkują. Co się dzieje w Hollywood?

14.07.2023
Jakie będą konsekwencje strajku aktorów i scenarzystów (Fot. Getty Images)

Po raz pierwszy od 63 lat hollywoodzcy aktorzy i scenarzyści połączyli siły. Wspólnie apelują o wzrost stawki minimalnej, poprawę warunków pracy, wzrost tantiem za produkcje platform streamingowych i określenie zasad wykorzystywania w pracy filmowców sztucznej inteligencji. Gildia Scenarzystów strajkuje od początku maja 2023, teraz dołączyła do nich Gildia Aktorów.

Gildia Aktorów zrzesza ponad 160 tysięcy członków. Na początku czerwca w wewnętrznym referendum 97,9% głosujących opowiedziało się za strajkiem, jeśli w czasie negocjacji z AMPTP, czyli organizacją zrzeszającą największe wytwórnie hollywoodzkie i platformy streamingowe, nie uda się dojść do porozumienia. Tak też się stało.

Jesteśmy ofiarami bardzo chciwej jednostki – powiedziała prezeska Gildii Aktorów Fran Drescher na konferencji prasowej związku. – Sposób, w jaki traktują nas ludzie, z którymi współpracowaliśmy, jest oburzający – dodaje.

W Hollywood zostaną zatrzymane produkcje filmów i seriali

Od kiedy strajk ogłosili scenarzyści, a więc od początku maja, Hollywood pozostaje w niemal całkowitym zawieszeniu. Jednak to dopiero strajk aktorów spowoduje natychmiastowe zatrzymanie wszystkich produkcji. Premiery zostaną odwołane, a gwiazdy nadchodzących letnich hitów wycofają się z obiegu prasowego. Studia nie będą mogły liczyć na aktorów w kwestii promocji nadchodzących filmów i programów telewizyjnych na Comic-Con, który miał rozpocząć się 20 lipca w San Diego.

Gwiazdy „Oppenheimera” solidarne ze strajkującymi (Fot. Getty Images)

Gwiazdy „Oppenheimera” solidarne ze strajkującymi

Oczekiwano, że obsada długo wyczekiwanego filmu Christophera Nolana weźmie udział w premierowym pokazie produkcji, będzie ją promować na czerwonym dywanie. Gwiazdy zdecydowały jednak, że opuszczą wydarzenie, by okazać swoje wsparcie dla strajku. Studio Universal zorganizowało dwa oddzielne pokazy „Oppenheimera” w Londynie – jeden na Leicester Square, a drugi w BFI Imax. Reżyser filmu, Christopher Nolan, pojawił się najpierw na premierze na Leicester Square, gdzie ujawnił, że obsada opuściła salę w akcie solidarności ze strajkującymi, by następnie udać się do kina BFI i wygłosić to samo przemówienie do publiczności.

Podwójny strajk w Hollywood najprawdopodobniej uniemożliwi szybkie wyjście z impasu wszystkich zawodów, związanych z produkcją filmów i seriali. Jonathan Handel, amerykański prawnik specjalizujący się w branży rozrywkowej, przewiduje, że strajki nie zostaną odwołane przed końcem lipca. W medialnych komentarzach sugeruje organizatorom gali rozdania nagród Emmy, by przygotowywali się do przesunięcia terminu ceremonii.

Zobacz także:

Maja Kierul
Proszę czekać..
Zamknij