Znaleziono 0 artykułów
29.12.2023

Wystawa „12 słów mistrza” otwarta w 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego

29.12.2023
Wystawa „12 słów mistrza” ku czci Krzysztofa Pendereckiego (Fot. Materiały prasowe)

„12 słów mistrza” – to tytuł wielkoformatowej wystawy poświęconej wybitnemu polskiemu dyrygentowi i kompozytorowi Krzysztofowi Pendereckiemu. Uroczysta inauguracja ekspozycji, którą tworzą prace znakomitego fotografa Bartka Barczyka, miała miejsce 23 listopada w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

W dniu otwarcia wystawy, 23 listopada 2023 roku, czyli w 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego, w sali koncertowej NOSPR w Katowicach rozbrzmiały także dźwięki jednej z najbardziej wyjątkowych oper kompozytora – „Czarnej maski”. Podczas inscenizowanego wykonania koncertowego orkiestrą dyrygowała znakomita Marin Alsop. I tak jak data wydarzenia była wyjątkowa, równie przemyślane było jego miejsce. 

Wystawa „12 słów mistrza” ku czci Krzysztofa Pendereckiego (Fot. Materiały prasowe)

Jako kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki związany był z NOSPR przez kilkadziesiąt lat. Z tego też powodu już sama koncepcja architektoniczna jej siedziby w Katowicach jest swoistym hołdem złożonym mistrzowi. Pomimo nowoczesnego charakteru, wciąż możemy dostrzec w niej historię Katowic sprzed lat. Filary z cegieł, jaskrawoczerwone wnęki, marmur i drewno – to tylko niektóre elementy dzięki którym budynek zachował swój unikatowy śląski charakter. A do zlokalizowanego przy siedzibie NOSPR zielonego labiryntu z grabu właśnie ten gatunek drzew wybrał sam Penderecki, pasjonat dendrologii.

Wystawę w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odwiedzić można do połowy lutego 2024 roku. Autorem wystawy jest architekt Tomasz Konior. 

Aleksandra Lipka
Proszę czekać..
Zamknij