Znaleziono 0 artykułów
05.09.2023

Wystawa archiwalnych zdjęć Kory autorstwa Jacka Poremby

05.09.2023
Fot. J. Poremba

Łódzka galeria AOKZ sięga do archiwów cenionego fotografa lat 90. i zaprasza na wystawę poświęconej Korze. Wystawę „(EX)plozja” będzie można oglądać od 9 do 19 września.

Po raz pierwszy spotkali się na początku lat 90. XX wieku. On, młody fotograf, podbijał media. Ona, świadoma swojego wizerunku gwiazda, starannie dobierała współpracowników. – To była propozycja nie do odrzucenia, ale bałem się tego wyzwania. Przez tydzień łaziłem po ścianach i zastanawiałem się, co wymyślić, co zaproponować – wspomina Poremba w rozmowie z vogue.pl., po czym dodaje: – Byłem wtedy bardzo nieśmiały. Ale niespodziewanie moje milczenie pasowało do jej rozgadania. Popatrzyła na mnie i tak po prostu polubiliśmy się – opowiada fotograf.  

Fot. J. Poremba

Od tego czasu ich współpraca – dwojga wizjonerskich artystów – rozwijała się na planach zdjęciowych magazynów, czy przy produkcji teledysków. Kora czuła się przed obiektywem Poremby zmotywowana – wiedziała, że podąży za jej kreacją, podchwyci estetykę, spojrzy na wykreowaną sytuację, jak żaden inny fotograf.
Ich ostatnie spotkanie na planie filmu „Droga do mistrzostwa” nie różniło się od poprzednich. – Była mistrzynią w każdym aspekcie swojego barwnego życia. Zawsze zazdrościłem jej odwagi i bezkompromisowości. Czuję się wyróżniony, że mogłem ją spotkać – mówi Poremba. Kora odeszła dwa lata później.

Fot. J. Poremba

Galeria AOKZ w Łodzi otwarta na różne formy artystycznej ekspresji 

Choć dziś życie dzieli między Warszawę a Sycylię, Jacek Poremba wciąż wraca do Łodzi, w której wszystko się zaczęło – domowa ciemnia, pierwsza duże projekty modowe, pierwsza wystawa. Teraz pokazuje prace w nowej galerii. – W naszej galerii pokazujemy sztukę, która budzi w nas emocje, skłania do myślenia i dyskusji. Chcemy zachęcać ludzi do uczestnictwa w kulturze, dlatego nasze wystawy są tak różnorodne – mówi Maciej Domarecki, współzałożyciel i współwłaściciel Galerii AOKZ. Grzegorz Jarosz dodaje: – Ważnym elementem naszej misji jest też edukacja. AOKZ to strefa otwarta na wszystkie formy artystycznego wyrazu.

Fot. J. Poremba
Fot. J. Poremba
Fot. J. Poremba
Fot. J. Poremba

Wystawę „(EX)plozja” będzie można oglądać od 9 do 19 września w łódzkiej Galerii AOKZ

Basia Czyżewska
Proszę czekać..
Zamknij