Znaleziono 0 artykułów
05.07.2025

Zdrowa postawa to klucz do młodości. Zainspiruj się nawykami baleriny

05.07.2025
(Fot. Getty Images)

Pielęgnacja twarzy wcale nie powinna zaczynać się w łazience. Ekspertka od masażu twarzy podkreśla, że by długo zachować młodość, warto przede wszystkim skupić się na zdrowej postawie ciała. Podpowiadamy, od czego zacząć.

Ani żel oczyszczający, ani krem. Ekspertka od masażu twarzy Paula Arredondo wyjaśnia, dlaczego codzienną pielęgnację warto rozpocząć od poprawy postawy. To nawyk, który może zmienić twoje życie.

Zdrowa postawa ciała – jak o nią zadbać, gdy ciągle zerkamy w telefon?

Za każdym razem, gdy spoglądam w telefon i pochylam nad nim głowę i szyję w zupełnie nienaturalnej dla naszego ciała pozycji (która zdominowała naszą codzienność), przypominam sobie słowa pewnej instruktorki pilatesu: głowa utrzymywana w osi waży średnio około sześciu kilo, lecz gdy pochylamy szyję, żeby zerknąć na ekran, waga ta generuje obciążenie, które może sięgać nawet 30 kilogramów. Przyznam, że często za bóle pleców winię niewłaściwą pozycję przed komputerem albo po prostu ciężką torebkę, ale tak naprawdę to nieustanne spoglądanie w telefon jest najbardziej szkodliwe. I okazuje się, że nie tylko dla pleców, lecz również dla skóry. Wiotka skóra, podwójny podbródek i zmarszczki na szyi w ogromnym stopniu wiążą się właśnie z tym niezdrowym nawykiem.

Dlatego też Paula Arredondo, specjalistka od masażu twarzy i współautorka metody The Face Workout, podkreśla, że pierwszym krokiem optymalnej pielęgnacji powinno być zadbanie o prawidłową postawę ciała. I choć oczyszczenie i pielęgnacja skóry są niezwykle istotne, warto wiedzieć, że zdrowa postawa również ma wpływ na jej kondycję. Wystarczy się wyprostować, cofnąć ramiona i unieść głowę, aby mimowolnie nie opadała w dół.

– Zanim dopracujesz szczegóły, zadbaj o odpowiednie fundamenty. Zawsze powtarzam, że przyjęcie prawidłowej postawy to pierwsze ćwiczenie w ramach gimnastyki twarzy. Od niego powinniśmy zaczynać każdy dzień. Otwórz klatkę piersiową rozluźnij ramiona, wyciągnij szyję… zajmie ci to 30 sekund, a korzyści będą ogromne. Potem można wprowadzić dodatkowe ćwiczenia wzmacniające , ale tak naprawdę chodzi o to, by ten podstawowy nawyk wyrabiać przez cały dzień – wyjaśnia ekspertka.

Zdrowa postawa – jak o nią zadbać? Zainspiruj się balerinami

Podstawowa korekcja postawy to wyprostowanie pleców i uniesienie wzroku, ale Arredondo proponuje także coś dla zaawansowanych – naukę pierwszej pozycji baletnicy. Wyprostuj ramiona przed sobą i zegnij palce, tworząc okręg nieco poniżej klatki piersiowej. Pamiętaj, by rozluźnić palce i ramiona.  To idealny sposób na błyskawiczne skorygowanie nawyku pochylania głowy nad telefonem.

 – Gdy cofamy ramiona i wydłużamy szyję, poprawiamy krążenie i dotleniamy tkanki – przypomina Paula Arredondo.

Zdrowa postawa – jak o nią zadbać, by zachować architekturę twarzy?

W tym artykule nie negujemy zalet płynących z tradycyjnych etapów pielęgnacji twarzy, ale warto podkreślić, że korekcja postawy także ma wpływ na jej wygląd. – Prawidłowa postawa tworzy architekturę, swoiste rusztowanie, na którym opiera się cała twarz – wyjaśnia Arredondo. Ekspertka podkreśla, że cofnięcie ramion, wydłużenie szyi i otwarcie klatki piersiowej przynosi wiele istotnych korzyści:

·      poprawia krążenie i nasyca tkanki tlenem;

·      łagodzi napięcie szczęki, szyi i mięśni twarzy;

·      aktywuje naturalny drenaż limfatyczny;

·      wizualnie odmładza twarz.

Zdrowa postawa – jak o nią zadbać, by nie doprowadzić do „tech-neck”?

 Rozpoczynając pielęgnację od tego prostego nawyku, szybko przekonamy się o znaczeniu utrzymywania prawidłowej postawy w kontekście zachowania młodości. Wystarczy unieść głowę i wzrok, aby od razu zaobserwować płynące z tego korzyści dla architektury twarzy. Ekspertka szczegółowo omawia bezpośredni wpływ zjawiska znanego już jako „tech-neck” na naszą skórę:

·       pojawienie się drugiego podbródka;

·       szybsze powstawanie zmarszczek poziomych na szyi;

·       niedostateczny przepływ krwi i ograniczenie drenażu limfatycznego;

·       utrwalenie linii mimicznych będących wynikiem wzmożonego napięcia szczęki, ust i policzków.

Jak wskazuje specjalistka, oprócz wypracowania tego cennego nawyku jako elementu pielęgnacji: „warto umieścić ekrany urządzeń wyżej, w ciągu dnia wykonywać ćwiczenia na rozciąganie szyi, a przede wszystkim pamiętać o odpowiednim ustawieniu głowy względem osi ciała”. Kręgosłup (i skóra) nam za to podziękuje.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.es.

Ana Morales
Komentarze (1)

Gość05.07.2025, 15:37
👍🏻
  1. Uroda
  2. Pielęgnacja
  3. Zdrowa postawa to klucz do młodości. Zainspiruj się nawykami baleriny
Proszę czekać..
Zamknij