Znaleziono 0 artykułów
12.02.2021

Kobiety w męskim stroju

Annachiara Biondi

Od Marleny Dietrich po Sinead O’Connor – przyglądamy się kobietom, które pokochały męskie ubrania – garnitury, koszule i smokingi.

W 1939 r. „Vogue” opublikował artykuł „Sprawa spodni”. Wychwalał tę część garderoby, zachęcając kobiety do korzystania ze swobody, którą dają spodnie. „A jeśli ludzie oskarżą cię o naśladowanie mężczyzn, nie zwracaj uwagi” – radzono. Pomimo wpływu projektantów, takich jak Paul Poiret i Coco Chanel, i ich rosnącej popularności w sporcie, kobiety noszące spodnie lub jakikolwiek inny element garderoby tradycyjnie kojarzony jako męski, w latach 30. XX w., wciąż były postrzegane jako buntowniczki.

W tym samym czasie w Niemczech Marlena Dietrich nosiła garnitury i smokingi, w których wyglądała niezwykle uwodzicielsko. W międzyczasie bunt Katharine Hepburn przeciwko kobiecym strojom był głównie w imię wygody. Jej zamiłowanie do dżinsów, męskich koszul i ogrodniczek było równie rewolucyjne.

Kiedyś odzież męska otworzyła przed kobietami zupełnie nowy świat. Garnitury zawsze były modną opcją dla mężczyzn, ale rzadko wyglądały tak odświeżająco, jak wtedy gdy były noszone przez kobiety. Wystarczy przypomnieć sobie biały komplet Bianki Jagger z 1979 r. lub stroje Grace Jones. Od Catherine Deneuve w kraciastym garniturze od Yves Saint Laurent po klasyczne dżinsy z wysokim stanem Sinéad O’Connor – oto niektóre z najlepszych męskich stylizacji kobiet.

1/40Zobacz wszystkie ikony stylu, które pokochały męskie ubrania

Marlene Dietrich

  1. Moda
  2. Historia
  3. Kobiety w męskim stroju
Proszę czekać..
Zamknij