Znaleziono 0 artykułów
12.05.2020

Katharine Hepburn: Najjaśniejsza z gwiazd

Julia Właszczuk

Choć karierę rozpoczęła na Broadwayu, to jej życiową pasją szybko stało się kino. Przez blisko sześć dekad Katharine Hepburn nie znikała z filmowych afiszów. Aktorka wystąpiła w ponad 50 filmach, za swoje osiągnięcia otrzymała aż cztery Oscary (a także dwie statuetki BAFTA, Złotą Palmę i Emmy). Do dziś pozostaje jedyną osobą z takim wyróżnieniem.

Nagrody Akademii otrzymała za występy w „Porannej chwale” (który był jej trzecim filmem), „Zgadnij, kto przyjdzie na obiad”, „Lwie w zimie” i „Nad złotym stawem”. Wśród jej niezapomnianych kreacji warto również przypomnieć „Filadelfijską opowieść”, „Nagle, ostatniego lata”, w którym wystąpiła u boku Elizabeth Taylor, czy „Drapieżne małżeństwo”.

Nazywanej najjaśniejszą z gwiazd złotej ery Hollywood, popularność zapewniły nie tylko niezwykły talent, ale również silny charakter. Już od pierwszych ról Hepburn nie wpisywała się w przyjęty w branży stereotyp kobiety – wkładała spodnie zamiast spódnic i odmawiała noszenia makijażu. Głośno domagała się swoich praw i traktowania jej na równi z mężczyznami. Jako swoją inspirację często wskazywała rodziców, w szczególności mamę, która nauczyła ją feminizmu.

Katharine Hepburn zmarła w 2003 roku w wieku 96 lat. W rocznicę śmierci ikony kina przypominamy jej niezapomniane zdjęcia.

1/25Katharine Hepburn: Najjaśniejsza z gwiazd

1944 rok

  1. Ludzie
  2. Portrety
  3. Katharine Hepburn: Najjaśniejsza z gwiazd
Proszę czekać..
Zamknij