Znaleziono 0 artykułów
21.04.2021

Trend z przeszłości: Jedwabna chusta

Redakcja Vogue.pl

Od zawsze luksusowa, dziś trochę ekscentryczna. Jedwabna chusta jest jednym z najmocniejszych trendów sezonu. Śledzimy historię tego dodatku.

Jedwab od starożytności był towarem luksusowym – tkaniną godną królów i cesarzy. Tajemnicy jego produkcji chińscy władcy strzegli przez stulecia, a gdy ta został wykradziona w średniowieczu i jedwab zaczęto produkować również w Europie, zmienił się gospodarczy układ sił na świecie.

W XIX wieku miłośniczką jedwabnych chust była królowa Wiktoria. Za nią podążyły wyższe sfery, wpisując jedwabne dodatki do kanonu mody.

Podobne artykułyTrencz – płaszcz, który nigdy nie wyjdzie z modyRedakcja Vogue.pl W 1937 roku, gdy Hérmes był marką znaną tylko z produkcji najwyższej klasy uzd i uprzęży, wypuszczono na rynek pierwszą jedwabną chustę. Le Carré, co dosłownie oznacza kwadrat, produkowano z niepotykanie grubego chińskiego jedwabiu i farbowano unikalną techniką – kolor nakładano warstwami po wyschnięciu poprzednich. Dzięki temu uzyskiwano wyjątkowe nasycenie, ale przy skomplikowanej grafice proces trwał miesiącami, a nawet latami. Tak wyrafinowany produkt stał się obiektem pożądania ówczesnych celebrytów i koronowanych głów – chusty były stałym elementem stroju Elżbiety II. Nosiła i wciąż nosi je najprościej, jak się da – złożone na pół, na głowie, zawiązane pod szyją.

Audrey Hepburn traktowała chustę jako apaszkę, lub przykrywając nią włosy i wiążąc na szyi. Grace Kelly, gdy złamała rękę, gips zamiast na temblaku opierała właśnie na chuście Hèrmesa. Innymi ikonami stylu lat 50. i 60., które nie rozstawały się z jedwabnym dodatkiem, były Brigitte Bardot, Faye Dunaway, Bianca Jagger czy Jackie Kennedy.

W kolejnych latach ewoluowały nadruki. W latach 70. żywe kolory i abstrakcyjne geometryczne wzory kojarzyły się z epoką dzieci kwiatów i disco. Jedwabna apaszka pojawiła się też w modzie męskiej. W latach 80. i 90. uległa logomanii – monogramy, grafiki przedstawiające złote łańcuchy czy cętki weszły do kanonu. Karierę zrobiły też apaszki z czaskami Alexandra McQueena. Dziś chusty – łączące luksus z ekscentryzmem – pozwalają projektantom na eksperymenty, stając się częścią kolekcji Balenciagi czy Gucci.

25/27Jak nosić jedwabną chustę, najmodniejszy dodatek sezonu?

(Fot. Getty Images)

  1. Moda
  2. Historia
  3. Trend z przeszłości: Jedwabna chusta
Proszę czekać..
Zamknij