Znaleziono 0 artykułów
07.10.2020

Najpiękniejsze miejsca na południu Francji

Yanina Trapachka

Yanina Trapachka, CEO i dyrektor kreatywna agencji 2increatives, na Instagramie znana jako @diaryofdays, wybiera dla nas najpiękniejsze miejsca na Lazurowym Wybrzeżu i w Prowansji.

Od dawna marzyłam o podróży samochodem na południe Francji. Chciałam odpocząć nad morzem, zobaczyć miejsca położone z dala od utartego szlaku i zatrzymać się w château z XVI w. Gdzie odnalazłam mój prywatny raj?

Les Roches Rouges (Fot. Yanina Trapachka)

Antibes: Morze i muzea

Pierwszym przystankiem było jedno z moich ulubionych miast na Riwierze Francuskiej – Antibes. Podczas planowania podróży udało mi się znaleźć nowo otwarty Hôtel Le Sud położony pięć minut od promenady. Piękny wystrój został zaprojektowany przez Stéphanie Lizée w śródziemnomorskim stylu. Tworzyły go meble wykonane na zamówienie przez lokalnych rzemieślników, ceramiczne wyroby Vallauris i bar z rattanowymi krzesłami. W ogrodzie od rana serwowano śniadania.

Hotel Le Sud (Fot. Yanina Trapachka)

Co warto zobaczyć w okolicy: Musée Picasso, Café Clemenceau, Don Juan, La Passagère w Hôtel Belles Rives, targ Marché Provençal na starym mieście w Antibes, Foundation Maeght (prywatne muzeum sztuki współczesnej i nowoczesnej położone w Saint-Paul de Vence z pracami Joana Miró, Pierra Bonnarda, Marca Chagalla oraz innych wybitnych artystów).

Saint-Raphaël: Wille i gwiazdki Michelina

Les Roches Rouges / (Fot. Yanina Trapachka)

Hotel Les Roches Rouges, położony w Saint-Raphaël u podnóża masywu Estérel, jest uwielbiany przez influencerów z całego świata. Został zaprojektowany przez duet architektów Festen, znanych m.in. z Hotelu Le Pigalle w Paryżu. Modernistyczny design późnych lat 50., głęboki błękit morza za oknem, restauracja z gwiazdką Michelina, dwa baseny (jeden z naturalną wodą morską!) i… najpiękniejsze zachody słońca. Miejsce, do którego chcesz wracać.

Co warto zobaczyć w okolicy: Musée Matisse w Nicei, Café De Turin z najlepszymi owocami morza na całym wybrzeżu, Palais Bulles (willa Pierre’a Cardina na Lazurowym Wybrzeżu) oraz Villa Ephrussi de Rothschild położona w miejscowości Saint-Jean-Cap-Ferrat. Polecam ją zwiedzać przed zachodem słońca, kiedy jest mniej odwiedzających.

Château St. Victor La Coste: Ogrody i pain au chocolat

Chateau St. Victor La Coste / (Fot. Yanina Trapachka)

Znajduje się we wsi niedaleko Avignonu, nietkniętej turystyką, sennej i wyjątkowo pięknej. Zachwyca kamienny basen z kolumnami i posągami, otoczony starymi ogrodami z pachnącymi różami, hortensjami oraz jaśminem. Wystrój każdego pokoju jest wyjątkowy – eklektyczny, pełen antyków, z tarasem. Malutka piekarnia na dole ulicy (jedyna w wiosce, nie sposób się pomylić) wypieka najlepsze pain au chocolat na świecie. Najlepiej smakują jeszcze ciepłe o 7 rano. 

Gordes du Verdon: Przystanek w drodze do Prowansji

Gordes (Fot. Yanina Trapachka)

Po drodze do Prowansji zatrzymaliśmy się na kilka godzin przy wąwozach Gordes du Verdon (nazywane francuskim Wielkim Kanionem) w regionie Provence-Alpes-Côte d'Azur. Na miejscu można wynająć łódkę albo katamaran i przepłynąć wśród wysokich skał, podziwiając piękną przyrodę.

Najpiękniejsze miasteczka Prowansji: Moda i wino

Naszym pierwszym przystankiem było Loumarin. Miasto jak ze starych filmów – z brukowanymi uliczkami, mnóstwem klasycznych kawiarni ze stoliczkami na zewnątrz, lokalnymi sklepami z porcelaną, ubraniami z lnu i dużym wyborem wiklinowych koszy. 

(Fot. Yanina Trapachka)

Moja rada? Podczas porannego śniadania w Café Gaby wybierzcie stolik najbliżej ulicy i obserwujcie miasto budzące się do życia. Co druga osoba niesie świeżą bagietkę z piekarni za rogiem, Francuzki w kremowych spodniach i swetrach w paski spacerują z pieskami, a poranne światło odbija się w dużych oknach pastelowych budynków.

Kolejny przystanek to malutka wioska Lacoste, gdzie w niedzielę jest organizowany pchli targ (moja ulubiona atrakcja w każdym odwiedzanym miejscu, bo uwielbiam rzeczy z historią). 

Gordes, Prowansja (Fot. Yanina Trapachka)

Miasto Gordes, położone na szczycie gór Vaucluse, z zapierającym dech w piersiach widokiem na dolinę Luberon, było inspiracją dla Marca Chagalla i twórcy op-artu Victora Vasarely'ego (kupił tu zamek). 

Moją listę zamyka najpiękniejsza wioska Prowansji – Roussilon. Polecam spacer po kolorowych uliczkach w kolorze ochry, zakup serów oraz konfitur na lokalnym targu, obiad przy Place de la Mairie z kieliszkiem lokalnego wina.

17/20Najpiękniejsze bary, hotele i restauracje na południu Francji

St Tropez

  1. Styl życia
  2. Miejsca
  3. Najpiękniejsze miejsca na południu Francji
Proszę czekać..
Zamknij